Uyku egitimi vermezsem ne olur?

Smryna06 soruyor: 10

Kizim dort aylik olacak haftaya. Hamileyken ve dogduktan sonra surekli bebek bakimi konusunda kendimi gelistirmeye calistim hala da calisiyorum. Tabii bu noktada karsima uyku sorunlari cikiyor, sorun da beraberinde cozum arayisini getiriyor. Cozum uyku egitimi vermekten geciyor diye dusunerek firsat buldukca okumaya, arastirmaya devam ettim ve karsima kacinilmaz olarak iki isim cikti: Ferber, Tracy Hogg. Ferber' i hemen eledim belki de icgudusel olarak cok sakincali geldi bana. Tracy' nin yontemleri de ne yalan soyleyeyim icime sinmedi. Yatir kaldir; hoplat ziplat... Onun yontemlerinin ucu da bebegi aglatmaktan geciyor, yumusatilmis olsa da ve her yaptigim ona gore hatali ebeveylik :) O da cok Batili anlayacaginiz.

Simdi deneyimli annelere sorum uyku egitimi vermezsem ne olur. Kucucuk bebekler istedikleri gibi uyusa ne cikar? Omurlerinin 5 yasindan hatta belki 3 yasindan sonrasi egitimle gecmeyecek mi?

( 10 yildir egitim sektorundeyim bu arada. )

Uyku egitimi vermeyen calisan anneler bu sureci nasil atlattiniz, egitim vermediginize pisman oldunuz mu?

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


esranevra

cok guzel bi soru olmus tamda benim içinde bulundugum durum 5 aylık oldu benim kızımda ve ozellikle bi uyku duzeni vermedim 4 ayın ortalarına kadar iyidi kendisi uyur saatini pek atlamazdı ama simdi benim uyutmam gerekiyor uykusuz oldugunda cok huysuzlanıyor umarım gelen cvplar benimde işime yarar..


esranevra

valla cok guzel anlatmıssınız bende katılıyorum size ama bazı yazıları okuyunca uyku egitimiyle ilgili acaba yanlıs mı yapıyorum demekten geri alamadım kendimi. benim yaptıgım hata bebişim uyusada 2 saate bir emzirmek yani uykusunda besliyorum uyanmasa bile artık onu yapmama kararı aldım zaten 5 aylık oldu o ne zaman ne kadar emecegini ogrenmistir diye dusunuyorum. 2 saate alıstırdıgım için simdi geceleri daha cok kalkar oldu 3 aylıkken bile geceleri daha uzun uyurdu biraz gec oldu ama anladım nerde yanlıs yaptıgımı :)


gpsyfr

merhaba,ben de bu konuda kendimi hep sorguladım ve okudum ama iki kızıma da kıyamadım ve sonra 2 gün önce bıu yazıyı okudum ve ohhh iyi yapmışım dedim,okumanızı tavsiye ederim,sevgiler.....
http://bebekvecocuk.milliyet.com.tr/-uyku-egitimi-nin-zararlari/bebegiminmutfagi/haberdetay/06.07.2012/1563678/default.htm


sevcanvet

soru ve cevapları antiuykueğitimci bi anne olarak okumadım direk yazayım dedim, bebeklere değil annelere uyku eğitimi lazım önemli olan yanlış yapıp bebeğin uyku düzenini kaçırmamak, gaz sancısı, karın ağrısı, acıkma, üşüme, sıcaklama derken zaten onların uykusu altüst oluyor birde bizim yanlışlarımızla iyice sıkıntıya giriyorlar, elizabeth panthleyin uyku problemlerine dair çözümler kitabı beni birçok hata yapmaktan kurtardı tavsiye ederim

 


esranevra

link cok içimi rahatlattı tsklerSmryna06

Cok tesekkurler cok yararlandim deneyimlerinizden.


julyet

şöyle düşünün, doğuda interneti, televizyonu, kitap alma imkanı olmayan yüzlerce anne var, uyku eğitiminden bi haberler, benim annem babamda uyku eğitimini bilmiyorlardı. onlar nasıl uyuttular, büyüttüler çacuklarının? benim bebeğim memede uyuyor, şikayetçi değilim çünkü uyandığında mutlu oluyor. siz ve bebeğiniz nasıl mutlu oluyorsanız öyle uyusun bebeğiniz. dediğiniz gibi zaten 5 yaşından sonra eğitilmeye mecbur kalacaklar.


