Bu ayda bukadar hırçınlık normalmi?

tedsgirl soruyor: 6

Kızım başka çocuklarla oyuncaklarını paylaşmak istemiyor bunu çok normal karşılıyorum.Tabi sadece kendi oyuncaklarını değil elinde ne varsa alındığında çok hırslanıyor ve tüm gücüyle çocukların koluna yüzüne 10 parmak yapışıyor cimcikliyor ve vuruyor tv.izletmiyorum evde şiddet yok çok üzerine titreriz bu nedendir acaba benim gibi bir durum yaşayan varmıdır acaba nasıl davranmalıyım bana yaptığında canımın okadar acımasına rağmen hiç tepki vermedim olmadı saçımı cekiştirip suratıma vurup tepkimi tartıyor tabi bunu sadece sinirlendiğinde yapıyor.yapma etme demek istemiyorum sanki daha çok ilgisini çekmiş oluyorum bu duruma. Nasıl davranmalıyım bana akıl verin lütfen.genelde 2.yaşta çıkıyor bu davranışlar okuduğum kadarıyla

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


Keremcim

Benim oğlumda arada vuruyor ve ısırıyor. O anda dikkatini başka bir şeye çekmeye, onu yapmaktan hoşlandığı bir olaya yönlendirmeye çalışıyorum. Hırçınlığı hala devam ederse onun yanından ayrılıp başka bir odaya gidiyorum. Bir süre sonra yanıma geliyor o zaman yaptığının beni üzdüğünü ve bir daha yapmaması gerektiğini anlatıyorum. Birkaç psikolog arkadaşımla konuştum, bu hırçınlık sürecinin çok normal olduğunu, 2 yaşına yaklaşırken, dil gelişiminin onda yarattığı stres ve kendini ifade edememekten kaynaklandığını söyledi. Geçecek bu süreçte, önemli olan sakin, yumuşak ve sabırlı kalabilmek..


fattololo

o davranisin yerine baska bir davranis koymak ise yariyor. hemen elini tutup bak oyle yapmiyoruz, cici cici yapiyoruz diyerek onun eliyle cici yaptiriyorum. dun istedigini yapmayinca urkekce gozlerime bakarak yavasca bacagima vurdu, kimildamadan kaldim oyle. ne ona baktim, ne acidi dedim, sadece dondum oldugum yerde, cunku ne yapmasi gerektigini aslinda cok iyi biliyor. hemen anne cici cici dedi, hemen gulumseyerek sarildim.

ne kadar dogru bilmiyorum ama hicbir sekilde boyle yaparak ilgimi cekemezsin demek istedim o da anladi ama lolo daha buyuk. o yaslarda hircinlik yaptiginda alternatif davranisi asilamaya calismak daha yararli gorunuyor. yani bak oyle yapmiyoruz boyle yapiyoruz demeli.

bir de anlasin diye sizin de ona aynisini yapmaniz hic ise yaramaz, aman diyeyim.


fistikcik

Sert tepki vermemek gerektiği doğru ama hiç tepki vermemek uygun değil. Sert tepki verir, kızar ya da bağırırsanız bunu bir oyun olarak algılayıp tekrar yapmaya çalışabilir. Sakin ama kararlı bir tepki vermek şart. Ne size, ne de başkalarına vurmasına müsade etmemek gerekir. Elinden bir şey alındığı için sinirlenip vuruyor mu ? Sakin ve kararlı bir şekilde ellerini tutup "Arkadaşına vurmak yok. Kimseye vurmuyoruz. Biliyorum, oyuncağını aldığın için kızdın. Sen oynamak istiyordun onunla. Ama demek ki o da oynamak istemiş. Hadi gidip soralım sana verir mi, yoksa birlikte mi oynarsınız", demek daha iyi bir sonuç verecektir. Diğer çocuk huysuzluk yapar, oyuncağı vermezse de dikkatini dağıtır, başka bir yere çekersiniz. Ağlamak isterse yine onun yerine duygularını ifade edin ve yanında kalarak ağlamasına izin verin. "Biliyorum canım, kızdın. İstersen rahatlamak için ağlayabilirsin. Ben buradayım" dersiniz.


neretva

Çocuğun karakteriyle de ilgili. Bazı çocuklar alfa, aktif sosyal ilişkilerde. Bazıları daha çekingen. Bizimki de paylaşmak istemez, bu yaşta kimse istemez. Ama bir çocuk ısrarla alırsa oyuncağını geri çekiliyor. İleride değişir mi bilmiyorum ama demek istediğim çocuğunuzun karakterini bilip ona göre davranmak, her daim yanınızda ekstra oyuncak ve atıştırmalık taşımak iyi olabilir. Yani yukarıda söylenenler tamamen doğru, ek olarak dikkatini başka bir oyuncakla dağıtmak iyi olabilir. Ayrıca oyun grubuna verirseni bir süre siz de oyuna dahil olmalısını. Onu tamamen yalnız bırakmayın. Sıra, paylaşma kavramlarını öğrenmek için bizim yardımımıza ihtiyaçları var. Oyun grubundaki diğer çocuklar da çocuğunuzun karakterine uygun çocuklar olursa daha iyi. Tabii bunu ayarlamak zor.


tedsgirl

cevaplarınız için teşekkür ederim.bu olaylar yaşandığında ona sevdiği oyuncakları uzatıp dikkatini dağıtmaya çok çalıştım.ama gözü o an ne isteğinde kalıyor.tabi bu karşı taraftaki çocuğunda ağlamasıyla daha çok büyüdüğü oluyor artık son çare 2 sinide odadan çıkartarak paşlaşacakları oyun hamuru boya kalemleri gibi şeylere yönlendiriyoruz.FATTOLOLO bende kızdığında birşeye cici cici yaptırıp öptürüyorum genelde bu canı acıdığında etkili oluyor.oda cici yapıyor ama ani kızgınlıklarda cici ve öpmek aklına gelmeyip hemen hırçınlaşıyor belki zamanla törpülenecektir.ben çalışan bir anne olduğum için bu ayda oyun gruplarında yanında olamayacağım için oyun grubuna götüremiyorum kızım hep büyüklerle anneanne dedeler teyzelerle içiçe.keremcim psikolog arkadaşınızın söylediği içimi çok rahatlattı bende bir pedagog a götürmeyi düşünüyordum babamız çok tepki gösteriyor bunlar normal diye.Çok sağolun yanlız olmadığımı anladım umarım hepimizin melekleri vurmanın ısırmanın çok kötü bişey olduğunu anlar ve uygulamazlar. 


fairy41

Ayni durumdayiz.yanitlar ilaç gibi geldi.Cevaplamak için Üye ol