bebek yoğurdu neden günlük mayalanmalı?

mariposita soruyor: 10

günlük mayalama öneriliyor. nedeni nedir acaba? 1 haftalık yoğurttan versek ne olur? ille bir öğünlük küçük cam kavanozlara mı mayalanmalı?
bir de maya kırmayı duydunuz mu? amacı ne?
5 aylık oğluma yoğurt tattırabilirim di mi?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


sedaozkan

ay güzel bi soru :)) ben de bekliyorum cevapları :)


Zeynep12

Bi kaç gün kalmış yoğurt gaz yapabiliyor diye duydum emin değilim.


ceyland

sütün günlük mayalanmasının mantığı, yoğurttaki laktik asit miktarının gün geçtikçe artması olarak biliyorum. asitler ise küçücük bebeğinizin minicik böbrekleri için iyi değil. bebeklere tuz verilmemesinin sebebi de aynı.. mini mini böbrekler yorulmasın..

ben de bebeğime 5. ayda yedirmiştim ilk yoğurdunu ama tam olarak 6. ayda düzene koymuştum.

maya kırmayı değil de yumurta.. :P


_Sezin_

Ben bir haftalık mayaliyorum 7 kucuk kavanoza koyarak. En basında 3 günlük falan mayalardim. Tadı gayet güzel oluyor. Biz de yiyoruz.


yagmur16

Maya kırma ne gercekten, yoğurdun tadını değiştiriyorsa biz de yapalım, zira bizimki yoğurt yemiyor.guven

Ben yoğurt makinesinin kavanozları ile 6 tane mayalıyorum, 4-5 günde tüketiyoruz, bazen daha hızlı, ben 6 aylıktan önce süt dışında gıda'ya başlamadım, yoğurt ilk başlarda çok kabızlık yaptı. Simdi bile eğer fazla yerse hemen kabız oluyor. Erken vermenizi tavsiye etmiyorum, anne sütü alıyorsa, yine de her zaman için annenin kendisine kalmış her bebek farklı... 

Maya kırma nedir merak ettim?


praticus

günlükten kasıt taze yoğurt verilmesi.Evde mayalanan yoğurdun 3 günden sonra tadı ekşimeye başlıyor.Ben az miktarda mayalayıp 2günde yeniliyorum zaten oğlum tadının değiştiğini hemen anlıyor.biz 6.5 aylık ken başladık çok şükür herşeyi de yer.Bence sadece çay kaşığıyla tadımlık verebilirsiniz.Bide doktorum kaymaksız yoğurt kabız yapar demişti.


carpediem1

Yoğurdu 2-3 günde tüketmek gerekir bence de.

Evde meyveli yoğurt da mayalayabilirsiniz. 

Bebeğiniz için evde yoğurt mayalamakmaviboncukk

Ev yogurdu iki gun gecerse eksir ve faydasi azalir


rikoksal

şaka gibi soru 5 günlük yoğurt 5 aylık bebek :) taze yemek yedirilir bebeğe de çocuğada yoğurt da mayalanırsa 5. güne kalmaz ha market yoğurdu verirsiniz 1 haftalık içinize siniyosa onlar asla bozulmuyoCevaplamak için Üye ol