tuvalet alışkanlığı,eğitimi vb. herne varsa 34 aylık oğluma sökmüyor:)ne yapmalı?

eddo soruyor: 10

püf noktalar neler?ne sıklıkla çişe götürmek gerek?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


Damla

Biraz genel olmuş sanki sorunuz, ne zaman başladınız, neler denediniz? Biraz daha detay verirseniz sanki daha fazla yanıt gelebilir.


nehir


Öncelikle kolay gelsin,
Bu konuda çiş veya kakasını onayladığınızı belirten kelimeler ve mimikler kullanmanızı ve bebeğiniz istemediği müddetçe onu çişe tutmamanızı veya kaka var mı yok mu diye kontrol etmemenizi tavsiye ederim. Kakayı her açtığınızda onu bir cisime benzetmeye çalışın beraberce "aaa bak çiçek kaka, ağaç kaka,kuş kaka ...gibi" Ve "ne güzel yapmışsın, hadi bu bezi saklayalım akşam babana da gösterelim-isterseniz bezi atabilirsiniz-bebeğiniz bezin saklanıp saklanmadığıyla ilgilenmeyecektirzaten. Onun dikkatini çeken kaksını veya çişini onaylıyor olmanızdır. Aksi takdirde bebeğinzde suçluluk duygusu gelişecektir ve tüm bu eylemlerde suçluluk ve utanç duyacağında bunları sizden saklamaya çalışacaktır. Yeğenim 22 aylıkken bunu denedik, ilkj önce "bunlar napıyorlar böyle" gibisinden bakıyordu. Sonra kaka yapınca kendiliğinden yanımıza "çiçek kaka,çiçek kaka" diye gelmeye başladı. Çünkü övgü alacağını biliyordu. Bunları nerden mi öğrendim .Kaynak: Prof.Dr.Sabiha Paktuna Keskin 'in muhteşem kitapları ve doktorum programındaki konuşma ve uygulamaları.  
Her ne eğitimi verirseniz verin sevgiyle ve çocuğunuzun istediği biçimde vermeye çalışmaken doğal olanı sanırım, bir de tepkilerin niteliği ve tutarlılığı...
Sevgiler,


eddo

neler denedim?
ilk olarak sabırlı ve sakin bi yaklaşımla anlattım ne yapması gerektiğini. Doruk çok hareketli olduğu için tuvalet de suyla oynatarak çişe alıştırmaya çalışdım.Baktım,iş oyundan öteye gitmiyo,bu yöntemi bıraktım:)
daha sonra lazımlık denemelrim oldu.başda baya başarılıydık.yani en azından oturtduğumda oturuyordu,varsa çişini yapıyordu(kakalar hep küloduna:).Sormama rağmen hiç çiş var demedi.üstüne üstlük hemen hemen 3 gün altını inatla ıslattı.bende hazır olmadığını düşünüp bırakdım.sanırım daha çok üstünde durmam lazımdı.
bu arada oğlum 1,5 yaşından beri akıcı konuşur,denileni anlar,anlatır:) işin kısası pek işine gelmiyo bu çiş olayı:)
e bende de hata tabi,hiç altında bez bekletmedim,onun rahatsızlığını hiç hissetmedi.,
not:babasını 3 ayda bir 15 gün görüyo.ne yazık ki asker olduğu için ayrı kaldık 2 yıldır:/ buda işin psikolojik kısmını kapsıyo bence...
ah birde havalar ısınsa...en azından hasta olcak korkusu olmaz....
hepinize teşekkürler şimdiden....


crn_nz

Merhaba,
Bana kalırsa, tuvalet eğitimine biraz ara ver. Belli ki aranızda inatlaşma başlamış. Yaza doğru, unutunca tekrar denersin. Sen kendini hiç üzme, eninde sonun da o bez cıkacak, benim kızımda gec bez bıraktı ve ben ısrar etmdım, bir gun anne bu bezi istemiyorum artık dedı.

