cok mu erken bılmıyorum :( uyku düzeni

cagandoruk soruyor: 10

bebeğim henüz 3 ay 5 günlük.bebeğime günlük düzenli bi uyku programı uygulamak ıstıyorum.yanı hep aynı saatlerde uyutup aynı saatlerde doyurup aynı saatlerde oynamak vs.bunun ıcın erken mı acaba bılmıyorum sizlerden yardım ıstıyorum.birde gunduzlerı kac saat uyutmalıyım uyumak ıstemezse zorlamalımıyım.şimdiden teşekkurler cevaplarınızı lutfen acıl beklıyorum :)))

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


ozguranne

Merhaba,

O dönemde bizTracy Hogg'un Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler isimli kitabında bahsettiği rutine uymuştuk. Tam olarak saatli olmasa da bir düzeni var. Anladığım kadarıyla her bebeğe uymuyor ama benim kızıma uymuştu ve çok rahat etmiştim. Düzen oturduğunda ki bir nevi kendiliğinden olmuştu, ben uyuması için zorlamıyordum. Gözlüyordum zaten o düzene göre uykusu geliyordu uyuyordu ya da uyanıyordu. 


Kolay gelsin.


cagandoruk

merhaba ozguranne,
bugün gündüz uykularımızdakı dalgalanmaları bıde dr rumuza sordum.cevreyı keşfetmeye basladığı ıçın cok dogal bı surac old söledi.daha sonrada sizin msjnızı gördüm.öncelıkle cok tesekkur ederım verdığiniz bılgılerden dolayı.bırsey daha rica etmek ıstıyorum;kabaca bı program önerebilir misiniz eger zahmet olmazsa.


ozguranne

O dönem 3 saatlik düzen vardı. Emme, oyun, uyku gibi. 


Diyelim sabah 7de uyandı.  7-7:30 emme, 9:uyku 10:uyanma ve emme 12:uyku 13: uyanma ve emme diye akşama kadar gidiyordu... 3 saatte bir tekrarlıyordu. Ama tam saati saatine değil. Diyelim ertesi gün 6da uyandı. O zaman 6:emme, 8:uyku, 9 uyanma... diye gidiyordu. 

Ama her çocuğun farklı bir düzeni olabiliyor. Ben yine kitabı tavsiye etmiş olayım. Siz bir okuyun, size uyarsa denersiniz. Sevgiler.


cagandoruk

teşekkur ederim bana cok yardımcı oldunuz inanın.bebişinizi kokluyorum,sevgiyle kalın...


EmineKartal

Ben Beyza 4,5 aylık olana kadar evdeydim ve kendim baktım, sonra işe başladım. İşe başlamadan önce anneme yönlendirme olması açısından, Beyza yaklaşık 4 aylıkken 2 hafta boyunca Beyza'nın gün içinde neler yaptığını not almıştım. Ve o notları alana kadar kızımın böyle bir rutini olduğunun inanın farkında değildim. O zamana kadar, kızım nasıl istiyorsa öyle yapan bir anneydim; emmesi, uyuması vb. Yani kızımın yönlendirmeleriyle gelmiştik 4 aya kadar. Zaten o döneme kadar ek gıda da yoktu hayatımızda. İşe başlayacağım için hafiften ek gıdaya başlamıştık 4,5 aylıkken. İşe döndükten sonra da ebeveynlik sanal alemiyle ve haliyle Tracy ile tanıştım ve Tracy'yi okuyunca fark ettim ki benim kızım Tracy'nin kitap bebek dediklerinden.
Beyza'nın 4. ay rutini şöyleydi:
7.00 uyanış, emzirme (yaklaşık 40 dk kadar)
8.30-10.00 uyku
10.30 meyve püresi (çok az, tatmalık)
11.00 emzirme
12.00-13.30 uyku
14.00 emzirme
16.00 yoğurt (çok az, tatmalık)
16.30-18.00 uyku
18.30 emzirme
21.00 emzirme
21.00 en geç 21.30 uyku
gece kalkarsa emzirme, ama o dönem çoğu zaman kalkmazdı (taa ki dişler çıkana kadar)

