Geriye dönük oto/araba koltuğu hak.

pbakal soruyor: 10

Merhaba,
9 aylık kızımız için otokoltuğu bakarken geriye dönük uygulamaları gördük ve geriye dönük oto koltuğu almayı planlıyoruz.
"geriye dönük oto koltuğu sevenler" gurubundaki bilgiler için teşekkürler, en güncel bilgi 8 ay önce eklenmiş. Son dönemde edindiğiniz farklı bir tecrübe var mı?
Ankara Volvo bayisi britax fixway koltuğunu sadece Volvo'lara uyguladıklarını söyledi. Opel Astra Classic ya da başka Volvo dışındaki araçlar Britx fixway kullanan var mı?
Besafe kullananlar yorumlarınızı, tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Haftasonu Volvo ve Özelcan'a gidip koltukları denemeyi planlıyoruz.

Bu soruyu cevapla


98 Cevap


Cihangul

geriye donuk oto araba koltugu nasil oluyor. Ben biraz fransiz kaldim :)Cihangul

tamam, rear-faceing car seat grubu diyorsunuz. Ama burada cocuk 10 kiloyu bulunca forwad facing yani one donuk kullaniliyor. Gerci verdiginiz sitede geriye donukler daha guvenliymis yaziyor.


Damla

Siz linkleri vermişsiniz gerçi ama belki gözünüzden kaçmıştır, bizimki de Britax Fixway, Peugeuot 307'de kullandık. Türkiye'de bu koltuğun ilk monte edildiği araç da bizimkiydi tahminen, bir Volvo değildi, bayinizle Arkas Otomotiv'den İbrahim Bey'le görüşmesini iletebilirsiniz, bize o yardımcı olmuştu, ya da önce siz bir görüşebilirsiniz.


Benim bildiğim, burada da bazı arkadaşların kullandığı yeni bir model satılıyor Volvo'larda, bizimki 9-18 kg, bu yeni koltuk 9-25 kg, yine Volvo dışında araçlarda kullanıyorlar.


Damla

Böyle bir koltuk var, Türkiye'de şu anda yok http://www.amazon.com/Sunshine-Kids-Radian65-Convertible-Seat/dp/B000G7YM0Q


Bu koltuğun geriye dönük ömrünü tamamladıktan sonra (15 kg gerçi, 18 olsa daha iyi tabi), ileriye dönük olarak 5 noktalı emniyet kemeri ile kullanım ömrü de uzun, geriye dönük koltuğunuzu alıp kullanım ömrünü tamamlayınca karşınıza bir de bu konu çıkacak.

Sunshine'ın dağıtıcısı Opera diye bir firmaymım, bu koltuktan getirirler mi diye bir görüşülebilir, Besafe'i de böyle görüşe görüşe getirttirmiştik el birliğiyle.osman

Bizde çok memnun kalarak kullandığımız satmayı düşündüğümüz ama benim bir türlü pazaryerine ilanını koyamadığım geriye dönük besafe x2 var. ilgilenirseniz fotoğraflarını gönderebilirim, Ankara'da görebilirsiniz.
Geriye dönük doğru tercih.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Tam anlamıyla geriye dönük oto koltuğunu %100 destekleyen bir anneyim.

Oğlum 13,5 aylıkken Grup 1 oto koltuğumuza kavuştuk, 1 yılı geçti, hala inanılmaz memnunuz. Bahsettiğim oto koltuğu eşimin arabasında, benim arabamda ise ileriye dönük olanlardan var. Bendeki ileriye dönük Maxi Cosi Priosi SPS kemerle bağlanan, eşimin arabasındaki geriye dönük Besafe Izi combi X3 isofix ile bağlanan. İstenirse ileriye dönük olmak kaydıyla kemerle de bağlanabiliyor. Ama biz o şekilde sadece 1 kere kullandık, ileriye dönük olması dışında o şekliyle bile oldukça sağlamdı ve bağlanması çok kolay ve güvenli idi.

