anne sütü ile bebeğin gelişim ilişkisi

BERaNA soruyor: 6

anne sütünün özelliği bebeğin ayına göre değişirmiş die biliorum ozman dondurucuda stoklanan  sütler bebeğin o zamanki durumuna uygun olmuo  mesela bebek 4 aylıkken sağılıp dondurucuya atılan sütün 2 ay sonra bebek 6 aylıkken çıkarılıp verilmesi ne kadar doğru acaba?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ediluj

İlk doğumdaki sütün kolostrum denilen yenidoğan için önemi buyuk..sonrasında çokta aşırı bir değişim gözlenmiyor.Ayına istineden kalori ve yağ miktarında bir miktar değişim olmaktaymış diye okumuştum ama aşırı değişimler değil.Ben yinede besin değeri açısından anne sütünün  3 aydan daha uzun buzlukta tutulmaması gerektiğini düşünüyorum.Ayrıca 3 ay sonrasıda inek&keçi&devam sütündense elimde varsa anne sütünü tercih ederim..


nilindelisiyiz

ben de anne sütünün içeriğinin zamanla değiştiğini biliyorum fakat yine de diğer mama ve sütlere göre daha iyidir sanırım..ben de 2 aydır sütümü sağıp stokluyorum..olur da bebek stoklanan sütün tadını sevmezse (bazı bebekler de oluyormuş) kahvaltısında veya mamasında kullanarak değerlendirebilirim diye düşünüyorum..


BERaNA

şuana kadar stok yapmadım evde olduğum için sadece emzirdim ama yaklaşık 4 ay sonra işe  başlıcam. ozaman ek gıdaya geçecek.akşam 5 ten sabah a kadar olan sürede emzirmeyi düşüorum ancak iş yerinde  süt sağmam gerekecek bu sağdığım sütü döksem mi eve getirsem mi saklama koşulları ne kadar sağlıklı olacak?


nilindelisiyiz

ben de 1.5 ay sonra işe başlayacağım.işyerinde sağdığım sütleri işyerinin buzdolabına koyup eve yalıtımlı çantada getirip tekrar dolaba koymayı düşünüyorum.her sağılan süt ertesigünü gündüz tüketilirse sorun olmayacaktır diye biliyorum.anne sütü dolabın normal rafında max 72 saat kalabiliyor.bence sakın sağdıklarını ziyan etme..


BERaNA

ben adliyede memurum orada zaten sağacak yer bulmam  bile zor olacak ayrıca gün içinde en az 2 kere sağmam gerekecek ve steril etmem zor olacak dolaba koymam daha da zor olacak :(


ediluj

anne sütünün her damlası altın olarak görüyorum..ben ege üniversitesi tıp fakültesinde doğum yaptım,kendim hekim olmama rağmen dogumdan sonra(bir gece yogun bakım,iki gün serviste yatırdılar.Bir sorun olduğu için yada anne için değil bebek için.. o üç gün boyuncada sürekli emzirme ile ilgili eğitim verdiler.Video seyrettirip,önemi ve emzirme şeklimle birebir, her dogum yapanla ve bebekle aynı şekilde  ilgilendiler.Orada annesütünü daha uzun süre verebilmek için özellikle çalışan annelerde sağıp uygun koşullarada buzdolabı ve derin dondurucuda yeterli zaman muhafaza edilebileceği besin miktarında önemli bir değişiklik olmayacağı belirtildi. Mümkün olursa 2 yaşına kadar anne sütü verilmesinin önemi anlatıldı. İlk bir yıl anne sütü bebeğin beslenme ve bağışıklığı için çok önemli olduğu yapılan çalışmalarda iki yıl anne sütü alanlarda ise ilerki dönemde nörolojik rahatsızlıkların(bunama,epilepsi vs.) daha az görüldüğü bilimsel olarak kanıtlanmış.
   ek gıdaya geçildiği zamanda günlük 500 ml süt verilmesi öneriliyor.Ben son 3 aydır sağarak süt veriyorum( çalıştığım için) çalışmaya başlayınca stres ve yorgunluktan sütte bir miktar azalma oldu..Oyuzden içiniz rahat bir şekilde depolayabilir,sütünüzü sağdıktan sonrada verebilirsiniz..Cevaplamak için Üye ol