Bebeğim emmiyor

denizilke soruyor: 2

Bebeğim 5 aylık ve diş çıkardı.Önceden emen bebeğim şimdi yaklaşık 5 gündür emmiyor. Bu durum acaba dişten mi kaynaklanıyor yoksa ek gıdaya geçince memeyi bırakmamı söz konusu deneyimli anneler görüşleriniz nedir? sizinde bebeklerinizin diş çıkarma döneminde böyle bir şey başınıza geldi mi? bu süreç ne kadar sürer?

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


mona_roza

merhaba
öncelikle şunu sormalıyım meme dışında mama alıyor mu yoksa meme ce ek gıda mı yapıosunuz. zaten 5 ay ek gıda için biraz erken. diş döneminde oğlum genelde memeye daha çok yapışır. sıcak diye iştahsız olabilir annesi. peki bu ara ekgıdayla arası nasıl


fistikcik

Merhaba,
Dişini çıkardıysa sıkıntısı kalmamıştır, sıkıntı diş çıkarmadan önceki süreçte görülüyor.
Ek gıdaya biraz fazla hızlı bir başlangıç yaptıysanız ya da anne sütünün yanında çok miktarda mama veriyorsanız bebeğiniz emmeyi bırakabilir. Ama bu doğal ve kendiliğinden olan bir memeyi bırakma değildir. (Bebek 1 yaşından önce kendiliğinden memeyi bırakmaz). Ek gıdaya fazla ağırşlık verildiği için gelişen bir durumdur.

Emzirmeye devam etmek istiyorsanız ek gıda porsiyonlarını belirgin şekilde azaltın. Eğer sizin doktorunuz da annelerin eline ek gıdayla ilgil uygulanması imkansız listelerden tutuşturan doktorlardan ise o listeyi şimdilik rafa kaldırın. Ya da sağlık ocağında "Artık emzirme ara öğün olacak, ek gıda ana öğün olacak" dedilerse bunu da unutun.
Ek gıda adı üzerinde "ek"tir. 1 yaşına kadar bebeğin esas besini anne sütüdür. Ek gıda bu süreçte bebeğin tatlara alışması için verilir. Mama firmalarının dahi -günde bir defa doğru saati gösteren bozuk saatler gibi- televizyondaki reklamlarında söyledikleri doğru bir şey var : ek gıda günde iki çay ardağını aşmasın, geri kalan besini süt olsun. (Ki 2 çay bardağı da ek gıdaya yeni başlayan bir bebek için çok fazladır. Bir bebek bu miktarı ancak 9-10 aylık olunca yiyebilir).

5 aylık bir bebek eğer anne sadece emziriyorsa anne sütü almaya devam etmelidir. Ek gıdaya ihtiyacı yoktur. Ama anne mama da veriyor ve mamanın yerin yavaş yavaş ek gıda alsın istiyorsa ve bu sebeple ek gıdaya başlamışsa da yavaş gitmelidir.

6 aylık bir bebeğin başlangıçta yedikleri miktar sadece 1-2 çay kaşığıdır. Bunu düşünerek porsiyonlarınızı belirgin bir şekilde azaltın.

Daha sonra memeye tekrar döndürmek için şu sayfadaki cevabımda bahsettiğim yöntemleri deneyin (memeyi reddetme sebebi farklı ama döndürme teknikleri benzer olabiliyor) :

http://www.nurturia.com.tr/questions/03b4e390-8b72-4de1-b5f4-9e1200f82bb1/1/3-aylik-bebegim-emmek-istemiyorCevaplamak için Üye ol