Uykudan uyanıp kaka yapma

bellroad soruyor: 2

merhaba, oglum 2.5 yasında. 2 yasında bezi attık. gunduz cok cabuk alıstı, geceleri zorlandık, acsam soylemedi yatagı islattı, baglasam ona yaptı soylemedi derken 6 aydır ugrasıoruz. neyseki simdi uyanıyor ve soyluyor cise tutuyorum geri yatıyor. her gece 2 kez cise kalkıyor. 3 aydır kakayı yaparken zorlanıyor, acır diye tutuyor, tutunca kabız oluyor. 2-3 haftadır uykusundan uyanıp cis yaparken muhtemelen kendini kasıp tutamadıgı icin kakasını da yapıyor. hemen her gece ya ilk kalktıgında 11 gibi ya da ikinci kalktıgında sabah 5te cisle birlikte kaka yapıyor. Artık alıskanlık haline getırmeye basladı. gunduz anlatıyorum. kahvaltıdan sonra yapması icin tesvik ediyorum ama yok gelmedi kaka diyor. ne yapabilirim?

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


sLnKA

Simdi aslında her çocuk birbirinden cok farklı ama gece iki kere çişe kalkmak bile cok geldi bana. Uykusu bölünüyor sürekli. Ben kızımda ilk bez bıraktığımızda gecesi hep bağladım. Hem hamileydim hem de sürekli kalkip tuvalete götürmek istemedim. Ilk bir iki sabah karsi bezine yapıyordu sonra baktım bez hep kuru. Yalnız eğer yatmadan cok su içerse banko yapıyordu. Zamanla baktım bez kuru artık gece de bağlamadım ve hemen hemen hiç gece uykusundan Kalkıp çişe gitmiyor. Yalnız yine uyumadan cok su içerse ya da yatmadan tuvalete gitmezse uyanıp cisim geldi diyor. Bazen gun içerinde kakasini yapmamış olursa gece kakam da gelmiş diyip yapıyor ama nadiren.

Bence Sıvı alımına dikkat edip uykundan Kalkıp çişe gitmesini de azaltabilirsiniz. Bir de bi sure muz vs gibi kabız patates gibi kabız yapacak yiyeceklerden uzaklaşıp mesela bol kabak ıspanak yedirseniz belki uyumadan tuvalete gidip kakasini da yapar.


mutluannelif

Biz de tuvalet eğitimine 1,5 yaşında başlayıp 29 aylıkken tamamen sonlandırmıştık. Tamamen diyorum çünkü karışık olmuştu bizimki biraz. Önce kakayı çok güzel tuvalete yaparken sonra kakayı tuttu, çişi yaptı kakada bez istedi. (kabız olmasın diye bağladım, gece yine bezsizdi, kakayı yaparken takıyordum) Yani ona bıraktım o dönem ben herşeyi, yeter ki herşey sağlıklı yolunda gitsin dedim..Bir gün 'anneee kakayla çişi aynı anda yaptım' diye sevindi. O gün bitmişti bizim süreç. Gece hiç bağlamadım. Gece çok iyi hatırlıyorum kalkıp kaka yaptığı bi dönem oldu, aklımda kalan 1 ya da 2 haftalık bi süreçti. Ben de o zaman hayret ediyordum bu saatte ne kakası diye. Ama geldi geçti o dönem. Sorunuzu şimdi bir kez daha okudum da kaka saati değiştiği için mi sorun yaptınız ? Kaka yapıyor sonuçta ?Cevaplamak için Üye ol