bebeğe ayrı yemek pişirmeyi bırakmanın doğru zamanı

_serap_ soruyor: 10

anneler bebeğinize ayrı yemek pişirmeyi ne zaman bıraktınız?

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


ozalp07

1 yaş civarından beri bizimle aynı yemekleri yer. ama dikkat ettğim şeyler var. mesela kıyma alırken yarısını kuzu eti yarısını dana eti alırım. yemekleri tuzsuz yaparım. zaten iyot pişince vitamini gidiyormuş sonradan eklemek faydalıymış. bizde onun sayesinde daha dengeli besleniyoruz sanki:) eskiden geçiştirilen öğünlerimiz olurdu. şimdi haftada 3 gün köfte, 1 gün et, 1 gün balık, sebze, meyve, bakliyat herşey düzenli oldu sayesinde:) ve tabi her sebze ve meyveyi zamanında vermek. dondurucum hep boştur benim.  dondurucuda saklamak yerine kışın meyvelerin kurusunu veriyorum eline yada az şekerli komposto olarak. iyi birer demir kaynağı çünkü kuru meyveler.


mantarsote

Kızım 6 aylık. Ek gıdayla tanıştığımız günden beri sabah onun için yoğurt mayalamakla güne başlıyorum, ilerleyen saatlerde sebze haşlıyorum, meyve püresi vs. derken akşam oluyor. Kızım bunları yiyor mu? Yoğurt dışındakileri çok iştahlı yemiyor. Akşam eşimle biz de yumurta kırıp yiyoruz. :)) Onun yemeklerini yapmaktan ve onunla ilgilenmekten kendimize yemek yapamıyorum. (Tabi ki biraz abarttım ama başlangıçta bunu yaşamadık diyemem) Bizimle birlikte yemek yiyeceği günü iple çekiyorum.


fistikcik

Sevdebilge, en kısa zamanda kurtulabilirsiniz sadece yumurta yemekten :)
6 aylık bir bebek ne kadar ek gıda yiyecek ki ? Bir iki çay kaşığını geçmez. Bunun için oturup kendinizi ve vaktinizi harap etmeyin. Sizin de yiyebileceğiniz, ama sağlıklı yiyeceklerden oluşan ve tuzsuz pişen yemekleri önce ezerek (dilereniz yoğurtla ya da yemek suyula karıştırarak), kısa süre sonra da pütürlü, ve bir-iki ay sonra da içinde minik parçalar kalacak şekilde verebilirsiniz.
Bebeğinizin desteksiz oturabilme mevzuna hakim olduktan sonra, yaklaşık 7.-8. aylar gibi de Baby Led Weaning yaklaşımının önerdiği gibi tutuşturun eline damağıyla ezebileceği yumuşak besinler, bırakın döke saça kendi yesin.
Hiç eziyet etmeyin kendinize. Aslında mesele kendinize eziyetten daha çok bebeğinizin sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması. Bunun için de sizinle birlikte sofraya oturması, aynı yemeklerden yemesi, kısa süre sonra kendi kendine yemesi çok gereklidir.


MCA

fsitikcik, bikaç yerde de okudum desteksiz oturma ile ek gıda arasındaki ilişkiyi çözemedim ben.  kızım desteksiz oturuyor ama ben doğru dürüst ek gıda veremiyorum. yoğurdu ve bazı meyveleri severek yiyor ama sevmediği bişeyi ya alıp püskürtüyor yada ağzını kapatıyor. tam bir meme delisi illa ki emmek istiyor hiç öğün haline getiremiyorum :(


fistikcik

Mca desteksiz oturma ile ek gıdayı kendi kendine yiyebilmek arasında doğrudan bir ilişki var. Oturma pozisyonunda rahat edemeyen bir bebek yiyeceklere uzanıp ağzına da rahat götüremez çünkü.
Bebeğin ek gıdaya kendi seçtiği yiyeceklerle başlamasını öngören Baby Led Weaning yaklaşımını inceleyebilirsiniz.

