günde kaç adet ek besin veriyorsunuz?

akilhocasi soruyor: 10

Merhaba,
Geçen hafta ek besine başladık. Doktor önce sebze çorbası sonra meyve en son yoğurt verin dedi. Besinlerin başlama zamanı 3 gün arayla olsun dedi. Şu anda 3 ek besini yemeye başladı ancak iki gündür çok mızmızlanıyor. Aslında programa göre çocuğa sürekli birşeyler yediriyoruz acaba ona mı sıkıldı. Sabah 7 gibi süt içiyor. 10 gibi meyve . öğlen sebze çorbası . öğleden sonra 3-4 gibi yoğurt. akşam ben eve gelince az miktar sütüme bisküvi koyup yediriyorum eğer devamında isterse süt veriyorum. Tabi sabahta aralarda isterse süt veriyorum. Tabi bahsettiğim şeylerden çok az yiyor. Kilomuzda az zaten. Bu gün mesela her öğünü red etti. Çok az verebildim. Dolayısıyla ağırlıklı süt içti. İştahsız olduğu için acaba her gün bu kadar çok besin vermek sıktı mı onu?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


berra_melek

aynı sorun bende de var:( sadece elma püresini severek yiyiyor...sabah keçi sütüne peynir reçel bisküvi karıştırıp biberonla veriyorum.sonra süt veriyorum.yoğurt yemeyi sevmiyor ama hayret ki bugün yedi..yani bi günü bi gününe uymuyor..çorbayıda sadece tarhana yiyiyor onuda ret ediyor bazen.geçen ağızdan damla yaptı hemşire zorla, ilacı püskürttü hemşire çok mu üzerine gidiyorsun falan dedi..bnd zorlamayı bıraktım ağzını açarsa veriyorum açmıyorsa vermiyorum hatta beni bile ret ediyor bazen öylee aç aç duruyor ne yapacağımı şaşırsım:(


gokalpileseyrialem

katı gıdaya geçişle birlikte yemek düzenini oluşturmakta zorluyor anneleri bilirim çünkü bende yaşadım hem yemek yemek hem emmek derken bebek noolduğunu şaşırıyor haliyle birinden birini reddediyor. Doktorlar herzaman önceliği emmeye vermeyi tavsiye ediyor fakat zaten katı gıdaya alışma sürecinde olan bebek emdikten sonra ek besini reddediyor. O nedenle miktarlarda azaltmaya giderek bebeği bunaltmadan her iki şekilde besleyebilirsiniz.
Hamilelik annelik ve bebek bakımı ile ilgili tecrübelerimi yazdığım bir blogum var.Katı gıdaya geçtikten sonra nasıl bir yemek düzeni oturttuğumu detaylı olarak gerekçeleri ve kendi tercihlerimin nedenlerini yazmıştım belki faydası olur.Sevgiler..

http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/02/6-aylk-bebek-gelisimi-1-kat-gdaya.html


ema

3 ara 3 ana öğün bazen yemiyor zorlamıyorum ama emiyorda sık sık:)))


fistikcik

Emziriyor musunuz ? Eğer öyle ise alması elzem olan tek şey anne sütüdür, geri kalanları şu dönemde "aksesuar"dır. Yani alsa da olur, almasa da olur. Ek gıda bu dönemde sadece tatlara alışması için verilir. Ek gıdalar arasında kıymeti fazla olan tek şey et ve yumurtadır, onu da 6. ayda hemen yemesi mümkün değil, yese bile çok küçük miktarlarda yiyecek.
Bebeğinizi yemesi için hiç bir zaman zorlamayın, içinizden gelen sesi dinleyin, eğer size "sürekli bir şeyler yedirdiğimiz için sıkılıyor" gibi geliyorsa doğru olma olasılığı yüksektir. Anne sütüne ağırlık ermeye devam edin, ek gıdaları tattırın, yemek istemezse ısrar etmeyin. Bir iki hafta içinde tekrar denersiniz.
Kilosu az demişsiniz, ne kadar, az olduğuna nasıl kanaat getirdiniz ? Az olduğu için mi bisküvi vermeye başladınız ? Bisküvi çok faydalı bir besin değil bebeğiniz için, şeker içerir ve kof bir şekilde midesini doldurur. Onun yerine sadece süt vermeniz yetecektir.


