Gece yarısı uyanıp saatlerce uyumuyoruz.

oskedist soruyor: 5

Merhaba.

Bir kaç seferdir gece yarısı uyanıp 2-3 saat uyumuyoruz. 4,5 aylık bebeklerde emzirme sıklığı 3 saat olmalı diyorlar ama kızım bazı geceler 2 saatte bir uyanıyor. Emzirmeden uyutmaya çalışıyorum, acıkma hariç sebeple uyandıysa yeniden uyuyor ama bazen ağlıyor ve acıktığını düşünüp emziriyorum. Bu kez de kusuyor ve uyku gidiyor. Saat sabahın 5 i ve 2,5 saattir ayaktayız. Çocuk çok zorlanıyor, bir öneriniz var mı?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


ayazlali

Gece uyumadigini gündüz kapatmaya çalışır, ona izin vermeyin. Gündüz kendi yaşına uygun uyku programında tutun uykusunu, gece de ağlayinca emzirme vakti geldiyse emzirin, gelmediyse biraz pispislayip yatırın, kucakta tutup eğlendirmeyin. Artık dört ayını geçmiş, ufaktan uyku eğitimi verebilirsiniz. İlk yatarken kendini uyutmayi öğrenirse gece uyanınca da kendi kendine uyur. Gece ayakta kalmasın istiyorsanız o uykuyu gündüz almasına izin vermeyin. Dört -11 ay için bendeki kitap ortalama 14.5 saat uyku gerekiyor diyor, 11 saati gece uykusu, 3.5 saati de gündüz uykusu. Gündüz toplam 3.5 saatten fazla uyutmayin. Dört- sekiz ay arası uyku programı da şöyle: 7: sabah kalkış, 9: ilk gündüz uykusu, 13: ikinci gündüz uykusu, 15-17 arası kısa üçüncü uyku (o olmaya da bilir). 18-20 arası da gece uyku vakti. Geç saatte üçüncü uyku uyduysa gece yatırması da tabii sekize daha yakın olur. Üçüncü uyku bize hep zor olduğu için ben atabildigim ilk fırsatta attım ve erken gece yatırmaya başladım, yani altıya daha yakın. Bu programda gece iki uyanma da sayılmış. Gece kesinlikle ışık açmayın, kaka yapmadiysa altını değiştirmeyin. Bunlar benim tavsiyelerim :-)


ayssegulll

Bebeğiniz açlıktan uyanıyor.4.5 aylık bir bebek 4 saatte bir beslenmeli.Tracy hogg yöntemini uyguluyordunuz sanırım.Kitabında bunlara detaylıca yer vermiş.3 aylık bebekler 3 saatte bir beslenir 4 aydan sonra 4 saatte bir beslenen ve uyku öğünü verilen bebek 23:00 -07:00 arasında beslenmeye ihtiyaç duymadan uyur.


oskedist

ayazlali cevabınız için teşekkürler. öğle uykularında 4 set 45 er dk uyuyoruz. kendi başına uyumayı henüz öğrenemedi kendi yatağında yatıyor olmasına rağmen. mutlaka bir kişi istiyor uyurken. yani uyanması öğle uykularıyla ilgili değil. gece kaka yapmıyor ve asla uyanınca ışık açmıyorum. yatağından kaldırmıyorum. çoğunlukla uyuyordu ama bir kaç gündür saatler boyu uyumamayı adet edindik maalesef.

ayssegull size de teşekkür ederim. yöntemi aynen uyguladım ancak her çocukta birebir sonuç vermiyor sanırım. 3 saatte bir uyanmalarımız devam ettiğinde doktora danıştım, karnı acıkıyor dedi. zaten gece 3 saatte bir uyanınca yeniden uyutmayı denediğimde asla uyumuyor yani gece beslemesinden sonra 6 7 saat uyuduğu hiç olmadı. en fazla 4 saat.


ayssegulll

4 saatte bir beslediniz mi ?Anlamadım.


fisstik

Gece gazını çıkartıyorsunuz değil mi? Gazını çıkarmadan yatırdığınız için de kusabilir.. Bence uykusu çok açılmadan direk emzirin, o şekilde kolayca uyur.. Bazı çocuklar kitaplara uymuyorlar.. Kitaplara, saatlere, yöntemlere çok takılıp kendinizi strese sokmayın bence.. Bebek her istediğinde bebeğin emzirilmesini savunan "doğal ebeveynliği" destekleyen görüşler de var..  Bebeğiniz daha çok küçük.. İlerleyen aylarda çok daha farklı sorunlarla karşılaşacaksınız.. Sürekli alışkanlıkları değişecek.. Her seferinde kendinize uyan bir çözüm bulmanız gerekecektir diye düşünüyorum. Bunlar ilk çocuğunda kitaplara boğulup, kitaplarda yazanları uygulayamayınca ümitsizliğe düşüp stres olan bir anne olarak yazıyorum:) Yani birileri çocuğunuzu 3 saatten önce emzirmeyin dedi diye 3 saati beklemenize hiç gerek yok bence.. Kime göre 3 saat neye göre 3 saat.. Bebeğiniz 3 saati biliyor mu? Meme emme bebeğin sadece karnını doyuran bir şey de değil.. Onun kendini güvende hissetmesini sağlayan, annesiyle arasındaki en güçlü bağ.. Doğduğundan beri yapmayı bildiği tek şey.. Cevaplamak için Üye ol