Genel anestezi mi, Epidural mi?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


34 Cevap


Annegozuyle

Benim doktorum o gün hastanedeki anestezi hekiminin kim olduğuna göre spinal veya genel yaparız demişti. Sonra genel yapalım, anestezi hekimi çok önemli dedi.
Hiçbir sıkıntı yaşamadım. Odaya gelir gelmez emzirdim. Birkaç saate ayağa kalktım. Gece kendim kalkıp, kızımı emzirdim. Ertesi gün de yürüye yürüye çıktım hastaneden.

Ama keşke normal dopurabilseydim bütün bunlardan bağımsız. Sadece doğum anını yaşayabilmek için. Hayırlısı diyelim. Bakalım ikinci nasıl olacak?


cerenaltintel

9Ay önce spinal sezaryen oldum ve tekrar hamile kalır ve sezaryen olmak zorunda kalırsam yine ayık olmayı isterim. Belden vurulan ve kesinlikle hissetmediğim bir iğneden sonra tamamen uyuştum, yapılanları hissettim ama hiç acı hissetmedim, kızımın sesini duydum, yanıma getirdiler, kokladım öptüm, kızımı ameliyathaneden çıkarttıklarında (zaten var olan tansiyon problemimle) strese girdim ve hafif bir sakinleştirici ile bayılttılar sağolsunlar, hemen odama geçip son dikişten 15 dakika sonra emzirmeye başlamıştım ve her şeyi çok net anlıyor, uyguluyordum. Hiç kayıp hatıram yok, daha önce narkoz aldığımdan biliyorum, ameliyatın sonrasındaki 20 küsür saatim kayıptır, neyseki kızımda bunu yaşamadım. Ardından gelen temizleme, dikiş vs.. kısımları sizde stres yaratırsa zaten hemen bayıltıyorlar(en azından benim anestezistim öyle yapmıştı neyseki) Doktorunuzla, daha da önemlisi anestezi uzmanıyla ayrıntılı görüşün, ayık kalmak istemeniz halinde gerekli olan kan testlerini  konuşup yaptırın mutlaka.


cerenaltintel

Bir de unutmadan, eşinizi içeri almaları/eşinizin bunu istemesi çok güzel olur, hem o bu anı paylaşmış olur hem de siz aklınızı başka birşeylere verebilirsiniz.


CokBilmis

Çok ilginç geldi herkesin aynı şeyi söylemesi. Ben de aynısını söylemek istiyorum:

Kızım doğduktan sonra yapılan hiçbir işlemi hissetmedim, hatırlamıyorum :)

Eşinizin içeri girmesi çok önemli, hem onun hem de sizin için.

Ne kadar az anestezi, o kadar az risk, o kadar büyük rahatlık.

Spinal anestezi ile sezeryan oldum. İğneyi hiç hissetmedim, ameliyat sırasında çekiştirmeleri hissettim ama acı asla yoktu. Çekiştirmelerden dolayı içim bayılıyormuş gibi olunca eşim elimi tuttu ve kendime geldim anında :) Kızımı çıkarttılar ve dünya durdu o anda benim için :) İnanılmaz bir andı. Normal doğum olarak yaşamak isterdim o anı. Sırf bebeğime doğar doğmaz dokunabilmek için sezeryan sonrası normal doğum şansımı sonuna kadar zorlayacağım. Çekebileceğim acılar umrumda bile olmaz. O kadar muhteşem bir an, o ilk an. Dolayısıysla baygın olup kaçırmanızı hiççç tavsiye etmem.

Doğumdan 18 ay sonra genel anestezi ile fıtık ameliyatı oldum. Off of, hiç tavsiye etmiyorum. Bünyeme çok ağır geldi genel anestezi. Eğer bir daha fıtık ameliyatı olursam, spinal yapsınlar diye ısrar edeceğim :)

Doğum öyle ya da böyle çokkkkkk güzel bir duygu. Az kalmış bu duyguyu yaşamanıza. Çok kıskandım sizi şu an :)

Doktorunuz kendisi o anı hiç yaşamadığı için, size de kendisi gibi doğurmanızı öneriyor. Yaşamış olsaydı, önerisi farklı olurdu.


