Tükenmislik sendromu

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


30 Cevap


missmarttle

belli ki erken yaşta bu kadar yoğun bir aile hayatından bunalmışsınız. bir süre uzaklaşmak size iyi gelecektir, çocukları babalarına bırakıp bir hafta ailenizin yanına kaçın derdim ama mümkün gözükmüyor... çalışıyor musunuz? ekonomik durumunuz nasıl? belki kurslara gitseniz, haftada bir kaç saat de olsa kendinize ait bir ortamınız olsa, havanız değişse?


zynpsrz

Yazarken ağladığınızı hissediyorum.. Şiddetli doğum sonrası depresyon geçirmiş biri olarak yalnız olmadığınızı söylemek isterim. Dediğiniz gibi bunları söylemeye herkes aynı cesareti gösteremiyor sadece..

En büyük sıkıntı uyku maalesef.

Uykunuzu alma şansınız olursa tahammülünüz artacaktır.

Doktorunuz antidepresan önerdi mi? Ben kullandım ve çok faydasını gördüm. Rahatlıkla da bıraktım; hiç önyargınız olmasın eğer varsa..

Kızınızı yarım gün kreşe vermenizi tavsiye ederim, sonra da tam gün.. Çok ama çok değişiyorlar.

Anne olduğuma defalarca ben de pişman oldum ama inanın geçiyor.. Tat alacağınız günler de gelecek.

Çok çok kolay gelsin.

Yürekten iyi dileklerimi gönderiyorum.


babel

Kitap okumayı denedin mi? Mesela Naomi Aldort'un Çocuğunuzla Birlikte Büyümek kitabı (Idil için) ve Aletha Solter'ın Bilnçli Bebek kitabı (özgür için)


babel

Kitap okumayı denedin mi? Mesela Naomi Aldort'un Çocuğunuzla Birlikte Büyümek kitabı (Idil için) ve Aletha Solter'ın Bilnçli Bebek kitabı (özgür için)


babel

iki kez çıkmış yazım ama iyi olmuş anlamı kuvvetlenir belki :)

Şiddetle tavsiye ederim. Mutlaka oku.cansubk

BunalmıŞsınız.Keşke bir haftalık bi yakınınız fln gelse yanınıza.Aslında insan bazen yardımcı fln değilde anlayışlı ve senin ne hissettiğini anlayan bi insanın desteğini arıyor.Bu durumda eşinize düşen görev çok büyük aslında.Malesef erkekler empati kurmakta daha da zorlanıyor.                 Sabır sabır hepsi geçicek.Bi bakmışsınız büyümüşler evleniyorlar :) Benim bebiş 2,5 aylık doğduğu günü düşünüyorum.Bidaha öyle ufak olamiyacak hiç bir zaman.Her anının tadını çıkarmaya çalışıyorum.Huysuzlandığı zaman daha çok sarılıyorum.Sizdeki negatif durum malesef çocuklarınızıda etkiliyor belki daha da hırçınlaşıyorlar.Onlara daha çok sarılın.Sarılmak insanı sakinleştiriyor.Allah yardımcınız olsun. 


Betul_lalezeynep

Kesinlikle uykusuzluk alt üst ediyor. Bence uyuyacak bir ortam sağlayın. Çocukları inanın 3-4 saat sizsiz kalsalar hiiiiiiiçç bir şey olmaz.


Betul_lalezeynep

Birde kimsenin kimseyi yargılamaya suçlamaya hakkı yok. Herkesin şartları bir değil ve maalesef herkesin çocuğu aynı değil.  Öyle zor çocuklar var ki... Benim ilk kızım doğduğu günden beridir uykusu çok ama çok az bir çocuk. Bende uykuya anormal düşkünüm...

Ne şartlarda bu yaşa getirdiğimizi bir biz biliriz bir de Allah...mother_of_sons

Ah canım, 13aylık ve 17gunluk iki bebekle başbaşa kaldığım, büyük(!) kendini yerden yere atıyor diye küçüğü memeden şak diye çekmelerim... Büyüğün onune makarna gibi tek tek yiyebileceği yiyecekler koyup küçüğü emzirmeye çalışan hallerim, içimdeki vicdan azabı (ikinci oldu diye ki kaza bebeği), yardıma kimseni gelmemesi ailemle aram 15dk. Bırak gelmeyi Bi tlf etmemesi, çok zorlu bir kriz anında annemi aradığım, hemen geliyorum dediği halde 15dk sonra aradığında dayınlar geliyor çay içmeye ben gelemiyorum deyişi... (ağlamalarını duyuyor tlfda.)

ölmeyi bile dilediğim olmuştu. Kaldıramıyorum, yetemiyorum, yapamıyorumlarla geçti zaman.

su akıp yolunu buluyor. Ama uyku çok önemli, eşim gece hiç uykumu bolmezdi sağ olsun. Seninki de biraz uyutsa seni...


Logos

Kendini çok güzel ifade ediyorsun dilancım. Çok samimi buluyorum seni. Ben uzaktan bakınca sana,yazdıklarına olmasını istediklerine, görevlerine odaklandığını gördüm.

Belki sadece öylesine uyuyup uyumamalarına bakmadan üçünüz, dördünüz yatmalısınız..yani çocuklara bakışındeğiştirmelisin,beklentilerini sıfırlamalısın azcık. Olması gerekenlere odaklanma. Olmasın İdil hayal ettiğin gibi, sen hayal ettiğin gibi olabiliyor musun? Bir şey beklemeden sadece sev,beynini at bir kenera. Sadece ilkel annelik güdülerine güven derim ben. Tabi daha çok yeni anneyiz gerçekten depresyonda olabilirsin belki de yıllardır çoğumuz gibi susturuyor olabilirsin kendini bu durumda dürüstçe bir uzman ile görüşmek gerek... herkes sendeliyor bol bol bunu hstırla hep canım.Cevaplamak için Üye ol