akilhocasi

Biz hiç meme almadık hep sağarak verdik. 5. aydan 6 aya geçişte 160 gr alıp 7250 gr olmuşusuz. Doktor sanırım sınırda yiyor dedi. Ek besin için akşam muhallebiside verdi. ben muhallebi vermek istemiyorum ne yapabilirim diye düşündüm Hipp bisküvisini anne sütüyle  ıslatıp vermyi denedim. en azından benim sütüm var içinde diye düşündüm. çok yemiyor zaten. Aslında belli ürünlerin sadece boş kilo yaptığını biliyorum. Buna muhallebi, bisküvilerinde dahil olduğunu biliyorum hatta eşim bence vermene gerek yok biraz kilo yapacak diye boş kilo oluşmasın diyor ama diğer yandan büyükler sen genede biraz ver diyor tabi onlar bizi bol şekerli bebe biskuvisi, muhallebilerle büyüttükleri için ters gelmiyor.
Belkide cuma günü pek yemek istememiş o gün zorlanınca devamında bende cmt günü zorlamış gibi oldum sanırım. sürekli süpkürtme yaptı durdu.
Neyse o zaman zamana bırakayım az az denemeler yapayım. bakalım ne olacak.praticus

mrb.Biz 6.5 aylık olduk 15 gündür ek gıdaya geçtik bende doktorumuzun verdiği programa uyamadım çünkü ozaman çocuğa sürekli bişeyler yedirmeye uğraşıyorum uyuyo uyanıyo hadi şunuda tatsın bunu da derken sıkılıyo.Ben uykudan uyanınca emziriyorum yarım saat sonra yoğurtsa yoğurt,çorbaysa çorba az miktarlarda veriyorum.zorlanmıyorum.Sizde öyle deneyin isterseniz zaten emme sayıları da azalıyo ek gıda ile.


akilhocasi

sanırım doktor yüzünden fazla hzılı davrandım okuduğum kitapta ise 1. hafta tek besin 2. hafta 2. besin i 3. hafta 3. besini falan deneyin diyor. Ben en iyisi günde sadece 2 ek besin vereyim  bu hafta bitince yine diğerlerini aralıkla denerim. Eğer yemez ise ara verip sonra tekrar teklif edin diyorlar. Onu yapmaya çalışayım. Eskiden sütüm yetiyor mu kaygım vardı şimdi eyvah yemedi :)))


mmmmm

benim bildigim gunde sadece 1 adet yeni gida vermeniz lazim, sebze puresini de sadece 1 cesit sebze ile hazirlamaniz lazim ilk baslarda. yani bugun havuc puresi, 3 gun sonra patates puresi felan felan. biraz hizli mi gitmissiniz sanki?mmmmm

doktor sebze ile baslayip meyve ile devam edin en son yogurt verin demis ve oyle saniyorum ki bunlari ayni gun icinde degil de her birini 3 gun arayla yapin demis. yani sebze pureleri ile basliyorsunuz, tum sebzelerin purelerini 1-2 yedirdikten sonra cocuk 6,5 aylik falan olunca meyve pureleri de yapip yedirmeye basliyorsunuz. meyve ve sebzelere iyice alisiyor ve siz de bakiyorsunuz ki cocuk bunlari iyi sindiriyor alerjisi falan yok ancak o zaman yogurda gecoyorsunuz. ben oyle biliyorum.


akilhocasi

doktorun söylediği şekilde yapınca 9 günde 3 adet ek besini yiyor hale gelmesi gerekiyor. Hatta ilk ek besin yediği zamandan 2 haftada sonra çorbalarına kıyma koymaya başlayın dedi. Yani 6,5 aylık olduğunda kıymalı sebze çorbası+myve+yoğurt+muhallebi yiyor olması gerekiyor. İlk 3 gün sebze çorbası ve uhallebi yedirin 3. günden sonra bu öğünlere meyveyi ekleyein gene 3. günden sonra bu öğünlere yoğurt u ekleyin. Bende dediğiniz gibi biraz yavaşlatıcam olayı bir anda çok fazla oldu sanırım. Yarın gene sadece sebze çorbası yediricem.Cevaplamak için Üye ol