bal ve zencefil

filizz soruyor: 5

merhaba arkadaşlar
kuzumun 1 haftadır öksürüğü var bronşit olduk maalesef..20 aylık..zencefilli balın balgam sökmede etkili olduğunun duydum ama internetten biraz araştırdığımda genelde 2 yaşın altında zencefil kullanımı yasak yazıyor..
sizce vermeli miyim ve verirsem ölçüsü nasıl olur...daha önce deneyen anneler bizi aydınlatırsanız çok seviniriz...

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


skeser

çocuklara 1 yaşından önce bal verilemeyeceğini duymuştum. ıhlamur ve 1 çay kaşığı köy pekmezi bebeğini rahatlatabilir. yine de doktora danışmanda fayda var. bebeklerin ikiz mi? 


kuzum

Dr. Kadir Tuğcu:

Öksürüğü, nezle ve gripte burun akıntısını durduran ilaçlar tarih oluyor. Savaştığı mikropları bu yolla atmaya çalışan vücudu engellemek, fayda değil zarar veriyor

Öksürüğü kesmeyin
Birçok kez öksürüğü kesip ateşi düşürmek için ilaç kullanılıyor. Öksürük kesilirse mikrobun içeride kalıp daha önemli hastalıklara yol açabileceğini hatırlatan Dr. Kadir Tuğcu, hastalıklar ve aşılar konusundaki soruları yanıtladı.

Öksürük, kusma, ishal ve ateş korkutucu mudur?
Bunların hepsi vücudun mikroplara karşı gösterdiği tepkilerdir. İnsanoğlu mikropları bilmediği zamanlarda bu belirtileri durdurarak tedavi yoluna gitmiştir. Eski çağlardaki doktorların üç tane ilacı vardır. Afyon, kokain ve kodein. Hastanın midesi ağrıyorsa, mide kanseri dahi olsa 15 damla afyonun alkolda erimiş hali verilir, kanser ağrısı şıp diye kesilirdi. O devrin şartlarında bu yapılacak en iyi şeydi. Adam sulh ve sükun içinde göçüp giderdi. Öksürük de aynı şekilde tedavi ediliyordu. Örneğin adam veremli, öksürükten uyuyamıyor, yiyemiyor. Bu durumda doktor kodeini, öksürük surubunu hastaya verirdi. Ama tedavi olmazdı. İşte tıp ilerlese de biz atalarımızdan gelme alışkanlıklardan vazgeçemiyoruz. Bu yüzden öksürüğü kesecek hernangi bir şurubu çocuğa içirmemek gerekiyor. Bilhassa balgamlı zatürree tipi öksürüklerde bu son derece zararlıdır. İshal için de aynı şekilde.

Peki öksürüğe karşı nasıl bir tedavi uygulamak gerekiyor?
Öksürük için karabiberli çorba, limonlu bal, zencefilli bal öneriliyor. Bunların ticari versiyonlarını da eczanelerden alabilirsiniz. Burada önemli olan zencefil, karabiber ve limondur. Söktürücü maddelerdir. Balsa çocuğun içmesini kolaylaştırır. Amaç öksürerek içeride mikrobu dışarıya çıkarmaktır.

Mide bulantısına nane-limon iyi gelir diyorlar doğru mu?
Mideye iyi gelen nane veya limon değil, sıcak veya ılık sudur. Ancak sıcak su tek başına pek hoş gelmeyeceği için içine birtakım aromatik otlar konur. Ne nanede, ne limon, ne de ıhlamurda bir mucize vardır.

Terlemek ateşi düşürür mü?
Vücudun ateşi yükseldikçe bağışıklık sistemi çalışır. Ateş kuru kuru çıkar terleyerek düşer. Terlemesi ateşin görevinin bittiğini gösterir. Hasta terlediği için iyileşmemiştir, hasta ateşi çıktığı için iyileşmiştir.

Burun akıntısını kesen şuruplar zararlı mı?
Nezlede, gripte akıntıyı kesen şuruplar son derece sakıncalıdır. O bölgeye bir virüs girmiştir. Vücut oradaki virüsü atmak için burnu akıtır.


yasemin_ekin

Ben kızıma zencefilli, tarcınlı ıhlamur yapıyorum ve severek içiyor. az miktarda zencefilin bir zararı olacağını zannetmiyorum. Ancak araştırmadım, sizi yanıltmak istemem.

Kendi ihlamur tarifimi vereyim:

1 tutam ihlamur, 1 fındık büyüklüğünde tane zencefil, küçük bir parca kabuk tarçın. Hepsini büyükce bir bardağa(300 cc kadar) koyuyorum, üzerine kaynar su ekleyip, bardağın üstünü kapatıyorum. Bir süre demlendikten sonra ılımasını beklıyorum ve kızıma içiriyorum. Bal eklediğim zaman içmedi. Ben de sade veriyorum. Hasta olduğunda hergun 125cc kadar içiriyorum.


filizz

evet bebeklerim ikizler.nane ıhlamur limon elma kabugu şeklinde karışımı sürekli veriyorum bende.çokta severek içiyor ama zencefil konusunda biraz tereddüte düştüm sadece..ama sanırım denemekte fayda var.


Fundaaa

bir tatlı kaşığı balın içine birkaç damla limon suyu sıkın ve çok azda tarçın ekleyin ve içirin,inş faydasını görürsünüz,geçmiş olsunCevaplamak için Üye ol