Emziriyorum, ikizlere hamileyim,yorgunum

pegy soruyor: 7

Oğlum 15 aylık ve 10 haftalık ikizlere hamileyim. Oğlumu emziriyorum kesmeyi düşünmüyorum. Fakat geçen hafta rahatsızlandı. (Daha öncede reflüsü olduğu için sürekli uyanıyordu ilaçla düzene girmişti) 3 gecedir uykusuzluktan ölüyorum. Çalıştığım için gündüzleri emmiyor akşam eve gelince emiyor gece çok az emip kendi kendine uyuyor en geç gece 10 a doğru uyumuş oluyor ve 2 saat deliksiz uyuyor. Ama sonra uyanmalar başlıyor emme emme diye uyanıyor emziriyorum 10 dk sonra bir daha istiyor emzik veriyorum yada su ama yarım saat sonra yine emme emme diyor ve ayaklarını vurmaya başlıyor. 1 saat deliksiz uyuyabilsem şükür diyeceğim. Mide bulantılarım başladı ve sütten kesmek istiyorum. Ama nasıl yaparım bilmiyorum tiksindirme fikri bana çok kötü geliyor. Memeden tiksinerek değilde iyi hatırlayarak bırakmasını istiyorum. Etrafımdaki herkes sütün tadı değişir bırakır yada hasta eder diyor. Biraz halim olsa emzirmeye devam edeceğim. Ne kadar emerse o kadar iyi ama hamileliğim yorucu başladı belkide ikiz oldukları için. Nasıl keserim yada geceleri nasıl az uyanır bilemiyorum? Kafam çok karışık sütten kesmek ona haksızlık yapmakmış gibi geliyor. Ama gece uykusuzlukları gündüz iş mide bulantıları çok çaresizim...

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


CokBilmis

Hamileyken sütün tadı değiştiği için emmeyi bırakan çocuklar biliyorum. Belki oğlunuz da kendiliğinden bırakır?

Gece birlikte mi yatıyorsunuz?


Damla

Emzirme hangi ihtiyaçlarını karşılıyor, besin, su, rahatlama? Bunları gözden geçirip geçiş döneminde yerlerine ne koyacağınızı planlamak iyi olabilir. Ben de özellikle sütten kesme için yavaş geçiş taraftarıyım. İlk günlerde uyanmalar devam edecek tahminen ama 10 dakika demişsiniz, daha sık uyanması mümkün değil belli ki ve emmek de kalıcı bir rahatlama sağlamıyor. Bu şekilde düşünerek emme sıklıklarını olabildiğince azaltmaya çalışın. Bir de çevrenizdekileri memeyi hatırlatıcı ifadeler kullanmamaları konusunda uyarabilirsiniz, bebeklerin anlama düzeylerini konuşmaları ile sınırlı sanabiliyor bazen insanlar ve bu tür süreçleri zorlaştırabiliyorlar. 


Ayrıca ufak değişiklikler de bu tür köklü değişimlerin yapılmasını kolaylaştırabiliyor, 2-3 günlük bir seyahat, bir yer değişikliği gibi.

Kolaylıklar dilerim.


pegy

Akşamları birlikte yatıyoruz ben ninni söylüyorum oda biraz emip yatıp uyuyor sonra yanımdaki yatağına geçiriyorum. Geceleri uyandığında emziriyorum ama hemen yatağına koyamıyorum yoksa yatmak istemiyor. Biraz bekleyip yatırıyorum. Akşamları 21,30 yatıyor Sabahları 7 de uyanıyor.Geceleri çok sık uyanmaya başladı. Annemde sütün tadı değişir bırakır diyor ama sağolsun benim oğlumda hiç o belirti yok. Aslında eme bildiği kadar emsin isterim ama bu hafta gerçekten bünyemin buna müsait olmadığını anladım. Nasıl bırakacak ben nasıl kesicem bilemiyorum dün gece eşim su verdi emzik verdi en sonunda uyanıp oturdu ve emme diye ağladı. Şaşırdık ne yapacağımızı.


