Yemiyor:(

ipek78 soruyor: 10

Merhaba, her anlamda düzeni gayet iyi olan kızım 3-4 gün önce birdenbire yemeyi kesti. Hiçbir sekilde kaşık istemiyor. Ben de üstüne gitmemek icin elimle ya da biberonla besliyordum. Ama dün aksamdan beri onu bile zorla almaya başladı. Dis desem, 8 disini zaten çıkardı. 10 aylık azı disi cikarmiyordur herhalde.. Ne yapmalıyım bilemiyorum, yemeyi seven bir çocuktu..:(

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


ema

Benim bebişte aynı hiç bir şey yemiyor bir haftadır.7.dişi çıktı 8.dişi bekliyoruz bizimki ondan ama azı dişleride kabarmış gibi. Bir hastalığı yoksa neden olmasın azı dişleri.


neretva

Kesin birşey vardır, panik yapmayın. Yine diş çıkarıyor olabilir. Allah korusun ama sürekli kulağını tutuyorsa orta kulak iltihabı olabilir. Evde değişen birşey var mı? İşe başladıysanız veya yeni bir beceri öğreniyorsa -yürümek gibi- ona tepkidir. Birden çıkan huy değişiklikleri geçici oluyor. Üzülmeyin.


ipek78

Cok teşekkürler.. Genel hali, neşesi vs. İyi aslında Cok şükür... Sevgili neretva, siz deyince dusundum, gecen hafta ben hasta oldugum icin 2 gece anneannesinde kaldı. Sorun sadece yemekle ilgili oldugu icin ve Genel hali ve keyfi iyi olduğu icin bu aklıma gelmemişti.. Ondan olabilir mi acaba?


ipek78

Doktora gittik ve kesinlikle sorunun psikolojik kaynaklı olduğu, muhtemelen yemeye zorlandığı icin böyle olduğunu söyledi. Çoğunlukla ben bakıyorum kızıma zaten, ısrar etmemek onu özgür bırakmak konusunda hassas davranmaya çalışırım hep.. 2 gün bıraktım, üstelik kendi anneme ve sonuc bu... Gercekten Cok üzgünüm şu an:(((


ema

Oğlum bir haftadır ağzına kaşık götürmedim götürmeye çalıştığım an kafasını çeviriyordu ve sadece annesütüyle beslendi.Kilo kaybı dahi olmadı hergün kakasını yaptı.Bazı dönemlerde ısrarcı olmamak lazım yoksa ilerisi daha kötü oluyor.Dilerim çabuk atlatır bu durumu bebişiniz..ipek78

Kesinlikle haklısınız... Ne yazık ki ben anneme bunu bir türlü anlatamadım. Hep söylüyorum tv, oyuncak vs. kesinlikle kullanma, kac kasık yerse yesin, önemli degil diye... ki Duru yemeyen bir cocuk degil. Maasallah diyim, kilosu boyu gayet iyi. Ama büyüklere bazı seyleri anlatmak zor...


akilhocasi

Bizde kaşığı red etme olarak başladı tabi baştan anlamadık. Birazda bakıcı zorlamış anladığımız kadarıyla. Sabırla herşeyi sıfırdan aldık. Zorlama yok, gerekirse kaşıksız parmak kullanma serbest, yemeği yarım saatten fazla devam ederse oyuna dönüşmüştür diyip kesiyoruz. Doktor inat ederse kazanamayacağımızı ama mutlaka acıkacağını az yese bile öğün arasında deneme yapmamamı istedi. Şimdi daha iyiyiz canı isterse yiyor canı istemez ise yemiyor, zorlamıyorum. Süt ile takviye etmeye çalışıyorum.


ipek78

Ben de aynen öyle yaptım. 3 ay önceydi bu sıkıntımız, şimdi Cok şükür guzel yemek yiyor.nesli_han

şu anda ne durumdasınız sevgili anneler. Benim kızım da 10 aylıkken birdenbire yemeyi reddetti. bir kez yeşil mercimek yemeği vermiştik sevmemişti. 10 gün sonra yeniden verdiğimizde kıyameti koparmış ve bakıcısı panik halde beni aramıştı ne yapıcaz diye. ben de o zaman sevdiği birşeyi yapıp vermesini söylemiştim. O günden beri yemek sorunumuz oluştu. iki aydır da düzelmedi, üstüne bir de hastalık ve diş çıkarmalar eklendi ki, şu anda kaşığı gördüğü anda kafasını çeviriyor çok aç olsa da. Ya da ilk lokmayı alıp sevdiği 3 çeşit yemekten biriyse yiyor (balık, yumurta beyazı ve mandalina. Ekmek bile yemiyor) değilse tamamen farkında olmadan ve maalesef blendırlayarak yedirmeye çalışıyoruz ki yanlış olduğunu ve daha sonra başıma daha büyük iş alacağımı bile bile. Çünkü aç bıraksam da düzelmeyecek diye düşünüyorum (bebekliğinden beri açken ağlamaz, yemek istemez bir kızım var).
Yalnız bu iki aylık dönemde benim ısrarlarım ve inatlaşmalarım da oldu maalesef. Benim de büyük payım var yani bu duruma.
Şu anda ne yapabilirim, önerileriniz neler? Sizin çocuklarınızda düzelme oldu mu? Ne kadar da sık görülen birşeymiş bu durum maalesef.


ipek78

Sıkmayın canınızı...bu mesajı yazdığım zaman ne kadar kötüydüm hatırlıyorum şimdilerde cok şükür yemeğini keyifle yiyen bir kızım var. Bu icin ne mi yaptım? Öncelikle bir hafta sadece biberonla, sütle besledim. Böylece kriz haline bir ara verdik. Bu arada ben de kafamı bu sorundan arındırdım, "yemek yemek insanın doğasında vardır, fizikselbir problem olmadıgı sürece eninde sonunda yiyecektir" diye düşündüm hep. Bu arada bir de yabancı bir yazarın "cocuğum yemek yemiyor" adlı kitabını okumuştum. Tavsiye ederim. O bir haftanın sonunda mama sandalyesine oturttum, sakin kalmaya cok dikkat ettim. Sonra yedirmeye başladım, kaç kaşık yediyse 3-5...reddettiği anda onu öpüp, mama sandalyesinden indirdim. Biraz oyun, sonra tekrar aynı sahne... Sizi temin ederim 1 hafta sürmedi! Yemekleri biraz daha lezzetlendirdim bu arada, baharat, sarımsak vs ekleyerek... Gerekirse Az yesin ama keyifle, tadına vararak yesin diye düşünürüm ben hep, cok da eleştirilirim:) umarım benim hikayem size de bir ışık tutar. Siz sakin ve sevgiyle kalmaya çalışın, bizler iyi olunca cocuklar daha kolay toparlıyor:)


Cevaplamak için Üye ol