Sevdiği şeyleri yemesinden, sevmediklerini püskürtmesinden daha doğal bir şey yok. Zorlamayın. İstemediği besini bir hafta boyunca rafa kaldırın. Sonraki hafta tekrar denersiniz. Ama yine istemeze de sorun etmeyin. Onlarca sebze ve meyve var yiyebileceği. Bir kaçını istememesi problem değil.
Baby Led Weaning'i taviye ederim. Şu gruba bir göz atın :
http://www.nurturia.com.tr/groups/6cf42300-dcae-453b-a459-a00f0175157d/1/baby-led-weaning--bebek-kontrolunde-beslenmemantarsote

Tesekkür ederim fistikcik onemli tavsiyeleriniz icin. Bizim yemekler ona agir gelir gibime geliyor. Aslinda cok salcali ya da baharatli yemek de yapmam ben, ama ona ozel yemek pisirmem gerekiyor gibi hissediyorum. Ama bu boyle gitmez tabi. Tavsiyelerinizi dikkate alacagim. Tesekkurler.


nilinmasali

Merdane,merhaba tarhana içine biçok şey katılarak yapıldıgından dolayı 8. aydan önce vermedi doktorumuz,keza domates içinde cok erken hem alerjen,hem asitli bi gıda midesini rahatsız eder,6 ay her ikisi içinde çok erken bir dönem bence,baslangıcta cok fazla katıp karıştırmak cok mantıklı gelmiyor acıkcası,o yüzden yemek verme konusundada acele etme derim,patates,kabak,havuç üçlüsüyle baslayıp diğer sebzeleri zamana yayarsan bence daha doğru bi yaklaşım olur

 


fistikcik

Domates için ailede alerji öyküsü varsa beklenebilir, doğru. Ama bildiğim kadarıyla pişmiş hali aynı alerjen yapıyı göstermiyor. Eğer ailede alerji yoksa çok küçük bir miktar deneyip gözlemleyebilirsiniz.fistikcik

Merdane korkmayın, bebeğiniz güzel güzel yiyecek gibi görünüyor. Anneniz maalesef yanlış yönlendirilmiş sanırım. 8 aylık bir bebek elbette halen memeye düşkün olur. Alacağı ek gıda miktarı çok küçüktür, beslenmesinin çok büyük bir kısmı halen anne sütünden oluşmalıdır.
Zorlamamakla doğru yapıyorsunuz. Ne şimdi, ne 8 aylıkken, ne de 18, hiç bir zaman zorlamayın. Bebekler zorlanmaz ve kendileri yemelerine müsade edilirlerse yeme problemi yaşamazlar. Yemeyi reddeden bebekler bunu meme yüzünden yapmazlar. Zorlandıkları ya da kendi kendilerine yemelerine müsade edilmediği için yeme problemleri vardır ve besin açıklarını memeye ağırlık vererek kapatmaya çalışırlar. Yani mekanizma düşünülenin tam tersidir.
Bebeğiniz çeşitli zamanlarda farklı sebeplerle memeye ağırlık verebilir (diş çıkarma, hastalık, büyüme atağı vs...). Siz ne olursa olsun annenizin hatasına düşmeyin, derim naçizane...


nilinmasali

Tatlandırmak için 6. ay tamamlandıktan sonra soğan ve sarımsak kullandım bazende meyve ekledim sebze corbalarına(elma kuru kayısı birkaç kuş üzümü vb) şükür ki büyük yeme problemleri olmadı bizde,yememek için memeye yapışır mı dersen fıstıkcıga kesinlikle katıldıgımı söyleyebilirim,anne sütü yetersiz olduğu için ek gıdaya erken gectik ,çok dikkatli davranmalıydım çünkü emmek istemezse zaten az olan süt kesilecekti,Allahtan ki doktorumuzun yaklasımı'' süt çocuğunun gıdası süttür,ek gıdayı sütünü içtikten sonra canı istediği kadar yiyecek asla ısrar etmeyeceksin'' oldu ki hala emzirebiliyorum..

Bebegin çok küçük bırak istediği kadar emsin,bak mesela su günlerde azı dişlerini cıkarıyor ve tek yediği gıda anne sütü ve dewam sütleri(günde 1000 ml civarı içiyor),eğer ki ağırlığı ek gıdaya verip süt içme alışkanlığı kazandırmamış olsaydım şu an sanırım tamamen aç kalacaktı ki çevremde örnekleri mevcut...Nacizane diyeceğim ek gıda stresini kendini bu kadar erken bi dönemde sokma,bebişide kendini de yıpratma,zamanı geldiğinde nasılsa bi yolunu buluyoruz ;)Cevaplamak için Üye ol