Yoğurt sevmeyen oğlum

nnunnis soruyor: 9

Selam nurti anneleri oğlum yaklaşık 1 aydan beridir yoğurt yemek istemiyor.Her türlüsünü denedim meyveli,sade ,yemeklerle birlikte yedirmeyi ,ayran olarak içirmeyi ama inat ediyor yemiyor .Bardakla,biberonla her türlü yolu denedim  uok olmuyor.Sizce nasıl sevdirebilirim yada yoğurttan almadığı kalsiyumu ne ile tamamlaya bilirim? Sabah kahvaltısında peynir veriyorum ayrıca emziriyorum.Önerilerinize ihtiyacım var.Teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


nisa06

selam canım,benim büyük kız yoğurt yediğinde 4 yaşındaydı.öncesinde hep öğürürdü.ama sütü çok seviyordu hala da çok sever.

küçük de 2 yaşında yemeye başladı.yemeklerle beraber yiyor ara öğün olarak tek başına yemez.o da peynir seviyor,özellikle kaşar peynir ,sütle de çok arası yok.

diyeceğim şu eninde sonunda yiyorlar.ya da başka türevlerden karşılıyorlar kalsiyum ihtiyacını.sen kendini üzme.


dileksem

sarimsakli salatalikli ayrani tuz katarak olarak denediniz mi? bir de pipet kullanabiliyor mu? pipetle icerse belki degisik gelir?


momofbam

keçi boynuzu özütü de kalsiyum açısından çok zengin..

ama yoğurtla birlikte bağışıklık sistemini de düşünüyorsanız Kefiri de bir deneyin derim..


asyaperi

kefır peynır sut dereotu ozellıkle dereotunda en az sut ve yogurt kdr kalsıyum oranı yuksek yemeklerıne karıstırabılırsınız ama anne sutu alıyorsa peynır yıyorsa ılave olarak yatmadan once veya arada bırbardakta sut ıcerse gereklı kalsıyumu zaten alır cok dert etmeyın yanı busekılde yemekten vazgectıgı seylerı zorlamak yerıne 15 20 gun ara verıp daha sonra tekrar deneyın bıryerde okumustum bunu kızım mesela yesıl mercımegı severek yerken bıranda yememeye basladı agzına koymadı 1 ay vermedım 1 ay sonra denedıgımde bayıla bayıla bayıla yedıCokBilmis

Eğer daha önce yiyorduysa gene yer.

Benim kızım ek gıdaya yoğurtla başlamıştı. Bir seferde 125 ml yoğurt yerdi. Sonra bir ara tamamen reddetti, 2-3 ay ağzına sürmedi. Sonra bir oturuşta 250 ml yemeye başladı.

Hala böyle gelip gidiyor. Kefir içer mesela. Bazen kendisi ister, bazen de bir lokma içer, ikinci lokmayı istemez.

Daha önce yiyorsa, gene yiyecektir. Önüne koyun, ne zaman yiyeceğine kendisi karar versin. Ama sakın "Nasıl olsa yemiyor" diye sunmamamazlık yapmayın. Siz teklif edin, o ister yesin, ister yemesin.


kle

Benim oğlumda 11 aylıkken yoğurdu bıraktı.Ara sıra deniyorum ama yemiyor.Yayla çorbası deniyorum onu da içmiyor.İki aydır peyniri de bıraktı.Sütü de sevmiyor.Sabırla bekliyorum değişir diye.Yılmadan ara ara deniyorum beklemekten başka çaremiz yok.Peynir yiyorsa çok şanslısın,Süt içirebilirsen  yada sütlü bir mama yedirebilirsen açığı kapatabilirsin sanırım.


Meryem_

Emziriyorsaniz, peynir ve sut gibi urunler tuketiyorsa endise edecek bir sey yok. Bebeklerin bir donem bazi seyleri sevmiyor olmasi her zaman sevmeyecekleri anlamina gelmiyor. Bir sure yogurt vermeye ara verip tekrar deneyebilirsiniz.


GOGO05

benimde oğlum yoğurdu çok severken şimdi reddediyor ama ayran içmek istiyor koyu ayran yapıyorum sizde öyle yapın sıcaktan sanırım


nnunnis

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.


Cevaplamak için Üye ol