Smryna06

Cok tesekkurler.gulenozel

Benim bebeğim de dün 4 aylık oldu ve ben de bu süreç içerisinde çok düşündüm ne yapacagım diye, ben nurturia benzeri babycenter diye bir siteye de uyeydim, üyelerinin %90i ABD li olan bu kadınlar daha bebekleri 7-8 haftalıkken sttn diye kisalttiklari tüm gece boyunca uyumaktan bahsediyorlardi, bense o zaman gece 1 de uyanıp sabah 8lere kadar uyumayan ve ciyak ciyak bağıran Oğlumla uğraşıyordum. Orada uyguladıklarımi uygulamaya çalışmaya çalıştım olmadıkça da hem kendimi hem çevredekileri ve en önemlisi bebeğimi çok yordum. Birgun başka bir konuyu arastirirken le leche league nin sayfasına ulaştım, emzirme destekleyici bu grubun aşağıda kopyaladigim yorumu benim bakış acımı değiştirdi;

Batı toplumlarında bebeğin 4. ayından itibaren gece boyunca uyuması ve günde 3-4 saatte bir beslenmesine dikkat edilir. Batı kültürünün dünyaya yayılmasından dolayı aynı yöntemler çocukların büyüme kuralları olarak diğer ülkelere de yayılmıştır. Bugünkü büyüme kalıpları, doğuştan mamayla beslenen ve anneleriyle birlikte yatmayan (ayrı odalarda yatan) çocuklar takip edilerek oluşturulmuş ve doğru olarak kabul edilmiştir. Bu kalıplarda yer alan batı ülkelerinin uyuma sistemi anne sütüyle beslenen çocuklar için uygun değildir. Genelde anne sütüyle beslenen çocuklar mamayla beslenen çocuklara göre daha sık meme ister, daha sık beslenir. Anne sütüyle beslenen çocuk hem gece hem gündüz uzun uyuyorsa annenin emzirme sıklıklarına önem vermesi gerekir.

Sonra birkaç farklı bakış acısı okuduktan sonra tamamen düzen meselesini bıraktım, şimdi oğlum ortalama 9 gibi uyuyor, biraz vakit geçince bu saatin daha da erkene çekileceğini de düşünüyorum. Cogu zaman yatağında uyuyor ancak sıkıntısı oldugunda yatağımıza almaktan da çekinmiyorum. Ekim ayında ise başlayacağım belki zor olacak ancak katlanmaya deger çünkü biz kasmadıkca bebeğim de ben de çok mutluyuz.

Uzun yazdım özür dilerim:)


jildando

bende özellikle bir eğitim vermedim, daha çok akışına bıraktım diyebilirim. ikisi de uyku konusunda problemsiz çocuklar.
Ben ne yaptım; uyku saatlerine saygı gösterdim işin özünde. Onlar bana değil ben onlara uydum. Daha ilk günden gece gündüz ayrımı yaptım. Akşam uyku saatinde de uyku rutini oluşturdum. Hep aynı saatlerde yatırmaya da özen gösteriyorum.
Kızım küçükken yanında durmadan uyumazdı, bazen 1 saati bulurdu uykuya dalması, bende dururdum yanında. Şimdi 5 dakika da uyuyor ve genelde yanında durmamız da gerekmiyor.
Kızım küçükken okuduğum bir kitapta, tüm günü güzel geçiren bir çocuk neden ağlayarak uyusun ki diye yazılmıştı, çok aklımda yer etmiş bir düşüncedir.Cevaplamak için Üye ol