Yasemina

Ben 4. ayın sonunda kadar duzenli olarak 2.5 saatte bir (gunduzleri tabii) emzirdim, geceleri de 20.30 u bulmadan yatırdım. Her emzirmeye 30 dk. ayırdım. Bence emzirme ve uyku duzeni kurmanın tam zamanı. Hatta bu sıralar kurmazsanız ileride cocugunuzun hacıyatmaz olma ihtimali yuksek. Ozellikle calisiyorsanız sizi aksam gordugunde oynamak isteyecektir, bu da uyku saatlerinin ileri atmasına sebep olacaktır. Ayrıca zor yiyen bir bebeginiz varsa aksam ogununu de erken verin ki uyku saatine dogru bitirebilmis olsun. Ben 12 aylık kızımı 21.15 ten daha gec yatırmak zorunda kaldıgımda cok rahatsız oluyorum hem onun duzeni bozulmus oluyor hem de bizim kendimize ayıracagımız degerli zamandan calınmıs oluyor.


Aysegul_

Bence rutin oluşturmanın tam zamanı. Normalde bu aylardaki bebekler gündüz 5 gece 10 olmak üzere toplam 15 saat uyur diye okumuştum ama ne kadar bebek bu kadar uyuyor bilemiyorum. ben de önce günlük hareketlerini not almaya başladım. ne zaman uyanıyor ne zaman emiyor tekrar ne zaman uyuyor 2 3 gün dikkat ettikten sonra ona göre hareket etmeye çalıştım. bizimki sabah tam olmasa da yaklaşık olarak 8 civarı kalkıyor emiyor 2 saat uyanık duruyor, 10 gibi uyuyor 12 de kalkıyor, 2de uyuyor 4 te kalkıyor, 6 da uyuyor 7 de kalkıyor ve tekrar 9 10 arası banyo yaptırıyorum tekrar uyuyordu, gece de bir kere 4te kalkıyordu. bu arada 2 3 saatte bir emiyor bir günde toplam 7 kere emiyordu. okuduğum gibi gündüz 5 saat gece 10 saati tamamlıyordu. du diyorum çünkü 4 aylık olduğu günden beri 1 haftadır biraz değişiklikler var, nedense gündüz uykuları biraz azaldı. bu arada akşam uyku saatini 9a çekebilmek için 2.5 aylıktan beri hergün banyo yaptırdım, son günlerde biraz aksattım sadece. aslında akşam 8.30da uyusun istiyorum ama öyle uyursa bu seferde gece 2 kere kalkıyor. genelde hep uyanır uyanmaz emziriyorum, arkasından oyun arkasından uyku. uyutmak için zorlamıyorum uykusu geldiğini anlayınca yatağına yatırıyorum biraz pış pış, mızmızlandığı anlarda hafif sallayarak uyutuyorum. bizimki biraz özgüranneye benziyor galiba.


cagandoruk

arkadaşlar hepinize teşekkur ederim.
öncelikle bende sizler gibi bikaç gün bebişimi izleyip kaydedeyım,ona göre bı duzen kurmaya calışayım.bilgileriniz için teşekkurler.sevgiyle kalın...Kuzeytu

Ben tracy'i okumadan daha kendi kendime bir duzen kurmustum. Oglum kendi anlatıyordu ne istedigini ben de istediklerini gozleyerek basladım. Dogdugundan beri rutini vardı. Bence her bebegin farklı olmakla birlikte mutlaka bir rutini oluyor. Biz once 2 saatte bir uyuyarak basladık. Simdi 3.5 saatte bir uyuyor. Arada yemekler, oyunlar v.s. hepsi bir duzende. Bebekler kesinlikle rutin istiyorlar. Boylece daha kolay uykuya dalıyorlar.


eymi

nasıl alıştırırsanız oyle devam edıyorfakat alısma evresı bıraz yorulacaksınız


Cevaplamak için Üye ol