Meme apsesi

Ebru_A soruyor: 7

Dün mememin koltukaltına doğru olan kısmında bir ağrı hissettim, elimi attığımda sertlik vardı, sanırım meme apsesi denen şey, hemen sıcak havlu koydum, bir de bebişi emzirirken masaj yaptım, sertlik ve ağrı azaldı ama tamamen kaybolmadı, doktora gitmeli miyim, başına böyle birşey gelen var mı?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


sissi

ben en agir olanini yakin bir zamanda gecirdim.öyle ki komaya girmeme ramak kalmisti hastaneye gittigimde..8 ayri doktorun ortak müdahelesiyle ameliyattan son anda kurtuldum..
seninki suan süt dügümlenmesi denilen durum belliki..kizariklik,yanma hissi,agri,ates varsa mastit,dahada siddetlisi apse diye geciyor..
ben umursamamistim,meger ilerlemis ve apse yapmis..2 defa cerrahi müdahele gecirmek zorunda kaldim..(lokal anestezi altinda)ve antibiyotikleri,akan iltihaplari saymiyorum..
halbuki ilk defa emzirme danismanimizin dediklerini yapsaymisim sorun yasamazmisim belkide...
-eller mutlaka steril olmali zaten.
-emzirmeden yada sagmadan önce sicak su torbasi,kiraz cekirdegi torbasi yada sicak havlularla kompres yapilmali.
-emzirme esnasinda bebek cekerken,sagma esnasinda makina vakumla cektigi esnada es zamanli masaj yapmali..
-EN ÖNEMLISI : emzirme bittikten sonra mutlaka soguk kompres uygulamali..
2 buz posetini dönüsümlü kullanabilirsin,yada beyaz lahanayi ortadan ikiye kesip,buz dolabinda bekletip,yapraklarini gögsünü kaplayacak sekilde kullanabilirsin..yapraklar isindikca degistirmelisin..
emzirme sonrasi sicaga maruz kalinca o bölgede bakterilerin yuva yapip apseye cevirmesi kacinilmaz oluyormus..bendeki gibi..sayet oglum hep gögsümde geziyor..
ve lütfen kizariklik gecmezse ve atesin hafif yükselse bile doktora git..
cok gecmis olsun..


Ebru_A

Cevap için teşekküler ve çok geçmiş olsun. Dediklerinizi uyguluyacağım bundan sonra, bezeler epey azaldı.


guven

Bende ciddi göğüs ucu yaraları yasiyorum şimdi birde bu sertlik ve şiddetli ağrı başladı göğüslerimi taşıyamiyorum öyle sancılı ki her yani, sağdıkca daha da sertleşmesi normal gelmiyor, emince yumusuyordu 4 saat ara verince iki göğüsümde taş gibi sert ve sancılı oldu şimdi bir turlu ağrı geçmiyor ve yumusamiyor masaj yapıyorum olabildiğince sıcak havlu da koydum ama buz Dan çekiniyorum zaten gergin ve agrili dayanamayacacmisim gibi geliyor çünkü klima ve soguk yara olan göğüs uçlarımı diklestirdigi icin cok ama cok acitiyor

Ne yapabilirim bu işkence ve acı bitsin diye dua ediyorum


Ebru_A

Ben ucuz atlatmıştım, soğuk kopresi iltihap olmasın diye sağdıktan ya da emzirdikten sonra acısa da uygulamalısın. Bir de sağmaktansa bebeğin emmesi daha iyi oluyor, sağma işini çok abartmadan 2-3 saatte bir yinelemek gerekiyor, sağmadan önce sıcak uygulama hatta sıcak bir duş ve sağarken yada emzirirken sert bölgelere masaj yapıp yumuşatmaya çalış. Çok zor bir dönem ama hepsi geçip gidecek, geçmiş olsun.


barok

aman diyorum hemen bir genel cerraha git barok

aman diyorum hemen bir genel cerraha git barok

aman diyorum hemen bir genel cerraha git 
Cevaplamak için Üye ol