Genel anestezi mi, Epidural mi?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


34 Cevap


peyibal

Genel anestezi aldım, tabi bunda aşırı heyecanlı olmamın rolü büyüktü.Ameliyathaneye girer girmez heyecandan tansiyonum fırladı ve epidural şansımı kaybettim.Keşke daha sakin kalabilseydim ve epidural sezeryanla doğum yapsaydım,oğlumu ilk kucaklayan ben olsaydım diyorum ama bazı şeylere müdahale edemiyorsunuz.

Kendiniz ve bebeğiniz için uygun olan yöntemi doktorunuz ve anestezi uzmanınızla beraber irdelemelisiniz diye düşünüyorum.


amilie

Geçmiş olsun.. Sağlıkla kucaklarsınız bebeğinizi umarım. Ben doğumumu sezeryanla yapmadım, bu anlamda bir tavsiyede bulunamam, ama epidural yapan arkadaşım oldu. Pişman olduğunu hiç sanmıyorum. Sezeryana mecbur kalsaydım ben de epidural olmasını tercih ederdim. Sizin yapabileceğiniz tek şey endişeden arınmak! Gerisini doktorlara bırakın! Ve yaşadığınız anların keyfine varın.. Bunları düşünerek hayatınızda geri dönemeyeceğiniz bu anları endişe ile doldurmayın!
Sağlıcakla..


CokBilmis

Ben de uyuşmaz mıyım acaba diye endişe etmiştim. Şİmd aklıma gelince gülüyorum. Yahu canlısın o anda, uyuşmasan ne olur ki? Daha bıçağı değdirdikleri anda çığlığı basarsın zaten "Ben uyuşmadım ki" diye. Asıl tamamen bayılttıkları zaman ya uyuşmazsan? Ayılıp "Ben uyuşmadım tam arkadaş" da diyemezsin? Ama ben şimdiye kadar ameliyat esnasında uyuşmayan biri ile karşılaşmadım. Öyle bir film olduğu söyleniyor, gerçek olaydan yola çıkan. Ama olay gerçekse bile demek o kadar nadir oluyor ki, film yapmışlar hikayeyi. Hem dediğim gibi, epiduralde uyuşmazsan, uyanık olduğu için: "Ben uyuşmadımi canım yanıyor" dersin zaten.
Ameliyathanede de fena oluyor insan heyecandan. Eşinin yanında bulunması büyük destek oluyor.
Uff anlatması öyle zor ki... Ben de "Bebeğim doğar doğmaz tüm acıları unuttum" şeklindeki ifadeleri "kandırmaca" zannederdim. İnsanın kendini aldatması gibi. Ama değil inan ki. Bebeğini görür görmez dünya duruyor; acı, heyecan, korku hiçbir şey kalmıyor. Tarifi imkansız. İnşallah yaşayınca anlayacaksın.
Hiç kafanı karıştırma. DOktoruna epidural olacağını söyle ki, ona göre hazırlansın. Sen "Bakarız duruma göre" dersen, allem eder kallem eder genel anesteziye alır seni.


cerenaltintel

Nacizane tavsiyemdir, spinalde ısrar edin, zaten bıçağı değdirmeden önce bir iğne ile sizi tarıyorlar, ben onun iğne olduğunu anlamadan birşeyle dokunuyorlar sanmıştım, meğer baya ciddi ciddi ince bir iğneyi saplamışlar, benden ses çıkmayınca da spinalin tuttuğunu anlamışlar zaten. Merak etme sen de anlıyorsun çok kolaylıkla, masaya yatınca bacaklarını kaldırmaya çalış, onlar bacak değil iki adet 1 tonluk odunlar, imkansız kımıldatamıyorsun. Çok garip, komik,korkunç,enteresan :)) bir his .

Anestezi uzmanı konusunda şanslıydım, çünkü doktorumun eşiydi kendisi:) Yüz yüze konuştuğumuzda her sorumu açıklıkla cevapladığında güven de verdi. Aşırı ödemin olduğu için spinal tutmayabilir, saniyesinde anlar seni bayıltırız, canın bile yansa hatırlayamazsın merak etme demişti.

Gereken kan testlerini yaptırmayı ve anestezi uzmanı ile yüz yüze görüşmeyi unutmayın. Hakkında bilgi edinemeseniz bile karşılıklı görüşüp sorularınıza yanıt alınca içiniz rahatlayabilir.Gerisi başınızı yana çevirip kuzucuğun kokusunu almaya kalıyor, ondan sonra herşey bomboş geliyor. Sağlıklı bir doğum dilerim.


derinuray

ben de epidural sezeryan ile doğum yapanlardanım ve çok memnunum yine epidural ile doğum yaparım. ben odamda doğum için beklerken genç br asistan doktor yanıma gelip kararımı sordu epidural dedim çok iyi bir karar dedi ve düşünün yıllarca evleneceğiniz günü düğününüzü hayal ediyorsunuz ve düğün günü uyuya kalıp o güzellikleri görmüyorsunuz dedi genel anestezi de bunun gibi bir şey ve ben de doğumdan sonra gerçekten epidural doğru karar dedim tabi iyi bir anestezist eliyle  tavsiye ederim...pinar0679

