takıntılı çocuğu olan var mı?

elifnazar soruyor: 10

oğlum kendini bildi bileli :) düğmeli olan hiç birşeyi giymez.bunu nereden kaptı bilmiyorum.hiç bir zaman olumsuz birşey yaşamadı düğmeyle ilgili kaza,acıtma vs...ama t-shirt olsun gömlek olsun ASLA giymez.Elime ne alırsam alayım ilk sorusu onda düğme var mı?pantolondada yapıyordu ama onu biraz aştık şükür ama üstlerde hala devam.birgün süper bir gömleğinin sırf giysin diye tüm düğmelerini söktüm.yine giymedi.yeni alırkende düğmeli aldırmaz.bin dereden su getiririm.neler neler vaadettima ama yok.gideceğimiz çok istediği yere bile bak gitmeyiz diyorum tamam gitmeyelim diyor.nasıl içim gidiyor o güzelim gömleklere,düğmeli t-shirtlere ama karşıdan bakmakla yetiniyorum.artık herkes biliyor bize düğmeli hediye getirmiyorlar.ben düğmeli giydiğimde hemen farkeder başka giy der o kadar yani...hatta canım gömleklerini burada satmayı bile düşündüm.sıfır resmen sıfır gömlekler.bunun gibi tuhaf takıntısı olan çocuk var mı başka?

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


ozlemada7

Peki niye giymiyorsuun diye sorunca ne cevap veriyor,merak ettim simdi bak,enteresan bence


elifnazar

ben istemiyorum sevmiyorum diyor.güzel değil diyor


ozlemdevrim

Bu bir takıntı olarak nitelendirilebilir..Başka konularda var mı? Temizliğe aşırı önem verme, aşırı derecede kontrol, tekrarlayan davranışlar yapma gibi..Eğer varsa tüm bu takıntıların şiddeti topluca değerlendirilmeli..Ama eğer sadece düğme konusundaysa, bence bu dönemde biraz oluruna bırakmalı..Asla ve asla cezalandırılmamalı!! Asla zorlanmamalı..Cezalandırma ve zorlama durumu daha da kötüleştirir ve sizin ilişkinizi bozar, hiç gerek yok..Belki biraz daha büyüyünce daha net anlatabilir neden düğmeli şeylerden hoşlanmadığını ve o zaman beraberce üstesinden gelmeye çalışabilirsiniz..

Benim yetişkin bir arkadaşımda var aynı durum..Ona düğme pis geldiği için düğmeli kıyafet kullanmadığını söylüyor..Deliklerine sanki pislik giriyormuş..O bu durumdan şikayetçi değil..Düğmesiz yaşıyor..
Eğer çok zihninizi kurcalıyorsa bir çocuk psikiyatristine danışabilirsiniz..


elifnazar

teşekkürler cvbınız için.başka takıntısı yok.sadece bu.ilk zamanlar biraz ısrar ettim.şaşırdım çünkü nedenini anlayamadığım için ama artık bıraktım oluruna.düğmesiz yaşamaya alıştık.:))) benim babam ben küçükken vefat etmiş hatırlamıyorum.anneme bunu anlattığımda aynı senin babandada vardı bu takıntı dedi.onda daha bile fazlaymış.genlerden geliyor sanırım :)) inşallah artmaz.


avdem1

Benim oglumda  da baska bir takinti var.elini yikarken üzerine kücük bir damla su sicrarsa hemen üstünü degistirir.sabahlari anaokuluna giderken bu durum bizim icin yorucu oluyor. esgi

Oğlumda değil ama aynı takıntı eşimde var :) Hatta şimdi yazınızı onunla paylaştım :) İlk başta çok garipsemiştim ama artık alıştım bu duruma. Onun da mazereti düğmenin midesini bulandırması. Çocukken de böyleymiş, hatta bir yılbaşında ailece fotoğrafları var; tüm aile grandtuvalet, eşim pijamasıyla :) Neden? Gömlek giydirmek istemiş annesi diye. Şimdi biraz daha hafiflemiş ama, işe gömleksiz gitmesi mümkün olmayan önemli günlerde giyiyor, ama onun haricinde haftasonu vs.. kesinlikle giymez, bana da müdahale edebildiği sürece giydirmez. Bence hiç sorun etmeyin bunu. Hani bazı insanların limona, şeftaliye filan takıntısı vardır ya, ben ona benzetiyorum bu olayı :)


elifnazar

desenize büyüyüncede devam edebilir artık güleyimmi ağlayayımmı bilemiyorum :)))  :(((


elifnazar

@MUS PSİKİYATRİST NE DİYORMUŞ.NASIL YORUMLUYOR BANA YAZABİLİR MİSİN ACABA?CokBilmis

Ben çok takıntılı aileden gelen biri olarak şunu söyleyebilirim: Günlük hayatı sekteye uğratmayan her türlü takıntı normal karşılanabilir. Herkesin büyük küçük bir takıntısı vardır sonuçta.


gesnur

kadir bey ne der acaba?:)elif 3 yaşında değil mi bu minnoş yahu?düğmeyi ne bilirmiş?:)üstüne gittikçe de daha da inatlaşıyor olabilirCevaplamak için Üye ol