Kolay gelsin

Zuhre


senayc

Bizim 4. haftamız,okul psikoloğunun önerileri:
*çiş-kakayı tuvalete yapmak doğaldır, bebek de zamanı gelince tuvalete yapacak,oturağı tuvalette dursun,çişini lazımlığına yapınca aşırı sevinç göstermeyin. Tabii ki oraya yapacak,doğal olun,doğal karşılayın.(hata birrrr:biz aşırı sevinç göstermiştik,sonra bize kızdıkça altına işedi)
*oyun vs ile oturtmayın,ama banyo da da vakit geçireceği oyuncakları olsun. Hadi çişe gidelim diyin. Biliyorum,çişi var yapacak,oturmak istemiyor napıyım dedim???(((hata ikiii ben zorla oturtmaya kalktım)))
bırakın yapsın dedi. Önemli olan  yavru nun işbirlik göstermek istemesi.
altına yapınca da olumlu yada olumsuz tepki vermeyin,kızmayın,bağırmayın.(hata üççç ben  hem söylendim hem bağrındım))
lazımlığa yapınca da --tabii ki yapacak,siz de tuvalete yapıyorsunuz-- doğal olun.
Bak biz de tuvalete yapıyoruz deyin.
Ben peşinde koşmayı bıraktım bu hafta,kreşine eğitimi bırakalım mı dedim,hiç önermediler. Dün kendiliğinden söylemeye başladı. Bakalım nasıl olacak. koşa koşa tuvalete gittik yaptı.
Benim değiştirdiğim doğrular oldu tabii, gidelim mi dedim,yok dedi,peki dedim. gözümün içine baka baka halıya yaptı ses etmedim.  Peşinde ne zaman çiş yapacak diye dolanmayı bıraktım.
Aşırı sevinci bıraktım,sizin için ne kadar önemli olduğunu anlamamsı gerekir diyor psikoloğumuz,yoksa kullanır size karşı.
Bunlar bizim tecrübelerimiz,umarım faydası olur. Çok kolay gelsinhande

Can Ilgaz'ı tuvalete çiş yaparken gördüğünden beridir ara ara çişim var diyor ve tuvalete yapıyor. O söylemediği sürece ben götürmek için zorlamıyor ve bezini çıkartmıyorum. sanırım kendinden biraz büyük bir çocukla zaman geçirmesi bazı şeyleri çok hızlı kabullenmesine yardımcı oluyor diye düşünüyorum. 


ranabegum

Merhaba, tuvalet egitiminin kolayligi cocuktan cocuga degisiyor ama isin esas kismi sabir galiba. Cocuk buyuturken benim en zorlandigim kisim tuvalet egitimi oldu. Ben de 2 hafta sonra 3 yasina basacak kizimin gecen yaz sonundan beri tuvalet egitimini tamamlamasini bekliyorum. bu zamana kadar bir adim ileri iki adim geri gittik ve bazen gercekten bu is olmayacak galiba umutsuzluguna kapildim. oturttugumda yapmasinda bir problemimiz yoktu ama hic kendi soylemiyordu ve ben biraz tuvalete goturmeyi ihmal etsem direk altina yapiyordu. benim yaptigim sik sik onu tuvalete goturmek, kazalarda asla tepki vermemek ve ufak ufak oduller vermek oldu. portatif lazimlik ayrilmaz parcamiz oldu ve nereye gidersek gidelim ayni sekilde o soylemese de ben onu oturtmaya devam ettim. ve son 2-3 haftadir kizim duzenli olarak tuvaletini soylemeye basladi. o her cisim geldi dediginde nasil mutlu oldugumu tahmin edebilirsiniz. simdi tek derdim geceler. oglen uykusunda bez kullanmiyoruz ama geceleri kullanmak zorunda kaliyoruz. dun ilk defa kendisi bez istemiyorum dedi ve kullanmadik ve gece altini islatti. gece konusunun kolay bir yontemi var midir? sonucta bizim hazir olmamiz degil cocugun hazir olmasi gerekiyor. biz ne kadar stres yaparsak o kadar zor oluyor galiba. ama bence bir kere bezi biraktiysaniz bir daha geri donmeyin. uzun da surse illa ki bir gun bu surec tamamlanacak. kolay gelsin.


Damla

ranabegum, biz de aynı süreçten geçtik. Bu soruda da bir şeyler yazmıştım, o zamana göre çok daha iyi durumdayız: http://www.nurturia.com.tr/questions/f8bf3715-54cc-4d89-9db5-9cb300fc37fd/1/tuvalet

Son durumda oğlum kendisi de söylemeye başladı çişini. Kakasını uzun zamandır her seferinde söylüyor ve biz bu konuda endişe etmeyi bıraktığımızdan beri kaka kazası olmadı. Çiş için özellikle oyunla meşgulken, hala biz götürmediysek  kendisi son dakikaya kadar söylemiyor ve çok sıkıştığı için yakında tuvalet yoksa yetişemeyebiliyoruz. Bir ara yeniden söylediğini fakredince tamamen ona bırakayım dedim ama çok sık altını ıslatırsa sanırım morali bozuluyor ve kazalar artıyor. Bu yüzden karışık gidiyoruz, denk gelirse biz götürüyoruz, biraz o söylüyor.

