Memeden kesme ve sarı sabır

zopatya soruyor: 5

sevgili anneler

Bnm oğlan 2 yaşına girdi ve artık emzrmek istemiyorum ama keseceğimi anlamış gibi o bu ara daha da çok yapıştı bana ve ne yapacağımı şaşırmış haldeyim.

Gece emzrmeleri azaltmiştm biara yara bandı koydum vs ama düzenimz bozuldu son zamanlarda evde kalmadk filan iyice karıştı çocuk ta... Biara uykudan önce braz emziriyodum ve kendi kendine bile uyuyabiliyordu yanımda. Şimdi memeyi çekince yataktan iniyo salona kaçıyor. Kapyı mı kitleyeyim napim? Gündz de öyle sürekli yakamda canı sıkılınca, siniri bozulunca, karnı acıkınca... Sürekli evde olunca heran mücadele edemiyorum onunla...

Bu hftasonu taşınıyoruz her şey üst üste geldi. Yeni evde yeni düzen kurmak istiorum. Öncelkle odasnda uyutmaya başlayacağım artık bzm odada uyumamalı ama memeden kesme olayını nasıl ve ne zaman yapabilirm bilemıyorm. İyice çıkmaza grmş gbi hissediyorum. Brden fazla mı yüklenmş olurum hem ev, hem uyku odası, hem memeden kesme işine girişirsem?

Son çare sabır taşı dedikleri acı aloe vera yağından sürmek. Bu yöntemi pek kullanmak istemiyorum ama kullanan varsa tecrübelerini paylaşablr mi?

Teşekkürler

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


ferhunde79

Buradan bir kaç anneye daha yazmıştım, sabır taşı kesinlikle kesin çözüm. Ben de oğlumu 2 sene emzirdim çalışmama rağmen gece gündüz, sabır taşı sayesinden hiç ağlamadan ve psikolojisini bozmadan bitti o iş :) Sonradan emziğe biraz düştü ama onu da bıraktık kısa zamanda şükür. Doktorumuz taşınma vb. yer değişikliklerinde küçük yaşlarda olmasına rağmen etkilenebileceklerini söylemişti. Hepsini aynı anda yapmayın derim ben, sırayla aşama aşama gidin. Aile hekimimiz bunun bir bağımlılık olduğunu anneye de bebeğe de zor bir dönem olduğunu anlatmıştı. Taşınma esnasında bu zor olur bence, sütünüz de hemen kesilmeyeceği için sizi de zorlayabilir.

Kolay gelsin... 


mev

Bu sarı sabır taşını ankarada sormadığım aktar kalmadı.

Hiçbirinde yok.


senem

Merhaba, ben de daha dün 20 aylık kızımı sanırım memeden kestim. İlk kızımı 22 ay emzirmiştim, meme ucuna hiçbirşey sürmeden konuşa konuşa ama çok sancılı olmuştu. Her ikisi de aşırı düşkündü memeye. İkinci kızım aynı sizin oğlunuz gibi bir süredir fena halde yapışmıştı, gece memeyi kesmiş olmama rağmen son zamanlarda mecburen yeniden başlamıştık. Gündüz de her aklına geldiğinde uzun uzun emmek istiyordu (ben de çalışıyorum ama saatlerim esnek). 


Her neyse, uzunca bir süredir emzirirken kızıma artık memelerin kötü olacağını, çünkü memelerin dişi olmayan küçük bebekler için olduğunu, kendisinin ise bir sürü inci gibi dişi olduğunu, yemeklerini yiyebildiğini vs anlatıp duruyorum. Sessizce dinliyordu.  Dün sabah meme ucuna sirke sürdüm ve artık acımış bak dedim. Önce bir emmek istedi, sonra geri çekildi, tahmin ettiğimden çok daha kolay kabul etti. Akşam eve geldiğimde yine benzer bir şey yaptım. Bir daha da istemedi. Ama sürekli sarılıyoruz birbirimize. Sadece sabah erken saatte uyandığında meme emmeye çok alışık olduğundan biraz ağladı, ama sonra kahvaltıya oturunca unuttu. keyfi, neşesi yerinde. Asıl kötü durumda olan benim :)

Yalnız siz emzirmeyi kesme işini taşınmaya denk getirmezseniz daha iyi olur sanki. İlk kızımda bizim de taşınma ve memenin kesilmesi yakın zamanlara denk gelmişti, biraz sarsıcı olmuştu. Geceleri uyanıp çok şiddetli ağladığı oluyordu. Kolay ve sancısız, sevgi dolu bir geçiş dönemi dilerim :)


ferhunde79

Ablam Eryaman'dan bir aktardan almıştı, kömür gibi bir taş :) küçük bir miktar suya koyup pamukla sürmüştüm. Zaten su gibi rengi falan da yok. Hiç bişi belli olmuyor memeye sürünce.


zopatya

Teşekkürler herkese. Ben sabır taşı değil de yağını aldım zaten. Esas ismi de aloa vera yağıymış. :) biyerde işe yaramadığını okudum ama etkili olduğu söyleniyor genel olarak. Bakalım son çare ama ben de şimdi gündüzü azaltmaya başladım. Bütün gün 3 seans emzrdim sadece uyku önceleri ve sbh uyandığında . Geri kalan zamanda hç meme vermedim bakalm bu taşınma süresince iyice azaltmayı düşünüyorum bol bol konuşa konuşa. Sonra düzen yerleşince artık iyice keserim. Ben de korkuyordum aMa bgn beklediğimden kolay geçti.

:)Cevaplamak için Üye ol