Memeden ayırmak için doğru zaman mı?

elif_kurtoglu soruyor: 8

Yağız 18.ayının içinde. Geceleri hiç kaliteli bir uyku uyuyamıyor çünkü sürekli meme ağzında olsun istiyor. Gece olayına son vermek için tam iki ay boyunca gece ağlasa bile meme vermeyip, beni görmeden babasıyla uykuya dalması için uğraştık. Ama başaramadık, yalnızca ağlamaktan yorgun düşüp bi süre uyuya kalıyor, sonra hemen uyanıp ağlamaya devam ediyor. Bu aralar gündüzleri de ablasına sürekli "meme" diye şikayetlenip, telefonu gösterip "alo anne" diyomuş. Yani çağır gelsin meme :) Yemekle arası hiç bir zaman çok iyi olmadı, kendisini idare edecek kadar yiyor. Biberon almıyor ve süt içmiyor.
Geçen Cumartesi doktor kontrolümüz vardı, doktorun yanına girdiğimizde tedirgin olduğu için hemen meme diye ağlayıp, elini olay mahalline doğru götürünce, doktor, ben hiç bir şey demeden, "kontrol tamamen Yağız'a geçmiş, hemen bu akşam bu işi bitirmelisiniz" dedi.
Durum böyleyken, meme emmekten inanılmaz mutlu olan bu süt kuzusunu memeden ayırıp ayırmamakta çok kararsızım. Çaresiz hissediyorum kendimi. Bu konudaki fikirlerinizi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


ElaNoah

Her geçen gün memeden ayırmak için daha zor olacak. Genelde memeden ayırmak en çok annelere zor geliyor. Hatta bunu yaptıktan kısa bir süre sonra kısa süreli depresyon yaşayan anneler var. Çocuklar ise bir hafta geçtikten sonra hatırlamıyorlar bile. Bence siz kendinizi hazır hissediyorsanız tam zamanı. 2 yaşı geçirirseniz uzun süreli bellekleri daha gelişiyor ve bırakmaları daha zor oluyor.
sevgiler
özlem


elif_kurtoglu

Teşekkürler Özlem,
galiba benim kendimi hazır hissetmem Yağız'a kararlılığımı hissettirmem işin en önemli kısmı.
Bir sorun da bu iş bir anda mı olacak yoksa bir süreç mi olmalı? Doktorumuza göre bir anda ve yalnızca konuşarak olmalı.


elif_kurtoglu

ben geceler konusunda başarısız oldum. belki çocuktan çocuğa değişen bir durum, belki de benim kararsızlığımın farkında olması bilemiyorum. aslında benim istediğimde uykuya geçişinin memeye bağlı olmaması, çünkü böyle olunca her uyanmasında da tekrar dalmak için meme istiyo. yani asıl sorun uyku.
bu durumda sanırım öncelikle hilal gibi geceleri ve uyku öncesini kesip işten döndüğümde oğluşu mutlu etmeye çalışcam ve duruma göre ya böyle devam edip ya da tamamen ayırıcam.


ElaNoah

Bana da yavas yavas birakmak mantikli geliyor. Oje gibi yöntemlerin cocukta travmaya yol acacagini düsünüyorum. Kizim 10 aylikti gece emmelerini kestigimde, yalnizca günde bir-iki kere emzirdim bir süre ama sonra sütüm o kadar azaldi ki kendi de istemez oldu. Ancak ara ara avutmak icin vermeye devam ettim. En son 18 aylikti meme verdigimde 8ben de 6 aylik hamileydim) ve pek aramiyordu artik. Gece emzirmelerini keser kesmez gece uykusu düzene girdi. Biraz agladi acikcasi (iki gece) ama sandigim kadar kötü degildi.
Kolay gelsin
ps: emzirmeyi kesmemle ilgili blogumda yazmistim okumak istersen
http://elaselin.blogspot.com/2008/06/emzirmeyi-nasil-biraktim.htmlelif_kurtoglu

Teşekkürler Hilal :)


elif_kurtoglu

Teşekkürler Özlem,
okuyunca daha önce de okuduğum bir yazı olduğunu hatırladım. Sanırım bu akşam gittiğimde, emzirirken oğlumla konuşmakla ve gece uyuturken vermemekle işe başlıycam. Kolay olmayacak biliyorum ama başarmak zorundayım.


elif_kurtoglu

Dün akşam gidince emzirme sırasında konuştum oğlumla, sonrasında uyuyana kadar 4 kriz atlattık ama vermedim, uykuya ilk defa babası ben ve oğluş beraber onun yatağında yatıp, babasından masal dinleyerek daldık, gece bir defa uyanmış ve fazla ağlamadan su içip uyumuş babasıyla, ben duymadım bile. Ben sabah 6.30da aylardır uyuyamadığım(seneler mi demeliydim) mükemmel bi uykudan uyandım. Yağız da 07.00de uyanıp anne diye seslendi, yanına gidince hemen meme dedi tabi. Ben de annecim konuşmuştuk ya pek sütüm kalmadı, sen de kocaman bir abi oldun, istersen bardaktan dolu dolu içelim, yumurta yiyelim falan dedim, kucağımda bi 15-20 dk gezerek konuştuk. Kahvaltısını hazırladım ama yemedi, sonra ablası geldi, bana öpücük verdi ve ben şu an işteyim. Dün akşama kadar meme diye mızmızlanan oğluş bugün henüz hiç meme dememiş.
İlk gece için fazla iyiydi Yağız'ın performansı. Bundan umutlanmak istemiyorum aslında, bikaç gün sonra tutturur mu diye korkuyorum ama böyle kolay olsa ne güzel olur. Acaba kararlılığımı mı anladı. Bakalım hafta sonu gündüz nasıl geçecek.
Aslında sadece iş dönüşü verip, sonrasında vermeyim diyodum ama onun bu hazır halleri acaba hiç uzatmadan tamamen mi ayırsam diye düşündürüyor şu an. Bakalım akşama kadar karar vermeliyim. Yardımlarınız ve fikirleriniz için teşekkürler.


babu

merhaba elif sizde son durumlar nedir merak ettim. ben de bugunlerde uyku ve yeme problemleri nedeniyle emzirme konusuna kafaya taktim da nurturia'da arastirirken sizin sorunuzu buldum. gelismelerinizi merak ediyorum. cok tesekkurler... 


Cevaplamak için Üye ol