çocuklar anne-babayı giyinirken görmekten ne zaman etkilenmeye başlarlar?

nurturia soruyor: 3

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


EsraEA

Burçak, ben de bu aralar bu konuda okuyorum :) Çocukların mahremiyeti ile bir arkadaş Adem GüneşinLabirent kitabını önermişti. Dün başladım. Benim kastettiğim mahremiyet sorusuna yönelik değildi, ama çocuğun tacizden korunmasına yönelik neler yapılabilir diye yazmış. Genel olarak ne öneriyorsa 4 yaşından sonra öneriyor.
Dün veya evvelsi gün okudum ama eski bir posttu. Yahoo cafemomdaki anne gruplarından birinde bununla ilgili soru- cevap vardı. Yabancı gruptaki anneler ise 2.5 yaşı söylemişler.
Ben de çocuklar için kırılma noktası 2'dir diyorum :) Hatta tuvalet alışkanlığını da 24 ay civarında oturtmaya çalıştım. Bir alışkanlığı veya bir hareket kalıbını oturtmak için 2 yaşından önce başlanması gerektiğini düşünüyorum, öyle davranmaya çalışıyorum.
Şimdiye kadar yanlarında 1 veya 2 kere giyinmişimdir. Mecburen banyo yapıyorum/ yapıyordum. Beni bırakmadıkları için her seferinde değilse de bazen benimle banyoya gelip banyoda oynuyorlar. (Hiç beraber banyo yapmadık.) Ama galiba bunu da sonlandırmak lazım.
Böyle durumlar için,  oğlunu yalnız bırakamayan cafemomdaki bir anne, tşört ile yıkandığını yazmış.


mesecina

sevgili burcak,
geçen haftalarda ayşe armanın prof bengi semerci ile  röportajında geçmişti bu konu:

"* Bir çocuk kaç yaşına kadar annesiyle, babasıyla banyo yapabilir? Onun yanında çıplak olabilir? Bu tür soruların standart cevapları var mı?
- Dünya genelinde önerilen bazı kurallar var, o kurallar da aileden aileye değişmiyor. Yani “Bazı şeyler, bazı aileler için normaldir, bazı aileler için değildir” diye bir şey yok. Çocuklarımızı korumak ve sosyal kuralları öğretebilmek için, 2 yaşına geldikten sonra, bedenimizin bize özel olduğunu göstermemiz gerekiyor.
 
röportajın tamamı şurda

ayrıca “Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım?” adında kitabı da varmış bengi hanımın yakın zamanda bende almayı düşünüyorum.
Bende kızımın yanında rahat davranıyordum, artık dikkat etmeye başladım.
sevgiler
Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Uykuya dalma problemi 11

Memede uyumak 4

eysanada_2901
Son: ayazlali,

2ay 10 gunluk bebek 12

berilimmmm
Son: Berilimmmm,

Tuvalet eğitimi 5

s_gur_s 2Y
Son: dilrubaa,