Geriye dönük oto/araba koltuğu hak.

pbakal soruyor: 10

Merhaba,
9 aylık kızımız için otokoltuğu bakarken geriye dönük uygulamaları gördük ve geriye dönük oto koltuğu almayı planlıyoruz.
"geriye dönük oto koltuğu sevenler" gurubundaki bilgiler için teşekkürler, en güncel bilgi 8 ay önce eklenmiş. Son dönemde edindiğiniz farklı bir tecrübe var mı?
Ankara Volvo bayisi britax fixway koltuğunu sadece Volvo'lara uyguladıklarını söyledi. Opel Astra Classic ya da başka Volvo dışındaki araçlar Britx fixway kullanan var mı?
Besafe kullananlar yorumlarınızı, tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Haftasonu Volvo ve Özelcan'a gidip koltukları denemeyi planlıyoruz.

Bu soruyu cevapla


98 Cevap


osman

Doğru karar iyi tercih. Hayırlı olsun. Fotoğraf koysanız sorunu daha iyi anlayabiliriz ama yere temas eden demir ayağı biraz yukarı kaldırarak koltuğun konumunu isteğinize göre ayarlayabilirsiniz sanırım. Bu link size yardımcı olabilir http://www.kitubi.com/2009/12/26/oto-koltuklari-maxi-cosi-britax-besafe


Damla

Kitubi'deki ve Osman'ların kullandığı Britax değil sanırım şu anda Volvo'lardan tedarik edilen. 0-25 kg emniyet kemerli değil mi? Öyle ise Geriye Dönük Koltuk Sevenler grubunda kullanan arkadaşlar vardı, bir de orada sorun isterseniz.


sinemonder

yatış pozisyonu değil problem. başını dayadığı yer sanki yukarı alınsa omuzları daha rahat edecek gibi. zaten baş dayanılan yer de aşağı yukarı oynamak üzere dizayn edilmiş gibi ama yapamadım. boyu biraz daha uzayınca sıkıntı olacak gibi. omuzları baş dayanılan yere neredeyse temas ediyor. 1- 2 cm uzayınca sıkıntı yaratacak gibi anlatamadım sanırım yarın fotoğrafla anlatmaya çalışacağım . yardımlarınız için teşekkürler.


Sinem1th

Sinemonder volvodaki koltuklar sadece volvo araçlara mı monte ediliyor?. Be safe in yatış pozisyonunun olmadığını söylüyorlar. Volvo koltuğun yatış pozisyonu nasış? Bir de volvonun koltuğunun markası ne?


Sinem1th

Damla;
Çok güzel haber bu. Benim oğlum 6.5 aylık 8 kilo hangi modelden almalıyım.
Bir de fazla yatmadığı konusunda yorumlar okudum. Acaba daha yeni oturmaya başlayan bir bebek için sıkıntı olur mu bu durum?sinemonder

Sinem1th;

volvonun koltuklarını britax yapıyor. Yatış pozisyonu sabit. Aslında araca monte sırasında bu ayarlanabilir ama ayarlanmış bir yatış pozisyonunu değiştirmek pratik değil hatta pek mümkün değil. 2 aydır kullanıyorum ama sıkıntı yaşamadım. İsofiksli değil olsa iyi olurdu. Koltuk her markaya monte edilebilir ancak ön koltuğun arkasında sabit iki kanca var. Koltuğun arkasında koltuğun kaydığı metaller üzerinde. onların olması lazım. Ama bu problem değil çünkü benim aracım volvo olmasına rağmen bende yoktu sonradan taktılar. Memnun muyum derseniz evet ama yatış pozisyonu ayarlanabilir olsaydı ve isofik olsaydı çok daha memnun olurdum.


anjela

Arkadaşlar merhaba;


Bizim bıdılık da yavaş yavşa büyüyor...Geriye dönük koltuklar hakk birkaç sorum olacak sizlere...

1- Daha güvenilir deniyor, araştırmadım çok, bilimsel veriler var mı ? ve madem daha güvenli neden amerika da avrupa kadar yaygın değil...bu Amerikalılar her konuda öndedir normalde...

2- Önümüzdeki 3-4 ay boyunca bir iki kez italya ve ispanya ya gitme durumu var eşimin...büyük bir araçla dönecek...yer problemi olmayacak...oralardan almaya gerek var mı ? Fiyat çok farkediyor mu ? ve marka çok önemli mi ?Sinem1th

Amerika'da 1 yaşına kadar zorunlu diye biliyorum. Araştırırken görmüştük eşimle. Ama emin değilim. İskandinav ülkelerinde zaten ilk 4 yıl kimse kullanmıyor ileriye dönük. Bundan eminim. :)balausto

merhaba anjela,


geriye dönük koltukla ilgili daha fazla bilgi edinmek istersen kitubi'nin sayfasını tavsiye ederim. http://www.kitubi.com/category/araba-koltugu/ Bağlantılardan videoları da izleyip çarpışma testlerine bakabilirsin. Aynı sayfada geriye dönük kullanılan koltuk modelleri de var. 

Burada da videolar var: http://www.securatot.co.uk/why-rear-facing-is-safer Ayrıca bu sitede sadece geriye dönük koltuk modelleri satılıyor. Neden önemli olduğu da yazıyor özellikle Information bölümü (ingilizce) http://www.securatot.co.uk/ Buradan modelleri ve özelliklerini görebilirsin. 

Şahsi fikrim koltuğun çocuğun bakış açısını artırması için yüksek olması, baş koruma bölgesinin olması, yere de sabitlenmeyi sağlaması, isofix ya da kemerle de bağlansa arabada oynamayacak kadar sabit monte edilebilmesi öne çıkan özellikler olmalı. Bu grupta besafe ve britax modellerini kullananlar var. Biz besafe kullanıyoruz, önceki yorumlarımda paylaşmıştım ve blogumda da yazmıştım. 


anjela

Mon 21st March 2011 saw the American Academy of Pediatrics upgrade their advice to parents to keep children rear facing up the age of two years or until they reach the highest weight or height allowed their car safety seat's manufacturer.

This is an increase from the previous recommendation of just twelve months. "Parents often look forward to transitioning from one stage to the next, but these transitions should generally be delayed until they're necessary, when the child fully outgrows the limits for his or her current stage," said Dennis Durbin, MD, FAAP, lead author of the policy statement and accompanying technical report.

"A rear facing child safety seat does a better job of supporting the head, neck and spine of infants and toddlers in a crash, because it distributes the force of the collision over the entire body," Dr Durbin said.

Children under age two are 75 per cent less likely to die or be severely injured in a crash if they are riding rear facing according to a 2007 study in the journal Injury Prevention.


Teşekkür ederim, verdiğiniz linkte Amerikan çocuk hastalıkları derneği de daha önce 1 yaşına kadar önerdiği bu koltukları artık 2 yaşına kadar öneriyormuş...Sanırım bu bilgilerden sonra gidip de eski usül koltuk almak seçenekler arasından çıktı...:)


Şimdi sıra koltuğu seçmede....Cevaplamak için Üye ol