Kilo sorunu

ayseduru25 soruyor: 10

KIZIM 25.12.2014 doğumlu 3300 gr doğdu.İlk aylar dakilo alımı iyiydi.Son 2 aydır ayda 300 gr alıyor.Doktorumuz azolduğunu söyleyerek mama takviyesi yapalım dedi.Ama ben sütümün yeterlioldugunu söyleyerek itiraz etim.Çünkükızım doyuyor ve huzursuzlugu az olan bi bebekti.Mamayı kabul etmedi kızım.çOk ağladı .doktoruma söyledim o da zorlama dedi.GENETİK OLABİLİR DEDİ.Ben de çokzayıfmışım bebekken.Sütümü sağmamı istedidoktor.Miktar da iyiçıkınca genetik oldugu kanısına vardı.Kızım 5.ayına girdive 5.600 gr.1KG geriden geliyor.Baş çevresive boyu artıyor ama kilo artışı maalesef az bu durumu yaşayan var mı acaba ??

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


nazveannesi

Bence sıkıntı edicek bir durum yok. Kendinizde soylemissiniz ayni durum sizde de varmış. Boy ve bas cevresinde büyüme normal demissiniz. Her çocuk kilolu olucak diye birşey yok, saglikli olduktan sonra kilo önemli değil. Benim arkadasimin kızı 2.5 yasında ve hala olması gereken kilonun çok çok altında ama maşallah atom karınca gibi durdurabilene aşkolsun. Bu konuyu sıkıntı edinip çocuğunuzu beslenme konusunda strese sokmayin. Çünkü o yemedikce siz daha çok stres yaparsınız ve icinden çıkılmaz bir kısır döngüde bulursunuz kendinizi.


ayseduru25

teskkürler cevabınız için ben de sizin gibi düşünüyorum hiç bi zaman kilo takıntılı bi anne olmadımbenimkorkum altında yatan ciddi bi rahatsızlığı varsa???


tiara

Büyük olasilikla sorun yoktur ama ben olsam pediatrik gastroenteroloji veya pediatrik endokrinoloji uzmanina bir danisirdim her ihtimale karsin.


ayseduru25

ben de götürmeyi düşünüyorum çok da korkuyorum inş inş bişey yoktur


ayseduru25

bebeği bu şekilde az kilo olan var mı anneler??guta

5. ayında 5600 olması kesinlikle  bir sorun olduğunu göstermiyor. Bence içiniz rahat olsun. Benim 1 yaşına 8 kilo ile giren bir sürü tanıdığım bebek var. Hepsi de maşallah sağlıklılar. Sizinki de böyle giderse belki 8-9 kilo olur belki 1 yaşında. Genetik özellikler devreye giriyor. Siz yine de içinizin rahat etmesi için, herhangi bir şeyi atlamamak için sorun doktora tabi. 


laykare

Benim kızımda aynı sızın kızınız gibi kılo almayan bir bebekti.Ancak doktorumuz boy uzamasını yeterlı buldugundan hiç mama kullanmamı soylemedı bile.Ben de kullanmadım.Simdi 4 yasında ve 14,5 kılo sadece ama cok saglıklı butun kan degerlerı normal ve cok az hasta olur.Antibiyotık 1-2 kere kullanmısızdır sadece.Cok kafaya taktım  bebekken ama artık kılosunu hıc takmıyorum.Kız cocugu zayıf olsun daha ıyı.


ayseduru25

teşekkürler anneler:) bana görekiloönemlideğil  ama doktor ısrarla ayda 1 kg alması lazım diyince üzüldüm ama sütümün yeterliolduguna doktor da kanaat getirince genetik olduguna karar verdi..çünkü boy uzaması normal ve motor gelişimi iyi olan bir bebek .sağlıklı olsun da kilo hiçdert değililknurbade

Benim kizim da 15 aralik dogumlu. Oncelikle ayda 1 kg alacak diye bir kural yok Bunu dr nasil soylemis cok sasirdim. Bizim doktorumuz ayda 400gr ile 1 kg arasini normal kabul ediyor. Bebeginizde problem oldugu anlamina gelmez bu durum cok zayif değil fakat size önerim dr.u. degisin. Yani ben olsam gitmezdim. Tahlil filan istemsi gerkirdi yine de...


ilknurbade

Bu arada bebeginiz tahilli kasik mamasina gecebilir ayina uygun organik mamalar var. Ben basladbasladim.kizima gunde 1 kez veriyorum. Kolay gelsin.Cevaplamak için Üye ol