Hemen kısa kısa geriye dönük kullandığımız oto koltuğumuzun avantajlarını yazıyorum:
- diğer oto koltuklarından daha yüksek
- geriye dönük olduğu için görüş açısı daha iyi (arka kafalığı da çıkardık) mesela ileriye dönük giderken çocuk herhangi bir arabayı takip edemiyor, etrafı izleyemiyor, geriye dönük gelen arabaları görebiliyor, etrafı izleyebiliyor.
- yanına oturan kişi ile göz teması kurabiliyor, rahatça sohbet edebiliyor, yolda giderken birşeyler yedirilebiliyor (kaşıkla, vs.)
- çocuğu oturtup, kaldırması ileriye dönükten çok daha kolay

dezavantajı ise:
- geriye dönük monte edilmesinden dolayı en yatık pozisyonu bile çok yatık değil, öyle ki biz hep en yatık pozisyonda kullanıyoruz.


hulya_defne_mert

Bizde de besafe izi combi x3 var. 10 aydır kullanıyoruz. Geriye dönük ve isofix bağlantılı olarak. Bu sekilde kullaniyor olmak benim icimi rahatlatıyor. İleriye dönük haline hic getirmedik hep bu sekilde kullandık simdiye kadar. Bahsedebilecegim tek dezavantaj yatar pozisyon olayı. Malum çok fazla yatmıyor ve yolda uyuyakaldiysa yokuş yukarı giderken ben alnından tutuyorum Defneyi. Kafası one düşüyor çünkü... O kadarcik olsun diyorum ama. Sonuçta uyku koltuğu değil, güvenli bir sekilde yolculuk yapıyor olması daha önemli!

Aysegulun de söylediği gibi yanina oturanla yüzyuze bakıyor olması güzel. Haftasonu Defne ilk defa arkada tek basina yolculuk yaptı yaklaşık 45 dakika. Dışarıyı izledi, şarkılar söyledi. Koltuğun boyu dışarıyı seyretmek için çok uygun. yalniz gidilecek yerler için de iyi bir avantaj bence.barok

buradaki araştırmalarım sonucu  besafe combi isofix aldık gayet memnunuz limangoda indirime girmişti şansımıza alacağımız dönemde özelcandaki fiyattan 250 lira daha düşüktü. Ayrıca dedikleri gibi yüzünün bana bakması güzel gerçekten , araba kullandığımda ise bir ayna aldın sunshine kids ti galiba markası kocaman yuvarlak arka koltuğun kafalığına takılıyor, onunla yol boyunca iletişim halindeyiz.


MeltemSelcuk

Biz geçen Cumartesi arkas otomotiv akatlara gidip Volvo Britax geriye dönük araba koltuğunu denedik, arabamız honda jazz ve her arabaya uyduğunu söylediler. sadece kancalar var koltuğu ön koltuğa bağlamak için onlar arabada yoktu onları takmamız gerekir dediler. fiyatı da 1100 TL imiş. 9-25 kg olan bu koltuk hem geriye dönük hem öne dönük olarak kullanılabiliyormuş. 3-4 yaşından sonrası için öne dönük olabiliyor yani. Ama bu kadar geniş aralık iyi mi onu da bilemiyoruz. Yani tek bir koltuk hem 9 kg üzeri hem de 20 kg'nın üzeri ihtiyaçları aynı anda tamamen karşılayabilir mi bilemiyoruz. O yüzden Besafe'i de düşünüyoruz çünkü o 9-18 kg. Ama koltuğu beğendik,Besafe'i deneme şansımız yok çünkü sanırım sadece Ankaradaki özelcanda satışı var. Karma'da göremedik.

Bizim daha bir 3-4 ayımız olduğu için, halen bebek grubu araba koltuğuna sığıyor çünkü, düşünmekteyiz. Besafe mi Volvodaki Britax mı diye...Cevaplamak için Üye ol