Oğlum çok hırçın.yardım...

Mimoza86 soruyor: 3

Merhaba,
benim 2,5 yaşında bir oğlum var ve çok hırçın. Çocuklarla hiçbir şekilde biraraya getiremiyorum. Nedenli nedensiz vuruyor, ısırıyor bir şekilde zarar veriyor ve ben nasıl davranacağımı bilemiyorum. Defalarca anlattığım halde devam ediyor. Çok yanlış biliyorum ama bazen istemeden de olsa vuruyorum, sonra da çok pişman oluyorum. Hiç bir yere gidemez, götüremez oldum artık. Benmle inatlaşıyor, istediği şeyleri ağlayarak yaptırmaya çalışıyor. İstediğini yapmayınca da kendisini sokaklarda yerlere atıyor. Ben çalışan bir anneyim. Kendimi ister istemez suçlu hissediyorum. İlgi mi yeteri kadar gösteremiyorum acaba diye... ne yapacağımı bilemiyorum. Yardım...

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


fistikcik

Çokbilmiş'e katılıyorum. Ne siz ona vurmalı, ne de onun başkalarına vurmasına, ısırmasına müsade etmelisiniz. Böyle bir olayın meydana gelebileceği anları gözlemleyip derahl müdahele etmeli, "Hayır vurmak / ısırmak yok" diyerek çocuğunuzu alıp ortamdan uzaklaştırmalısınız. Uzaklaşma başka bir odaya gitmek şeklinde olabilir. Kıyamet te kopsa, çocuğunuz ağlayıp tepinse de onun yanında kalarak, bağırıp çağırmadan kısaca bebeğinizin duygularını onun için dillendirmelisiniz. "Seni oyun alanından aldığım için öfkelendiğini görüyorum ama vurmak yok. Şimdi sakinleşene kadar senin yanında kalacağım" diyebilirsiniz. Aletha Solter kitabında bu gibi durumlarda çocuğun ağlayarak öfkesini atmasına müsade edilmesi gerektiğini de belirtiyor. O ağlarken yanında olun, onu sevdiğinizi belirtin, ve sakinleşince oyun alanına tekrar dönün. (Aletha Solter'den sık sık bahseden Çokbilmiş'e de sevgiler)


CokBilmis

Şiddet benim hassas noktam, yazmaktan kendimi alıkoyamıyorum, çok üzgünüm:

Aklıma geldi. Eğer çocuğunuzun şiddet gösterilerinin önüne küçükken geçmezseniz, sorunlarını şiddete başvurmadan nasıl çözbileceğini ona ÖĞRETmezseniz (çünkü bunu bilmiyor, sizin öğretmeniz gerekiyor) ileride sorunlaırnı şiddete başvurarak çözen bir yetişkin olur.

Allah korusun bu nedenle hapse düşer, katil olur. Allah kimsenin başına vermesin. Erkek annelerine bu konuda çok büyük sorumluluk düşüyor. Çocuğunuzun geleceği için dikkatli olun lütfen.

Evimize ilk gelen yardımcı hanımın bir oğlu hapisteydi. Liseyi bile hapiste bitirdi çocuk. O kadar kibar, uysal... Telefonda annesine yalvarıyordu "Ne olur görüş günüme gel" diye (uzak bir hapishanedeydi). Kız arkadaşı onu bırakıp başka bir çocukla çıkmaya başlamış. O da gitmiş çocuğu bıçaklamış. Bıçak böbreğe isabet etmiş. Çocuğun böbreğini almışlar. Artık ne kadar kzıgınsa, hakim karşısında bile "Pişmanım" dememiş. Bu nedenle ceza indirimi de almamış. Hem genç yaşında hapishanede yatıyor, hem adli kaydına adam yaralama suçu işlendi, ömrü boyunca o izi taşıyacak hem de bir insanı sakat bıraktı, onun vicdan azabını taşıyacak... Anne için de çok büyük bir vicdan azabı. Allah kimseyi karşılaştırmasın.


asyaperi

mimoza86 merhaba bende çoukların siddete basvurdugunda cıddı bır tepkı verılmesını bunun onune gecmek ıcın herseyınde denenmesı gerektıgını dusunuyorum oncelkle suna tecrubelerımle katılmıyorum bır cocuk vurmayı ısırmayı kendı kendınede ogrenebılıyor benım kızım 18 aylık dogdıgı gunden berı esımle cocugumuzun yanında yuksek sesle bıle tartısmadık mumkun olduguncA sakın ve mutlu bır ortam yaratmaya calıstık calısmadım kı cocugumun bu oenmlı ılk ıkı yılında yanında olım gereklı egıtımı ben verım dıye sureklı sevgıyle ten tene gecırdık bu sureyı ama kızım ıkı ay once bır seye kızdıgında veya ıstedıgı olmayınca once kendı kafasına vurmaya basladı ve kısa bır surede parkta veya arkadasların cocuklarıyla bıraraya geldıgınde oyuncagını vermemek ıcın veya almak ıcın karsısındakınede sertolmasada vurmaya basladı ben oncelıkle kızımı krese bslattım oyun grubuna beraber gıdıyoruz cocuklarla bıraradaolsun dıye kresın psıkologu kendıne vurmanın bu ayın bır davranısı oldugunu boyle  yaptıgında arkamı donmemı ve ılgılenmemı soyledı baskasına vurdugunda sert bır sekılde anında mudahale edıyorum parmak havada hayır arkadasına vurmıcaksın senı burdan goturmek zorunda kalabılırım gozume bakıyor cıddıgılımı anlıyor suan 3 ay gectı kendıne vurmaları yok denecek kdr gectı artık baslarınada vurmaları cok azaldı bu arada herseye hayır demeyen oyle basıt seylerde parmagımı kaldırıp kızmayan bır anneyım onun ıcınde bunu yaptıgımda cokbılmısınde dedıgı gıbı nekdr cıddı oldugumu onemlı bır sey yaptıgını anlıyor sana tavsıyem etrafında senden baska cocuga etkısı olan ınsanlarla konus esınle aılenle vurma saldırı anından hepınız aynı tepkıyı verın sert bır sekılde hayır olsun bu tabı vurma degıl aglama krızlerınde onu bıraz yalnız bırakın ve sakınlesmesını bekleyın ve bır krese gonderın oyun gurubu da olabılır sosyal ortamlarda nasıl ysanması gerektıgını orda daha ıyı ogrenıyorlar emın olun hemde enerjısını atmıs rahatlamıs olur kresle bastan cocugunuzun bu problemını konusun ve onlardan yardım ısteyın bu ısın egıtımını aldıkları ıcın hem sızı yonledırceklerdır hemde cocugunuzu
Cevaplamak için Üye ol