tuvalet alışkanlığı,eğitimi vb. herne varsa 34 aylık oğluma sökmüyor:)ne yapmalı?

eddo soruyor: 7

püf noktalar neler?ne sıklıkla çişe götürmek gerek?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


Damla

Senayc, aman inatlaşmayın ve gidelim mi diye sormak yerine, hadi gidelim şeklinde yaklaşın ve bu konuyu önemsediğinizi belli etmemeye çalışın. Sakın bak gitmedin şimdi ıslandı falan gibi ifadeler kullanmayın, bir yararı olmuyor. Ya da yanında bu konu ile ilgili, ya da bu yüzden çıkamıyoruz gibi konuşmayın. Kafasında "tuvalet sorunu" oluşmasın. Ben artık çok daha erken tanıtılmasını düşünmeye başladım, katı gıdalarla birlikte mesela, hemen bezi bırakma gibi değil de, tanıtma gibi.

Dışarısı için pratik ürünler yararlı tabi ama ben en erken zamanda tuvalete yapmaya alıştırmanızı öneririm. İlk dışarıda tuvalete eşim götürmüştü, hala da bayanlar tuvaletlerinde hep kuyruk olduğu için dışarıda olduğumuzda genelde o götürür, çocuğu arkası dönük şekilde dizlerinin altından sağlam şekilde tutarak ve çocuk havada yaptırmayı yaptırmayı keşfetmiş. Çocuk bu şekilde iyi kavrandığından güvende hissediyor ve kontrol etmesi kolay oluyor. Erkek çocuklarda her yeri ıslatmamak için aşağı doğru biraz yönlendirme gerekebilir. Bunun yanında kendimiz tutarak klozete oturttuğumuz da oluyor tuvaletin hijyen durumuna göre. Genital bölgesi değmediği ve elleri iyi yıkandığı sürece hijyene endişe etmemek ve onu da tiksindirmemek lazımmış, tuvalet tutma eğilimi gelişmesin diye. Boyu uzadığından ve ayakta yapmayı öğrendiğinden beri, kilodu ve pantalonunu indirip hafif koltuk altından yukarı kaldırarak ayakta da yaptırıyorum dışarıda.

Biz en çok dışarıda rahat ediyoruz işin komiği, çünkü Ilgaz'a farklı yerlerin alafranga alaturka tuvaletleri, tuvalet kağıtları, sifonları, fotoselli muslukları, kağıt havlulukları çok ilginç geldiğinden azıcık tuvaleti gelse hemen gitmek istiyor.


senayc

dışarı çıkma önerileri için teşekkürler,bu hafta sonu hava da güzel. Ben de çıkmak istiyorum artık.
ranabegüm,o ürünü görmüştüm ama artık oturak vs ye para yatırmak istemiyorum,kaç tane oturak aldık zaten. adaptör de almıştık.
cidden inatlaşmamak gerekiyor ,biz de oldu yine(yemek de de olmuştu,hala çekiyoruz)
Ben de tutturan bir anneyim anlaşılan, hem yemek hem çiş:(


pratikanne

Eger oglunuzun suyuna gitmek istiyorsaniz, bir sure tamamen rahat birakin. Tabi ileride kendi basina yapar diye dusunuyorsaniz.
Yok, bunu kendi haline birakirsam askere de bezi ile gider, kontrolu ele almam lazim diyorsaniz o zaman Haziran'i bekleyin. Halilari kaldirin. Oglunuzu cirilciplak soyun ve etrafa oturak ve bos yogurt kabi yerlestirin.
Bir kac kere oturaga veya kaba yaptirdiktan sonra her tuvalete yapilan cis/kaka icin sticker odulu verin. 10 sticker sonra buyuk bir hediye verin.
Ornek: http://www.pratikanne.com/2009/03/tuvalet-egitiminde-mutlu-son.html


eddo

bu pazartesi başlyorum:) bütün sabırlar benimle olsun...:)
pratik anne haziranda benim oğluş 37 aylık oluyo.ben çırılçıplak değilde yarı çıplak bi deniycem bakalım neler olacak?:)


senayc

yaaa ben tam vazgeçmek üzere oluyorum bir ileri gidiyoruz,
kendi kendine pantolonunu çıkarıp lazımlığına kakasını yapmış,babası çağırdı beni içeriden,
umutlanıyorum,sonra gözüme baka baka yapıveriyor.
herkese kolay geldin,pek zor bir süreçmiş.
okulun psikoloğu bırakmayın, devam diyor.


eddo

bu bir işaret mi?bugün 12 saat sular kesik:)


senayc

ashes,beze dönüp sonra yeniden başlayınca daha sancılı ve uzun bir süreç oluyormuş. Siz abartıyorsunuz,arada kaçırmalar olabilir. iyi gidiyorsunuz diyor. Ama bence gitmiyoruz yani.6. haftadayız. kendi söylemiyor,ben oturtuyorum,o zaman yapıyor. ama bazen oturtamıyorum da,hırçınlaşıyor. içim kıyıldı valla yaaa
2 çok çokk geç,daha küçükken bitirmeliydik bu işi.
Cevaplamak için Üye ol