Bebek gelmeden büyük oğlum bebekliğe geri döndü ne yapacağımı şaşırdım

fkry37 soruyor: 6

oğlum yakında 3 yaşına girecek ama evde yeni bir bebeğin geliyor olmasından sanırım son bir haftadır huylarımız inanılmaz değişti daha önceden baş parmağı emiyordu bırakmıştı tekrar başladı üstelik gözümün içine soka soka anne bak ne yapıyorum ben bebeğim diyerek  beeşikte yatmıyorduk şimdi önce beşiğe yatıyor sallattırıyor kendini sonra yanıma gelip uyuyor babasına ve bana zarar vermeye vurmaya başladı beni yatar vaziyette görünce direk karnıa basıp geçmeye falan çalışıyor son olarak da dün akşam ben süt içeceğim diyerek göğüslerimi açmaya çalıştı ne yapacağımı şaşırdım evde mümkün olduğunca bebekten konuşmamaya çalışıyoruz konuşsak bile onun yerinin değişmeyeceğini oyun arkadaşı olacağını anlatıyoruz ama nafile nasıl davranmalıyız bilemiyorum tecrübesi olanlardan yardım istiyorum sizce ne yapabilirim?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


dh_busra

Tecrubem yok ama onu yeni gelecek bebegni svdrmeye calis oglum kardesinle oyun oynarsn yemek yersn sevdgi seyleri syleyin onu bebege alstrmaya calsn


sLnKA

Kızım da bebek gelince değişik haller yaptı başta. Onun yatağına yattı, onun battaniyelerini Aldı, Butun oyuncakları aldi oynadı. Hatta hala bebek oyuncaklarını oynuyor sürekli. Ben ne isterse yapmasına müsade ettim. Bebeği Aldım başka yere yatırdım ya da Yanyana yatırdım dikkatlice. Emzirirken geldi memelerin biri de benim olsun dedi. Tamam dedim aldım kucağıma senin artık dişlerin çıktı ama yine de istersen emebilirsin dedim. Memeyi Ağzına Aldı ama ememedi. Bak dişlerin var olmuyo dedim. Arada bir iki daha istedi denedi ama beceremedi vazgeçti. Biz bebeğe pek yeni oyuncak almadım genelde ablasının bebeklik oyuncaklarını çıkarıp verdi. E haliyle hepsine ortak oldu hiç müdahele etmedim ben. Hatta yeni alırken ya ona da aynısından aldım ya da sen de kendine bisey seç dedim.

Oğlum parmağını emiyor, gecen gun arabada baktım kızım da sokmuş parmağını Ağzına, aa annecim bebek mi oldun bize tiyatro oyunu mu yapıyorsun dedim güldüm. Bu bir oyun oldu. O gun sürekli anne bak size oyun yapıyorum yine yapiyim mi diyerek geçti ama devam etmedi sonraki günler.

Yani mümkün olduğu kadar az müdahele edin. Hamileyken de kızımla oynarken falan göbeğime atlayinca kendimi sakınıp oyuna devam ettim hep. Yorucu hatta bazen can acıtıcı ama onlar da daha bebek aslında. Ve biz ve etrafimizdakiler ister istemez bebeğe yönelince madem öyle diyip iyice bebek olabiliyorlar.

Kardeşle ilgili kitap alabilirsiniz. Bazen baskalArini görmek daha etkili oluyor. Ve tabi sık sık kardeşin çok eğlenceli olacağını, onun çok guzel bir abi olacagini bebek biraz Büyüyünce mesela birlikle Lego/araba vs oynayacaklarını anlatın. Anlamaz sanıyoruz ama zaman geçince bir yerden bi bakıyorsunuz sizin sözlerini tekrar ediyorlar.

Zor ama çok keyifli bir zaman. Inşallah rahat anlatırsınız.

Son olarak hırçınlik ya da zarar verme konusunda bir pedagog ile görüsebilirsiniz.


mustafamami

bizde de bebek için eski park yatağı kurunca oğlum girdi yatağa ben bebeğim burda uyucam dedi. yattı bebek gibi ağlama numarası yaptı. biz de oynadık vs. sonra kurabiye istedi, ne dediğini anlamıyor numarası yaptık, çizgi film istedi bebekler izlemez dedik vs.  sonra hemen bebek olmaktan vazgeçti. 

eski oyuncaklarını çıkartıyorum yavaş yavaş onları görünce atlıyo tabi. bebek henüz pek oynamadığı için sorun olmuyor. 
bebek doğmadan önce sadece kucağıma alamıyordum. onu da öğrenmişti. karnım kocaman o yüzden alamıyorum diye. karnım küçülünce alabiliyorum artık :)
biz de kitaplar almıştık. en çok "cemile'nin kardeşi oluyor" kitabını okuduk... yavaş yavaş alışıyorlar, arada küçük kıskançlıklar oluyor tabi, ama idare ediyoruz. 


dh_busra

Allah kolaylik versin tüm annelere :)


fkry37

teşekkürler cevaplarınız için   kitap iyi fikir hırçınlığı sanırım transformers izlemeye başladı halasının aldığı oyuncaktan sonra ondan kaynaklı amcasına dün akşam ben optimus oldum sende megadron ol savaşalım dedi artık izlettirmemeye karar verdik oyuncağı da sakladık 


mustafamami

evet çizgi filmler ve şiddet içerikli oyuncaklar çok etkiliyor maalesef. izletmeyin mümkünse gerçekten. 

bu bebek olma işi uzun zamana yayılıp giderek azalacak sanırım. benimki dün yine bebek oldum süt içicem annenin memeden dedi... ara ara gelip gidiyor kafalar :)) Cevaplamak için Üye ol