KORDON KANI

aicha_hero soruyor: 9

Merhaba

İlerde oluşabilecek hastalıklar için kordon kanın saklanması konusunda neler düşünüyorsunuz?aranızda bunu  yaptıran var mı bilgi alabilir miyim?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Aysegul_

hamileyken bununla ilgili bi kaç yazı okumuştum, genel yaklaşım saklanmasının çok da anlamlı olmadığı yönünde.


daghanihal

bizde saklatmayı düşünmüştük fakat doktorumuz bunun gereksiz birşey olduğu kanısında idi yurt dışında bunu bedava saklıyorlarmış mecburi imiş ama burada malesef ticaret olduğunu söylemişti doktorum...zaten belli b, yılla kadar saklanıyornuş sanıyorum 10 yıldı galiba.


devrim

Ben Amerikan hastanesi'nde doğum yaptım orda saklanma oranı 100 doğumdan 3'müş. Yani aslında gerek yok tıp zaten hızla ilerliyor.


meltem

Biz kordon kanini bagisladik. Belcika'daki uygulama bu. Hastane kagitlarinda boyle bir soru var. Doktorumuza da sorduk ne yapalim, ozel bir bankada saklayalim mi diye. O gerek olmadigini istersek bagislayabilecegimizi soyledi. Bu bagislarin bir bankada toplandigini, ihtiyac durumunda basvuruldugunu soyledi.  Yani bir bebegin kordon kani digerini kurtarabiliyormus eger uygunluk varsa. Bu arada her kordon kani saklanabilecek kalitede olmuyormus. Buna dogum aninda doktor bakiyor sanirim. Bir arkadasimim dogumunda ise yaramaz deyip atmis??
Eger kendiniz saklamak istiyorsaniz Isvicre ya da ABD'de yapilabiliyor (binlerce dolar/Euro karsiliginda) ama ticari amacli oldugunu dusunuyorum.yesilbek

Merhabalar

umarız hiç ihtiyaç olmaz ama biz nelere nasıl aptalca paralar veriyoruz eğer günün birinde buna gerçekten ihtiyacımız olursa elimizdeki tek ve geri dönülmez fırsatı kaçırmıl oluruz diye düşündük. yani bir çeşit sigorta gibi. Kaskoda yaptırıyoruz arabaya ama gerçekte kaçımızın ona ihtiyacı oluyorki üstelik bu dahada ciddi bir konu. ben o dönemde oldukça maddi sıkıntı içindeydim. Doğum fotorafçılığı fikride son derece cazipti benim için doğum fotorafı çektirmek yerine bunu tercih ettim. daha mütavazi bir hastanede doğum yaptım. Aam herkesin dorusu kendi l-koşullarına uygundur. Asla herkesi kapsıyan tek bir doğru yoktur böyle konularda. Umarım kendinizi en rahat hissedeceğiniz kararı verirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Banu


zumre

sadece bebeğe değil aileden herhangi birinede yarayabilir bu kordon kanı.
kendimiz için saklatıyorsak para ödüyoruz fakat bağış yaparsak ücretsiz olarak saklıyorlar.
ihtiyacı olan birine veriyorlar. ben , çöpe gitmesindense birine yaramasını tercih ederim. kendi imkanlarımla saklatacak maddi durumum yok. hem olmamış bir hastalık için bekletmektense var olan ve uyan bir kişide kullanılmasını tercih ederim. herkes bağış yaparsa birgün bende bağış yapan birinden alabilirim.


aicha_hero

sorun da en kötü senaryo için hazırlıklı olmak sonradan pişman olmaktansa hazır imkan varken birşeylerden fedakarlık edip, değerlendirmek.
Bağıs fikri de kesinlikle doğru ama Türkiyede mekanizma ne kadar sağlıklı işliyor o konuda bilgim yok.


meyra

Ben saglıkçı oldugum için epey arastırma imkanım oldu.herkes farklı bişey söyledi.ama eşim daha önce bir rahatsızlık geçirdiği için saklatmaya karar verdik.pek cok yerden fiyat aldım.ucuza yapanda vardı,pazarlık yapılanda,ben güvenilir bi yer sectim.yaklaşık 1800 euro karşılığı saklattık.kanın bi kısmını kullanıma açtık,aylık saklama ücreti vermedik.kullanıma açan diğer üyelerdende faydalanabiliniyormuşuz böylece.miktarı yeterli oluyormuş.16 yıl boyunca türkiyede saklanabiliyor.bence imkanı olanlar düşünmeli,banu'nun söylediklerine katılıyorum.hastalık anında küçücük bir umut bile insanı rahatlatıyor. hem arastırmalar devam ediyor 16 yıl boyunca tıpta yeni gelişmelerin olmaması mümkün değil.umarım yardımcı olmuşumdur.


zskk

sorunuzu biraz geç gördüm ama yinede cevaplamak istedim
biz acıbadem kordon kanı bankasında saklıyoruz evlerden uzak ama herşey insanlar için hastalıkta sağlıkta
ilerde oluşabilecek bir hsatalıkta sizin kurtarıcınız
ilk sene sağlık sigortamız olduğu için para ödemedik sonraki sene 10 yıl için 600 lira ödedik
18 yaşına kadar vasisi sen olduğun için saklayabiliyorusn 18 den sonra sorumluluk çocuğa geçiyor.
bu banka 18 sene saklarmı biz 18 sene daha yaşarmıyız blmiyorum ama yine de bir güvence gibi geliyor bana..
sevgilerle


Cevaplamak için Üye ol