Geriye dönük oto/araba koltuğu hak.

pbakal soruyor: 10

Merhaba,
9 aylık kızımız için otokoltuğu bakarken geriye dönük uygulamaları gördük ve geriye dönük oto koltuğu almayı planlıyoruz.
"geriye dönük oto koltuğu sevenler" gurubundaki bilgiler için teşekkürler, en güncel bilgi 8 ay önce eklenmiş. Son dönemde edindiğiniz farklı bir tecrübe var mı?
Ankara Volvo bayisi britax fixway koltuğunu sadece Volvo'lara uyguladıklarını söyledi. Opel Astra Classic ya da başka Volvo dışındaki araçlar Britx fixway kullanan var mı?
Besafe kullananlar yorumlarınızı, tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Haftasonu Volvo ve Özelcan'a gidip koltukları denemeyi planlıyoruz.

Bu soruyu cevapla


98 Cevap


shirly

Merhaba, http://www.zidaya.com  adresinden Besafe izi combi x3 oto koltuğunu 1375 TL üzerinden %25 indirim kuponu kullanarak 1030 TL'ye alabilirsiniz.

İndirim kuponu kodu YS25.Ben az önce satın aldım.Umarım bebişim geri dönük giderken sıkılmaz.


Sinem1th


Resimleri ekledim. 1. de uyurken görüyorsunuz. Boynu öne düşmüyor diyebilirim. 2. de hafif yan dönük hali ve 3. de geriye dönük hali. Kusura bakmayın kapıyı açıp dışarıdan çekmemişim.

Orbit'in oto koltuğu geriye dönük kullanılıyor. Şöyle ki altında biz bazası var. Bu baza hem izofiks bağlantıyı sağlıyor; hem de koltuğun sağa ve sola dönebilmesini. Ancak koltuk bu baza üzerindeyken sadece geriye dönük olarak kilitli ve güvenli. Baza üzerindeyken öne dönemiyor ama sıkıldığında biz bazen güvenli olmasa da hafif ön yan kullanıyoruz. (Kısa süreli) Bazasını çıkardığınızda da öne dönük montaj yapılıyor. Ben gerçekten çok memnunum. Verdiğim para helal olsun diyorum. Dönüyor olması benim işimi çok kolaylaştırıyor. Neticede bebekler koltuğa koyduğumuz gibi durmuyorlar. Uzun yolda sıkılabiliyorlar ya da güneş geldiğinde rahatsız olum mızmızlanmaya başlıyorlar(güneşlik olsa da. )


Sinem1th

pertuni; güvenlik testlerini araştırmadım açıkçası ama orbit gibi her detayı düşünmüş bir markanın güvenliği ihmal edeceği hiç aklıma gelmedi doğrusu. :S. Umarım hata etmemişimdir.

Damla; evet o gönderdiğin model ama kafa kısmı daha yuvarlak. toddler g2 toddler ın yeni versiyonu .maalsef türkiye'de g2 yok henüz. ama toddler ile arasında kafa kısmı dışında ciddi bir fark da yok sanırım. Kg ile ilgili bir bilgim yok. E bebek kızıltoprakta ve beylikdüzünde  konuyla ilgili epey bilgililer, sanırım sorular konusunda yardımcı olurlar. çamlıca mağazası acayip ilgisiz ve bilgisiz. Bu koltuğu almadan önce kaç kere gittim ve sordum geriye dönük koltuk var mı diye hep olumsuz yanıt verdiler. Halbuki ellerinde orbit vardı. Altta destek demiri yok. O olmadığı için koltuk biraz esnek ama satıcı öyle olmasının iyi olduğunu söyledi. Neticede arabalardaki yaylanma payı gibi koltukta da biraz pay olmalıymış. Bana mantıklı geldi.


Damla

Ben de esnek olmasında bir sorun olmadığını düşünüyorum. Hatta isofix'li koltuklar sıkı oturduğu için daha güvenli izlenimi veriyor ama ben kemerle bağlanan koltukların biraz esnemesinin de güvenlik açığı oluşturmadığını düşünüyorum doğru monte edildiği sürece, sonuçta arabadaki amortisör gibi darbenin bir kısmını salınımla karşılamış oluyor gibi bir mantık yürütüyorum.


Demiri şu yüzden sordum, demir olunca koltuk geriye dönükken sırtı ön koltuğun arkasına bitişik monte ediliyor. Koltuğun altının boşta kalan kısmını bu demir taşıyor. Böylece koltuk ön koltukla arka koltuğun sırtı arasındaki tüm alanı kullanmış oluyor ve çocuğun bacaklarına maksimum yer kalmış oluyor. Böylece olabildiğince uzun süre kullanılmış oluyor. Bizim kullanmış olduğumuz Britax Besafe'den biraz iri bir koltuktu, bacaklarının artık sığmıyor denilebildiği zamanda artık başı da koltuğun üzerine çıkıyordu 4 yaşına doğru ve o zaman koltuğu bırakmak durumunda kaldık. Sizin koltukta bacakların yeri koltuğun baş yüksekliğinden önce koltuğu değiştirme sebebi olabilir (çocuğun bacaklarının biraz sıkışık olması sorun değil, gerçekten sığmamasından bahsediyorum). 

Memnun olduğunuza sevindim. Aralarda yine bizi bilgilerirsen çok iyi olur.


Windy

BeSafe Izi Combi X3 isofixsiz modeli de ters bağlanabiliyor değil mi? Ufak arabalara da uyar mı acaba fikriniz var mı?osman

Bağlanabiliyor. Bizim kullandığımız isofixsizdi. Isofix kadar pratik olmaması dışında herhangi bir dezavantajı olduğunu düşünmüyorum. Ama zaten sürekli söküp taktığınız bir şey değil.


Windy

Hiçbir yerde göremiyorum, siz nerden aldınız kemerle bağlanan modelini acaba ?


pertuni

Biz e-bebek'te Orbit marka oto koltuğuna baktık fakat içine çok gömüldü ve hiç rahat edemedi.Acaba sinem1th hala memnun musunuz?Windy

shirly,

zidaya dan aldığın koltuk ulaştı mı sana acaba?


Sinem1th

Pertuni hala memnunum evet. İyi ki böyle dönen bir model almışım. bENİM OĞLUM UZUN SÜRE KOLTUKTA OTURMUYOR. bİR SÜRE SONRA MIZMIZLANMAYA BAŞLIYOR. o ANLARDA KENDİME YA DA PENCERE TARAFA ÇEVİRMEK KURTARICIM OLUYOR. ( tABİİ BU ŞEKİLDE TAM DÖNÜK OLDUĞU KADAR GÜVENLİ DEĞİL AMA KUCAKta olmasından iyidir.) Bizimki 8 aylıktı aldığımızda hiç gömülmedi walla. Denediğiniz farklı bir model mi ki?Cevaplamak için Üye ol