Çocuğun üzerindeki çiş-kaka baskısını kaldıracak ve evdeki çiş-kaka muhabbetini kapatacak bir rutin geliştirmek yararlı oluyor. Bu olumsuz durumları mesele etmemekle birlikte, olumlu şeyleri yani yapmasını da mesele etmemek anlamına geliyor. Aradaki inatlaşmayı unutması gerekiyor ki bu zaman alıyor. Bizde durum oldukça iyi artık ama iki gün önce hafif ishal olmuş, çok az altına kaçırmış yetişmeden önce "ben okulda kakamı altıma yapınca yıkıyorlar beni, ben bebek değilim çünkü" dedi. Okul çok bilinçli o yüzden bebek muhabbeti yaptıklarını hiç sanmam. Ama bu onun kafasına işlemiş sanırım. Bu sabah da uyanıp koşarak çişim geldi diye yanıma geldi, ben banyodaydım, babanı uyandır canım dedim, o arada çok az kaçmış, çişini yaparken çok tatlı bir tonda "çişimizi söylememiz doğru bir şeydir" dedi, evet canım doğru dedik geçtik fazla üstünde durmadan. Bu bana olumlu gözükmekle birlikte, hala kafasında konunun sıkıntısını atmadığını ve biraz daha zaman geçip tamamen unuttuğunda ve bunun tamamen doğal bir şey olarak gördüğünde her şeyin düzeleceğini düşündürdü.

İnsan bunu ne kadar vurguladığını fark edemiyor. O dönemde, ona güya hatırlatmak için "ben tuvalete gidiyorum" diye seslenerek gitmeniz bile çocuğa batabiliyor. Akşam o yattıktan sonra, bu tür neler söylediğinizi, ne tür imalar yaptığınızı düşünmenizi ve evdekilerle konuşmanızı öneririm. Bunları yapmadan, onu rahatsız etmeden ne şekilde tuvalet işini aradan çıkartabileceğinizi konuşabilirsiniz. Amacınız çocuğu eğitmek değil, sadece mesanesini ve barsaklarını çok aşırı dolmadan ve onu bunaltmadan boşaltmak olmalı.

Beze geri dönmek bence iyi bir fikir değil.

Bir çocuğum daha olsa, eğitim için çocukların ergenlik dönemi olan 2 yaş dönemini beklemem. Eğer 2 yaş döneminde tuvalet eğitimi verilirken hayatınızda bir değişiklik (çocuktan çok anne-babayı etkileyen) olursa, bir biçimde anne-baba rahat olmayı başaramazsa, bu konu çok vurgulanırsa, çocuğun o iradesi güçlü döneminde bu tür sıkıntılar yaşandığını düşünüyorum. Her ne kadar aman erken başlamayın, sorunlara yol açar dense de, ben erken dönemde daha esnek şekilde verilen eğitimlerde bu tür sıkıntıların daha az yaşandığını düşünüyorum. Yani demek istediğim, aslında her yaşta esas olan rahat olmak ama bebek küçükken hem anne-babanın, hem çocuğun rahat olmasının ve çocuğun bunun hayatın içindeki bir doğal olay olarak görmesinin daha kolay olacağını düşünüyorum. 

Bu konuda bunlara da göz atabilirsiniz: 
http://www.nurturia.com.tr/groups/thread/224e2c4f-88e5-49a0-b4fa-9d0400bdc49d/1/keske-tuvalet-egitimini-daha-erken-ele-alsaymisim
http://www.nurturia.com.tr/groups/6f22807e-d4a7-4c69-b962-9d3800f4c47f/1/bezsiz-bebek senayc

Damla ya katılıyorum,2 yaş ve sonrası tuvalet eğitiminde çok geç. Yavrular çok bilinçlenmiş oluyor ve inatlaşıyor. Senin önemsediğini anladıkları konuyu kullanma eğilimi daha fazla oluyor.
Misal:Üstünü zor giydiriyorum,sıkıntı yaşammak için sakız veriyordum rüşvet. Çok önemli ya benim için çıplak gezmemesi, geçen daha kıyafetleri ortaya çıkardım,giymeyeceğim diye değil,sakızzzz diye ağladı.
çiş eğitiminde 1,5 yaş ve sonrası iyiymiş ama malesef kaçırdık.
Biz 5. haftadayız, canı isterse çiş,kaka söylüyor. Canı istemezse söylemiyor. Bazen de çişi var belli, kilotunu tutuyor ama oyunu bırakmaya ikna olmuyor ve altına yapıyor.

Dışarı çıkarken nasıl önlem alıyorsunuz?bizimki lazımlığına yapıyor. Misal avm ye giderken felan nasıl olcak?eve hapsolduk kaldık çiş e alışacak diye.


ranabegum

Senayc,
Disarilar konusunda sana su urunu tavsiye edebilirim.
http://www.e-bebek.com/klozet_adaptoru_ve_oturak/diger/potette_portatif_lazimlik_tuvalet_adaptoru/XYZ-95799
Bizim hayatimizi kurtardi :) cok pratik, cocuk cisini , kakasini posete yaptigi icin hemen cope atabiliyorsun.  posetleri ayri satiliyor, ve cok sik kullanirsan bayagi masrafli oluyor. onun icin ben ona uygun poset ve icine emici kagit havlu aldim. ozellikle seyahatlerde, avm de, kisaca disarida heryerde cok rahat kullanabiliyorum. ayrica evlerde tuvalet adaptoru olarak da kullaniliyor. biz cok memnunuz , tavsiye ederim.Cevaplamak için Üye ol