chroma

Mecburen sezeryanla doğurdum. Kızımın geliş anını görebilmek için spinal anestezi ile olmasını özellikle tercih ettim. Diğer arkadaşların dediği gibi, o an herşey duruyor, sadece ve sadece bebeği izliyorsun. Dr, hemşire, diğer görevliler, dikiş, temizlik vs hiçbirşey umrunda olmuyor.
Spinal sonrası ben yaklaık 2 gün tek başıma yürüyemedim ama umrumda değil. O doğum anını görmek, kızımın çığlığını duymak, çıplak vucudunun temizlenişini izlemek hayatım boyunca yaşadığım en güzel, en özel şey.maydemir

merhabalar,

bende spinal anestezi ile sezeryan oldum. herhangi bir yan etki veya sıkıntı yaşamadım. Kızımın doğumuna şahit olmak ve doğduğu anda getirip yanıma koymaları kokusunu almam ve onun benim yanıma geldiği an sakinleşip susmasını görmek çekilecekse de tüm sıkıntılara değerdi.

Ardından bebeğimi temizlerken benimde karnımı kapatmaya başladılar, zaten o sırada bebeğime kavuşmanın sarhoşluğu içindeyken zamanın nasıl geçtiğini anlamadım bile. Üstelik anestezi doktorum eğer rahatsız oluyorsam temizlik ve dikiş sırasında beni uyutabileceğini de söylemişti.

Dikişler tamamlanınca hemen odaya çıkarttılar ve hiç beklemeden kızımı getirdiler. Hemen emzirmeye de başlayabildim böylece. Ne kızım ne de ben kavuşmak için ayılmamı, kendime gelmemi beklemek zorunda kalmadı. 2 saat sonrada ayağımda ki hissizlik geçmeye başlamıştı bile.

Kısmetse 3,5 ay sonra oğlumu doğuracağım ve yine aynı yöntemle sezeryan olacağım.

sevgiler...


pedodontist

Anestezist cok önemli. ben dogumu epidural ile yaptım sözde ama dogum hakkında hiçbir şey yok hafızamda.kateteri yerlestirirken sanırım doğru yerleştirmedi ve benim ağrım oldu. Hoş onu da hatırlamıyorum esimin video kayıdında sürekli ağrım var diyorum ve kendimi kasıyorum. Doktor da rahat calisamadigi icin anestezi doktoru ilacı arttırıyor. Kullanılan anestezi ilaçları da hafıza kaybına sebep oluyor. Yani dogum adına hatırladığım tek şey ameliyathaneden cikartilirken cok usudugimdu. Bebeğimi doğurduğumda aglamisim mesela ona bakarak aglamisim ( hatırlamıyorum onunda) Allah'tan fotoğrafçı o kareyi yakalamış.

Sonrası rahat gecti. Ama tabi ağrın olunca ilacı yapıyorsun ve ağrın diniyor. Benim sag tarafım uyuştu ama sol tarafım uyusmadigi icin epiduralin etkisi de olmadı ameliyat sonrasında ve ben ignenin çıkartılmasını istedim. Aksam da yürüdüm.

Kadın dogumcularin birlikte çalıştığı anestezi uzmanları vardır ama cok iyi araştırılması lazım. Önceki hastaları ile konusmak ya da doktor ile ilgili bilgi almak gibi.


pedodontist

Tüm bu anlattıklarımın sonunda bir kere daha dogum yapsam yine epidural anestezi ile yaptırırım. AMA BU SEFER ANESTEZİ UZMANINI BEN SECECEĞİM.amilie

Niye normal doğumu düşünmüyorsunuz? Çocuğunuz gelişimini tamamladığında kendi çabasıyla dünyaya geliyor ve çocuğunuzla birlikte yapacağınız ilk ekip çalışmasını gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Çocuğunuzu ilk gören ebeden sonra siz oluyorsunuz! Zorunlu bir hal mi var?


neitrumus

2 ay önce medicanada spinal epiduralle doğum yaptım.herşey mükemmel ötesiyidi hiçbir ağrı acı hisstemedim sadece bebek alındıktan sonra bi titreme oldu soğuktan veya heycandan bilemiyorum yarım saat falan çenemi kontroledemedim titremekten.6saat sonra yürüyebildim falan herşey çok iyiydi taa kii 48 sonra o delirten baş ağrısı başlayana dek. spinalin yan etkisiymiş bazı insanlarda görülürmüş ama o ne ağrı tarif edemem kalkamıyodum tuvalete bile gidemiodum başımın sancısından eve ambulansla geldik sedyeyle yatağıma yatırdılar o kadar kafam kalkmıyodu düşünün. anestesi uamanlarıyla herşeyi konuşun görülebilecek tüm endikasyonları size açıklasınlar ona göre karar verin.Cevaplamak için Üye ol