iflah_olmaz

öncelikle yeni bebeklerinizi tebrik ediyorum:-)))ama zorlu bi süreci seçmişsiniz.ben cesaret edemem diyorum.hem 15 aylık bi bebek.hem tekrar hamilelik,hem çalışma hayatı...

ben gece emzirmiyorum.eşim bu konuda çok yardımcı oldu.8.ayından beri geceleri o kalkar ağladığında kucağında gezdirip uyutur.ortalama 5 kere kalkıyor hala.üstelik çok da yorucu koşullarda çalışıyor kendisi.bende güzel bi uyku çekiyorum.böylce tüm gün oğlumla vakit geçirecek enerjim oluyor.

eşiniz yardımcı olsa?geceleri eşiniz kalkıp o uyutabilir.babasına gitmiyo ortalığı yıkıyo demeyin.-)))ona da alışıyolar:-)))şimdi babasız uyumuyo mesela bizimki.

sizde böylece gece uykunuzu alırsınız.gündüz de sağıp bırakabilirsiniz sütünüzü.


samanyolu

geceleri yatmadan önce doyurucu mamalar verebilirsiniz birde tiksinmesini istemiyorum demişsiniz zaten çocuk emdiği dönemi hatırlamıyor bunuda sorun etmeyin bence uykuda çocuğun gelişimi açısından önemli bir unsur.inanın sütten keserken insan aşırı dıygusal oluyor ve suçluluk duygusu oluyor sizin hamilelik durumuda bu olayı kat ve kat duygu yönünden zorlaştırıyordur ama sadece 4-5 günün sonunda çocuk alışıyor( ben pişmaniye koydum göğsüme ve meme yok artık dedim ağzına almaya çalışıncada burnu falan gıdıklandı huylandı ve bıraktı 3 gece ağlama nöbetlerimiz oldu biberonada 3 gün sonra alıştık) bu süreyi ne kadar uzatırsanız o kadar zor sizizn ve bebeğiniz için kararlı olun hatta izin alabiliyorsanız bir haftanızı ayırın anne sütü verecem derken uykusuz bırakmayın bence


neretva

Odasını ayırmayı düşündünüz mü? Bebekler gelince nasılsa ayrılacak. Onlar gelmeden epey önce kendi odasına geçirirseniz böylece bebekler geldi ondan geçtim bağlantısını kurmaz. Ayrıca kendi odasında uyuması uykusunu daha iyi alması için de iyi olabilir. Bence tamamen kesmeyin. Sadece sabah ve akşama indirmeye çalışın. Uyumadan önceki emişinden sonra memeleri de uyutuyoruz deyin ve onlara da eee ee deyin beraber, pışpışlayın hatta. Tabii deneyecek gene. Sağlam durup bir hafta kadar gece süt vermezseniz alışır. O bir haftada bebeğinizi odasında babası uyutabilir mi? Yere bir yatak serseniz. Sık uyanacak, baba anne uyuyor, süt uyuyor deyip emzikle, suyla avutup, gerekirse pışpışlayarak uyutacak. Sizin dışınızda biri yaparsa daha kolay olur. Hem siz hamilesiniz hem de direkt siz reddetmemiş olursunuz. Bir haftadan sonra da arada sırada yoklayabilir. Sağlam durmanız lazım. Bir kere bile gece emzirirseniz tamam deyip eskiye döner. Bunu tutturursanız hamileliğinizin sonuna kadar hatta sonra da emzirebilirsiniz. Tandem nursing grubuna bakabilirsiniz sanırım.


fistikcik

Normalde kolay uykuya dalan, sabaha kadar uyuyan bir bebekmiş. Bu aralar sık uyanmasının mutlaka bir sebebi vardır. Rahatsızlandı demişsiniz, ondan olabilir. Ya da diş geliyor olabilir. Eğer emzirmeyi kesmek istemiyorsanız bir hafta kadar daha gözlemleyin. Diş ya da hastalık sebebiyle uyanıyorsa kısa zamanda gdeçecektir. Eğer kalıcı hale gelirse o zaman kesmeyi tekrar düşünebilirsiniz.
Bebekleriniz için tebrikler, sevgiyle, sağlıka, mutlulukla büyümeleri dileğiyleCevaplamak için Üye ol