Tuvalet kazası sıklığı

Damla soruyor: 7

Özellikle 3 yaş üzerindeki erkek çocuklarınızda ne sıklıkta çiş kaçırma oluyor?

Biraz badireli geçen tuvalet eğitimi süreci sonrasında (o dönem hayatımızdaki değişikliklerin psikolojik etkilerine bağlamıştık) kısa aralıklarla sık tuvalete gitme durumu olunca doktora götürmüştük. Böbrek, mesane ultrasonu, idrar tahlili yapıldı. Her şey gayet normal çıkmıştı. Doktoru sıvı alımına bağlı olabilir, çocukların idrar sıklıkları da değişir ama isterseniz şüphe yaratacak durumlar olursa nefroloğa götürün demişti.

Bu zaman zarfında epeyce düzeldi ama bir süredir kazalarda artış oldu sanki. Kaza dediğimde de evde fark ettiğimizde ya da tuvaletini söylediğinde kilodunu biraz ıslatmış oluyor mesela, öyle tamamını yapmak gibi değil. Bunun dışında gün içinde çişini kakasını söylüyor, bazen elini yıkamaya gittiğinde kendiliğinden yapıyor. Örneğin bugün okuldan iki ıslak çamaşır gelmiş, akşam yatırırken kilodu yine hafif nemliydi. Sanki uykusuz olduğunda daha çok kaza oluyor gibi. Gece hiç alt ıslatmıyor, hatta çok su içtiyse gece de tuvalete kalkıyor, daha doğrusu beni kaldırıyor.

Bunlar normal mi, yoksa nefroloğa götürmeli miyiz bir türlü karar veremiyoruz. Ne olur ne olmaz diye hemen götüreceğim ama çok bilinçli olduğundan, bu konuya kafayı takmasından, pipisinin hasta olduğunu falan düşünmesinden korkuyorum.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


senayc

Damla,
badiereli derken ne kadar sürmüştü sizin tuvalet eğitimi?
biz hala mutlu sona ulaşamadık:(
kafasına göre,canı isterse söylüyor,istemezse söylemiyor.  Bazen kendi banyoya gidip yapıyor.  geçen --bana bakma anne,altıma yapcam dedi..
Ben ısrarla geri dönüş yapmıyorum beze. sonraki süreç gözümü daha da korkutuyor.aç-kapa aç-kapa haline dönmesinden endişe ediyorum


Damla

Şenay,

Biz geçen sene 19 Mayısta başladık çiş eğitimine. Bundan çok önce 18 aylıkten falan itibaren kakasını adaptörle tuvalete yapıyordu. Hangi akla hizmetse, 2 yaştan önce denemeyin, kışın yapmayın gibi uyarıları dinleyerek çiş konusunu yaza bırakmıştım. Eğitim işi güya 2-3 haftada halloldu, ara ara kazalar oluyordu. Sonra taşınmada bozuldu, sonra düzeldi, sonra okula başladı bozuldu, sonra düzeldi (ya da takip ediyorlardı), sonra okul değişti, tekrar bozuldu, sonra okul yöneticisi evdeki bir sorundan kaynaklı olabilir dedi, buna benim moralim çok bozuldu ve böyle olunca daha da beter bozuldu. Tam bu bozulmanın ortasında gece bezini çıkarttırdı, tüm gece de kuru uyuyor o günden itibaren. Bu sürecin tamamı uzamış bir tuvalet eğitimi olabilir çünkü okuduğum kaynaklarda 2-3 ay kadar süre kuru kalmayı henüz başarmamışsa bir alt ıslatma denmiyor, tam verilememiş bir tuvalet eğitimi deniyor. Sonra okul yöneticisi ile sebebi konusunda tam hemfikir olamasak da, Gökhan'la sebebi neyse de iyileşme için doğru yaklaşım diyerek önerileri dinleyerek üstüne gitmemeye karar verdik. Burada da bir takip sıkıntısı vardı. Okul yöneticisi konunun vurgulanmamasını ama çocuğun düzenli tuvalete götürülmesini istiyordu. Ama bizim vurgulamalarımız zaten bu götürme çabaları sırasında oluyordu -genelde-, kendimizi tutamayıp aralarda verdiğimiz "öğütleri" saymazsak. Neyse sonra götürme konusundaki direnci azalttık, bu çocuğun ne sıkıntısı var diye düşünüp durmayı bırakıp birlikte daha çok iyi vakit geçirmeye ve genel anlamda kendine daha çok güvenmesini sağlayacak şekilde davranmaya çalıştık. Tuvalet muhabbetini tamamen kestik. Gereksiz tuvalete götürme ısrarlarını bıraktık, mesela ille dışarı çıkmadan götürürdük, halbuki gittiğimiz yerde de girebilir. Bu konuda bir sorunu olmayan bir çocuk hadi çıkmadan bir girelim dediğinizde sorun çıkarmayabilir ama, konudan bunalmış bir çocuğun çişi yokken ısrar edilmesi onu sinirlendiriyor sanırım. Neyse böyle böyle düzelmişti, sanırım Aralık falandı, okul yöneticisi okulda takip etmeyi bıraktıklarını, kendisinin söylediğini, ara ara kazaların olabileceğini söyledi.

