anne sütünün kaşıkla verilmesi

Tunam10 soruyor: 5

bebişim malesef azıcık emip(5-10 dk) göğsümde uyuyakalıyor. denemediğimiz şey kalmadı uyandırmak için. böyle karnının doymadığı kesin. artık bir de bendeki mastit(süt sıtması) nedeniyle sık sık sağmaya başladım. emzirme arkası altını alıp kaşıkla sağdığım sütü veriyorum. ama bugünlerde memeden hemen süt gelmeyince sinirlenmeye başladı. zorla ağzına dayıyorum. acaba kaşığın rahatlığına mı alıştı. bizde biberonun rahatlığına alışmasın diye kaşıkla vermiştik oysa. ne yapmalıyım sizce.

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


selencem

Biberon tavsiye etmiyorum. Cem biberonlu mama takviyesinden sonra memeyi almadi. Ben de sutumu sagip biberonla vermek zorunda kaldim. Hala da oyle yapiyorum. Gerci bir sikayetim yok ama emzirmek istiyorsan biberon verme. Once sag biraz, sonra emzir. Hem yumusar hem de meme ucu cikar.


Tunam10

biraz biraz memeye itiraz etmez oldu.
ama ben tam doyuyor mu anlayamıyorum.
az emdiğinden göğsüm boşalmıyor.
bibrona şimdilik cesaretim yok.
önce sağma sonra emzirme yöntemini deneyeceğim.


guliz

merhaba,

vakit darlığından ötürü mesajlarım biraz duygudan yoksun oluyor maalesef, ne düşünüyorsam yazıyorum yolluyorum, bir daha da dönüp bakamıyorum. annenin içinde bulunduğu ruhsal durumu da biraz gözardı etmiş oluyorum tabii. açıkçası biberon, emzik, meme ucu vs. pazarı ve işin ticari boyutunun korkunç rakamlara varması da beni sinirlendiriyor. yeni anne olmuş kişilerin içinde bulunduğu hassas durumu kullanmalarıysa dehşet verici. sonuçta emzirmek son derece doğal bir olay, içgüdüsel. 
benim de emzirmekle ilgili sıkıntılı zamanlarım oldu, hatta çok güvendiğim doktorum bile avent in bilmemne model biberonunu tavsiye etmişti. yok ucundan az geliyormuş da bebek farketmiyormuş. elbette kullanmadım ve kaşıkta ısrar ettim. 
çocuk doktoru bir arkadaşım anlatmıştı. izmirliler bilir, alsancağın orta yerinde behçet uz çocuk hastalıkları hastanesi vardır. hastanenin girişinde 2 tane kocaman çöp bidonu varmış. girerken bir tanesine biberonları, bir tanesine de emzikleri atıyormuşsunuz. içeri almıyorlar. işte size çocuk dostu hastane. 
diğer mesajımda da yazmıştım, annenin emziremediği veya bebeğin normal gelişiminde olmadığı durumları kastetmiyorum. bunların dışında yeni annelere nacizane önerim sabırlı olmaları ve kendilerini fazla zorlamadan (sinirlerini yani, anne olmak başlı başına kafası kesilmiş tavuk gibi olmak demek zaten) doğal yollarla bebeklerini beslemeye çalışmaları. sevgiler.Tunam10

benim doktor da senin kafadan guliz:)
oğluşumun ağzı pamucuk oldu. doktorum silikon göğüs ucunu kullanmamamı söyledi.
şimdi silikon kullanmadan memeyi verme çabalarındayım.
sıfırdan başlıyoruz yani. bir alıyor bir beceremiyor ağlıyor.
bir diğer kullanmamamı istediği şey damaklı emzik.
en azından bir aya kadar kullanmasan ne iyi olurdu dedi. tokluk hissi veriyormuş.
göğüs için kremlere de karşı. memenin kokusunu perdeliyormuş. en iyi pomad anne sütü dedi.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Ben de ağzına tutturamıyorum bir türlü, daha doğrusu güzel tuttuğunda bile bir iki çekiyor sonra suratında bir memnuniyetsizlik ağzını çekip tekrar arıyor. Sütüm bazen az oluyor, hak veriyorum ama çok sütüm olduğunda da aynı şeyi yapıyor.
Göğüs uçları için şu kalkanlar çok işe yaradı. Sabah göğüs pedi koydum koymaz olaydım yine yara oldu.
Silikon uç da aldım ama daha açmadım paketi.
Sende hangi marka var Pınar'cım? Ben Yağmur'da chicco almıştım kauçuk onunki ve doğru düzgün kullanamamıştım. Şimdi aventinkini aldım, silikon bunlar. Ama boyunu bilemedim, standart ve küçük olmak üzere iki boy vardı, standart aldım.
Cevaplamak için Üye ol