4 aylıkı bebeğe yoğurt?

nurturia soruyor: 7

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


oyabes

bizim doktorumuz 5 aylık lunca basladı ve mamadan mayalayın dedi. bugün ilk defa mamadan mayaladık, bakalım nasıl olacak ben de merak ediyorum.


ritalar

mamadan yoğurt mayalandığını ilk duyuyorum.. merakla takipteyim..


nilaylilayla

mamadan mayalanıyor evet...ama 6 aylıktan itibaren zaten normal sütten mayalananı vermişti dr..


oyabes

180ml suya kaynamış soğutulmuş suya (tıpkı mama hazırlar gibi) 9 ölçek mama katılıp karıştırılır. serçe parmagı yakmayacak sıcaklıga gelince içine 1 tatlı kaşığı yogurt ilave edilir.

Dün denedim gayet başarılı. kızım bayılarak yiyor.


oglumicin

biz 4.5 aylıkken inek sütünden mayalanmış yoğurda başlamıştık... mamadan yoğut mayalamak hiç doğal ve doğru değil... inek sütü yoğurt olunca form değiştiriyor.. doğalı varken formül(!) mamadan yoğurt mayalanması anlamsız bence...


zeyfe

Asla verilmez diye kesin birşey söylenemez. Bildiğim kadarıyla direkt inek sütü verilirse 1 yaşından önce problem yaratabiliyor, o da kesin değil. Fazla bilimsel konulara girmeyeyim onları internetten araştırıp bulabilirsiniz zaten. Yoğurt yaparken fermante olduğu için inek sütüyle yapmakta sakınca yok dedi doktorumuz. Biz 5.5 aylıkken  (düzeltilmiş yaş 4.5 aylık, 36.haftada doğdular) başladık ek gıdalara ve inek sütüyle evde mayaladığım yoğurdu verdim doktor tavsiyesi ile. İkizlerime sütüm yetmediği için  doğduklarından beri mama kullandım ama yoğurdu mamadan yapacaksın demedi hiç doktorumuz.

Ana çocuk sağlığında görevli hemşire bir arkadaşım var. İlk bebeğinde inek sütü alerjisi vardı, bileşeninde inek sütü olan hiçbir besini veremedi bebeğine. Şimdi ikinci çocuğunda ek gıdaya 4 aylıkken başladı ve aynı benim yaptığım gibi inek sütüyle kendisi evde mayaladı.

1-2 çay kaşığı ile başlayıp dokunmazsa giderek artırarak vermek lazım.

İnek sütü kullanmak istemiyorsanız keçi sütüyle de mayalayabilirsiniz, ben birkaç sefer öyle de yapmıştım. Mamayla hazırlanan yoğurt gibi olmuyor ki sıvı birşey oluyor. Yine de karar sizin tabi bir anne olarak.

 


cerenaltintel

Lara 5.aya girdiğinde doktorumuz inek sütü ile mayalayabilirsin, keçi sütü bulursan daha iyi dedi. Keçi sütünden mayaladığımı çok zor yedirebiliyorum, savaş veriyoruz, ben de inek sütüne geçtim. Pastorize ya da günlük sütten tutturamadım, eski usül; sütü uzunca kaynatıp ılıtıyorum. Şimdi de devam sütü ile deneyeceğim.


Mamadan yapmayı hiç düşünmedim bile, gerçek süt varken mama garip geldi, bir de onların hemen tüketilmesi gerek sanırım,pek bilgim yok.  Kendi sütümden :) de denemedim, tutturamazsam çöpe gider içim yanar :))) Deneyen var mı???Cevaplamak için Üye ol