zor bir durum

yesimk soruyor: 3

burası yeri değil belki ama kusura bakmayın önerilerinize ihtiyacımız var

babam yılların birikimi sonucunda şu anda ağır psikoljik rahatsızlığa sahip. tabi birden olmaı azar azar yavaş yavaş ilerledi. şu an dayanılamayacak kadar ilerlemiş durumda. yaşayanlar anlayabilir. tedaviye yanaşmyır ben deli değilim diyor. çevresinde dost akraba komşu kalmadı bizler idare ediyoruz. hiç bir şekilde bizi dinlemiyor hep kendini haklı görüyor. sürekli eski defterler açılıp hesaplaşmalar yapılıyor. kızdıklarına mektuplar yazıyor. sürekli aynı şeylerden bahsediyor. yolda tanımadığı kişleri bile çeviip bişiler anlatıyor artık. tek çözüm va tedavi ama nasıl gizli ilaç verdiğimizde anlarsa sinirleniyor. ona katılmadığımızda birşeyi yapmamasını istediğimizde sinirleniyor beni anlamıyorsunuz diyor....

özetleyecek olursam böyle acaba yatarak tedaviye mi ihtiyacı vardır. yoksa böyle bir tedavi onu daha mı kötüye götürür. nasıl ikna aderiz. ona nasıl yardımcı olabiliriz. böyle bir durum yaşayan varsa tavsite ve tecrübelerinizi yazar mısınız?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


sevcanvet

çoook zor çoook zor.. ilk önce işinde çok iyi bi pskyatris bulmalısınız, önerim eğer hastalık ataklar halinde geliyorsa, hastalığının azaldığı dönemde onu ilaç almaya ikna etmek,  genelde çoğu hastalık böyle ilerler, sakin ve daha anlayışlı oldukları dönem ve atak dönemleri vardır, ataklarda genelde yatış derler ama ben türkiyem şartlarında kimsemi hastaneye yatırmam,(intihar riski varsa ayrı tabi) çok özel paralı klinikler türkiyede varmı bilemiyorum, bence hastalığının azaldığı daha anlayışlı olduğu dönemde ilaçlarını almaya ikna edebilirsiniz, bunlar seni düzelticek şeklinde değil , sen haklısın zor bir dönemden geçiyorsun bu ilaçlar seni rahatlatacak, mutlu edecek şeklinde..


sevcanvet

birde ilaçlarını birşeylerin içine kattığınızda anlayacaktır ve zaten zor durumda olan kişi size olan güvenini kaybetmesiyle dahada kötü olacaktır, onu anladığınızı söylemesiniz bence, haklısın ve bu ilaçlar senin bu kötü durumunda sana yardım edicek gibi, bu olaylara karşı daha az üzülmeni sağlayacak gibi (yazdıklarım tecrübedir, yoksa mesleğim psikayatrisliğin yanından bile geçmez:)


sevcanvet

birde ne olursa olsun babanız sizlere güvenmeli en azından aile bireylerinden birine güvenmeli, bu gibi durumlarda hep kötü niyetli akrabalar, tanıdıklar çıkar babanızın bu durumundan faydalanmak isteyen helede babanızın emekli maaşı vb. bi geliri varsa, bu yüzden ''sen bunları uyduruyorsun' vb. kelimeler kullanmamanızı öneririm hele hele deli kelimesini silmelisiniz beyninizden, umarım en kısa zamanda herşey yoluna girer sizler için..Cevaplamak için Üye ol