1 yaş çocuğu için hangi ilk yardım malzemeleri gereklidir?

sadeceanne soruyor: 3

Arkadaşlar ben dün sprey şeklinde bir yara bandı aldım, -tabii çok bilmeden içeriğini vs. Bir de bir arkadaşım çarpmalarda morarmayı önleyen bitki özlü bir kremden bahsetmişti.. Sizce evde neler bulundurmak lazım?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


selmak

Merhabalar

Bende bir sağlıkçı olarak Başak Hanımı yazdıklarına eklemeler yapmak istiyorum. Öncelikle yanıklardan bahsetmek istiyorum. Yanan bölgeyi soğuk suyun altına tutup soğutmak gerekiyorki temas eden ısının etkisiyle yanan bölge daha da derinleşmesin. Soğutmanın ardından yanan yüzey genişse temiz ve mümükünse steril bir materyal ile kapatıp doktora başvurmak gerekiyor. Yine yanık sonrası oluşan su kabarcıklarını(bül) patlatmamak gerekiyor. Kimyasal yanıklarda ise eğer toz kimyasal ise mutlaka o bölgeden silkelenerek uzaklaştırılmalı çünkü su ile temasında aktive olarak daha çok yanığa neden olabilir. Eğer kimyasal ajanlar içildiye asla kusturma yapılmaz. İlaç olarak anestol pomat yanık sonrası kullanılıyor. Evlerde bulundurulabilir.

Düşme durumlarında eğer yara açık yara ise su ve sabunla yıkanır. Oksijenli su sürülmez daha fazla kanamaya neden olabilir. baticon kullanılacaksa eğer yaranın çevresine sürülmeli. Üstüne değil. Çünkü canlı dokuları öldürüyor. Eğer yara kapalı bir yara ise şişmeyi ve morarmayı önlemek için soğuk uygulama yapmak gereklidir. Buradaki amaç derinin altında kanayan damarları sıkıştırarak şişmeyi önlemektir. birde benim nnemden öğrendiğim geleneksel bir yöntem var ekmek içini su veya yağ ile ıslatıp şişen bölgeye uyguluyorsunuz ve daha fazla şişmiyor. bence etkili:) Birde benim evde renkli yara bantlarım var. Bilirsiniz çocuklar için yara küçükde olsa çok büyütülür. Ben yarası küçükde olsa yara bantı ile kapatıyorum.

Bepanten kremi ben hep evde bulundururum. Onun dışında evde pamuk steril gazlı bez, flaster yara bandı bulundurmak iyi olur.Umuyorumki kimsenin başına bu tip kazalar gelmez ama tedbirili olmakta fayda var. Ne demişler önce tedbir sonra tevekkül:)


YesilAnne

Morluk, ezilme ve incinmeler çin Arnica Bitkisel Jel kullanıyoruz. Gerçekten çok etkili. Düştüğü zaman çarptığı bölgeye yüzü dahil uyguluyoruz.

Enfeksiyon riski taşıyan yaralar, kesikler, sıyrıklar ve yanıklar için Bepanthen çok gerekirse kullanıyoruz.

Bir de geçen günkü yanık tecrübemizden sonra kullanmamıza gerek kalmamasına rağmen Anestol Pomad'ı edindik.


sadeceanne

Listeyi şimdi tamamlayabildim, çok teşekkürler :)) Cevaplamak için Üye ol