Bundan 1 ay kadar sonra üstüste çok miktarda çiş yapınca ne olur ne olmaz, bir götürün doktora isterseniz dedi. Bunun üzerine gittik.

Benim de "altında bir sorun vardır" konusu öyle içime işlemiş ki, bu kazalar sıklaşınca hemen kaygılanıyorum. Dışarıda da birisi dan diye "aa altına mı yaptın" deyiveriyor. Geçenlerde böyle bir şey oldu, bu son günlerdeki sıkıntı bundan olmuş olabilir diye düşünüyorum. Bir yandan bunun bu kadar hassas bir konu olması canımı sıkıyor, diğer yandan ben bu konuda takıntılı olduğumdan hemen endişe ediyorum, çocuk da bu yüzden hassaslaşıyor belki diye de düşünüyorum. Diğer yandan fizyolojik bir sorun varsa ve ben bunu görmezden geliyorsam buna ayrıca kızacağım.

Neyse bu soruyu sorduktan sonra üzerinde durmamaya çalıştım ve bugün okuldan sabah gittiği giysilerle geldi. Akşam da öksürüğü için verdiğim bir sürü çaya rağmen 3-4 kez kendiliğinden söyledi ya da direk gidip yaptı. Birinin bana bu konuyu unutturması lazım artık sanırım...


senayc

Damla,ayrıntılı cevabın için çok teşekkür ederim.
bizim 3 ayı geçti,ilk 1 aydan sonra 1 hafta kadar hiç kaçırmadığı bir döenm olmuştu. sonra benim stresli olduğum,moralimin bozuk olduğu bir dönem oldu,aramız bozuldu yiğit le, günde 2-3 kez kaçırmalar başladı. Sonra 1 gün tavan yaptı,her seferinde altına yaptı,gözmün içine baka baka. çokinatlaştığım ız bir gündü,anne men seni sevmiyorum felan dediği bir gün.
bizimki artık tam verilememiş tuvalet eğitimi oluyor. cidden çok uzadı.
biz de dışarı çıkmadan tuvalete götürelim kaygısı, aman başka evler de yapmasın,parkta altına kaçırmasın derdi ile tuvalete oyun kandırmaca ile oturtmaya çalıştık. Yiğit te inanılmaz ters tepti,yapacağı varsa da yapmadı.
Okul psikoloğu isterseniz bağlayın artık,size bırakıyorum dedi. Ama bez bağlatmak istemeyecek,artık bezsiz gezmeye de alıştı. Gece bağlıyorum ben. hala. gece çok süt içiyor, tuvalete götürülmeyi reddediyor, bağlamadığım zamanlar da kuru uyandığı da oldu,çişini yaptığı da. Tamamen gece içtiği süt miktarına bağlı. 500 ml de kuru kalkabiliyor ama ben gece için pes ettim.
Takıntılı bir anne olduğum için ve tuvalet eğitimi bu kadar önemsediğim için ve yiğit de bunu farkettiği için,onun psikolojisini bozduğum için duyduğum suçluluk hissi anlatılamaz.  bir ara kazalarda --ben yapmadım,baba yaptı diyordu. Demek ki ben çocuğu ne kadar sıktıysam artık,suçu başkasına atma eğilimine girdi.
Daha ne kadar devam eder bilmiyorum ama bağlamayacağım.  Ev de bu konuyu konuşmayı bıraktık,kendi aramızda bile,sessiz kaş göz hareketlerini de bıraktık, alıştık sanırım biz de.  Bazen odasına kapanıyor,çişini yapıyor,sonra beni çağırıyor. Oyun vs ile oturtmayı da bıraktım. Yemek yeme ile aynı hatayı yapmış olduğuma inanamıyorum:(
bu konuyu unutmanın yolu varsa biri bana da söylesin. dışarı çıkıyoruz,herkes soruyor, bezi var mı yok mu?!!!
Sanırım yapıalcak şey,cidden koyverip beraber eğlenmeye bakmak.


Damla

Senayc, son cümlene ne kadar katıldığımı anlatamam. Tuvalet konusundan uzaklaşıp, çocukla paylaşılan güzel şeylerin sayısı arttıkça insan sürekli bunu düşünmekten uzaklaşıyor.


senayc

Evet Damla,uzaklaşabilmek cidden iyi. bu ara başka şeylerle kafam o kadar doluki(iş ile ilgili) cidden tuvalet mevzusu arka sıralara düştü. dün bir arkadaşın evinde kakam geldi deyip,tuvalete gittik,gayet güzel yaptı çişini kakasını.


Ulku

senay, birak o karar versin ne zaman bezi birakacagina. bir de boyle denesen?


senayc

pamukelma 3 ayı geçti,artık çok geç. Babası da beze geri dön diyor,ama beze geri dönmek onun psikolojisini daha çok bozacak. Çünkü bu çocuk kendisi isterse banyonun ışığını açıp kendi başına tuvaletini,kakasını yapabilen  bir çocuk. sorun benim ısrarcı,takıntılı olmam. olayları doğal akışına bırakamamam.Cevaplamak için Üye ol