Spinal anastezi ile doğumumu yaptım. Tek kelime ile şahane,Eşimde doğum esnasında amaliyathanedeydi.Kızımızın doğduğu ana birlikte tanıklık ettik.her anı mükemmel,doğum esnasında acı anlamında hiçbir şey hissetmedim.Sadece ertesi gün ayağa kalkarken çok  zorlandım.Hayatımda yaşadığım en muhteşem deneyimdi. .. İyi bir hastahanede, iyi bir anestezi doktoru ile kesinlikle tavsiye ederim.


amilie

Arkadaşlar, herkeste sezeryan ile doğuma övgü ve tavsiye var. Unutmayalım ki sezeryan bir nevi ameliyat! Mecbur kalmadıkça, büyük bir risk söz konusu olmadıkça başvurulmaması gereken bir yöntem. Çocuk için de anne için de en sağlıklı olanı normal ve doğal doğum! Bebeğiniz kendini yeterince hazır hissettiğinde kollarınıza kavuşuyor ve bu kavuşma anı bebeğinizin ve sizin birlikte yaptığınız muazzam bir ekip çalışması ile oluyor. "Doğum" eylemini tam manasıyla o an yaşıyorsunuz! Hiç birşeyi başarmak, bunu başarabilmiş olmaktan daha büyük haz vermiyor bir kadına! Biraz sancılı bir süreç olabilir ama şöyle düşünün: 20-30 yıllık hayatınızda belkide sadece birkaç saat sürecek bir acı! Bu acıyı yaşamamak için bu başarı duygusundan, anneliğin hazzından kendinizi mahrum bırakmayın! Normal doğum yaptım, bir takım sorunlarım olmadı değil ama bir daha olsa yine normal doğum yaparım. Mecburiyeti olmayan arkadaşlara ben de normal doğumu tavsiye ederim. Yanıtları okuyan ve kararsız kalmış olan anne adayları için küçük bir hatırlatma yapmak istedim. Yanlış anlaşılmasın.. Bebişlerinize sağlık..


cerenaltintel

Amille, zaten buradaki sezaryen mi normal mi sorusu değil ki, bayılayım mı şahit olayım mı sorusu. Asla ve asla sezaryeni tavsiye edemem çünkü arkasından çok büyük sorunlar yaşadım, kızımı doğru emziremedim, kalkamadım, oturamadım, kızımı kucaklayamadım doya doya.41+4te sancıyla hastaneye gittim ve her sancıda kızımın kalp atışları düştü, sez olmaması için elinden geleni yapanlardanım ama sezaryen ameliyatına da kızımın hayatını borçluyum. Soru farklı yönlere gitmesin diye herkes epidural deneyimini paylaşıyor sadece.derinuray

ceren söylediklerine katılıyorum...

benim de epidural mi genel anestezi mi olacak diye seçim yapmam gerekiyordu çünkü yüksek tansiyon nedeni ile preeklemsim başlamıştı zaten normal doğuramazdım ama ben epidurali seçtim çünkü her şeyi görmek yaşamak istedim sonrasında da hiç sorun yaşamadım yine aynı şekilde doğurabilirim:))) 


amilie

Cerencim, sorunun böyle olduğunun farkındayım,yanıtları da ilgi ile takip ettim. Soruyu soran arkadaşımızda zaten mecbur olduğunu söylemişti. Konuyu dışardan takip eden ve doğum konusunda kafası karışık bir anne adayı (bu durumu tüm anneler yaşadı) sezeryanın en iyi yöntem olduğu gibi bir izlenime kapılabilir diye düşünüyorum, yanıtlarımızı okuyunca.Özellikle de vurguladığım gibi,mecbur kalındığında uygulanmalı,bunu da biliyoruz.Çevremde yakında anne olmaya hazırlanan veya sezeryanla anne olmuş arkadaşlarım var.Doğum yaptığım dönemde veya arkadaşlarımın tecrubeleri ile birçok doktor tanımış oldum. Bazı doktorların kendileri için en kolay yöntemi seçtiklerine şahit oldum.Niyetim, sadece bu yazıyı takip eden genç anne adaylarına bunun bir mecburiyet olduğunu hatırlatmak!,bu yöntemle anne olan arkadaşları eleştirmek değil.Yanıtınızı yazarken belki nasıl bir sağlık sorunu ile karşılaştığınızı da belirtirseniz adayları da bilinçlendirmiş olursunuz diye düşünüyorum. Umarım yanıtımın genç adaylar için bilinçlendirme maksatlı olduğunu ifade edebilmişimdir.Bunun dışında naçizane fikrim,eğer seçiminiz her ne sebeple olursa olsun sezeryan ise ve bu ortamda göreceklerinizin sizi rahatsız etmeyeceğini düşünüyorsanız kesinlikle epidural derim.Tecrubelerini paylaşan ve epidurali destekleyen arkadaşlara katılıyorum.Sevgiler,sağlıklı günler.Cevaplamak için Üye ol