çocuklarımı en iyi nasıl beslerim.sorumu biraz daha açayım

canbak soruyor: 10

9 aylık oğlum ve 26 aylık kızım var . akşamları yatırmadan önce hem rahat uyumaları için hemde gelişimlerinin iyi olması için önerilerinize ihtiyacım var.


doktorumuzun tavsiyesi ile büyük kızıma çorba vermek istedim çoğu kez yemedi ve aç yattı. bir arkadaşımın önerisi ile suya bebe bisküvisi ve pekmez katıyorum ve bu şekilde veriyorum.ama içim rahat değil. işin enteresan tarafı 9 aylık oğlumda aynı şekilde yemeye başladı. 

başka  neler yedirebilirim.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


snotra

26 aylık olana kadar ne yedi kızınız akşamları? şaşırdım doğrusu. akşam yemeğinden sonrasını ı soruyorsunuz yoksa, yani gece tok tutsun diye yedirebileceğiniz birşeyler? 


snotra

Gelişimlerinin iyi olması bütünde iyi beslenmelerine bağlı elbette. Kahvaltısı, ara öğünü ve diğerleri düzenli şekilde beslemeli. Organik tahin pekmez tüketmeleri sağlıkları için çok faydalı olacaktır. Yoğun kıvamlı tarhana, mercimek, ezogelin çorbaları... Yulafın pişirilip ezildikten sonra kahvaltılarda kullanılması... Yüzlerce alternatif bulunabilir.. Kitap ve internet sitelerinden okuma yapmanızı da öneriri.    


annevebebisi

Aksam yemegini kacta yiyorlar?
Yemekte ne yiyorlar?
Ve kacta uyuyorlar?


uzaylianne

Bu sorduğunuz akşam yemeği menüsü mü,gece beslenmesi mi anlamadım.Eğer gece beslenmesi ise bu yaştan sonra gece beslenmesine gerek yok.Hatta yararı da yok.


firavun

örnek olabilir diye yazayım dedim,oğlum 29 aylık;patatesli pırasa çorbası,spageti bolonez(kıymalı makarna),fındıklı brüksel lahanası salatası ve keşkül yiyecek bugün...umarım yani:)...
yaklaşık 1 aydır çorbalara pek yüz vermiyor benim oğlumda ama makarnayı sanırım bu yaş grubundaki tüm çocuklar seviyor..
kaçta yiyor kızınız akşam yemeğini?canbak

kızım aslında 9 da yatmaya alışmıştı 9 aylık kardeşi uyumayınca ona uymaya başladı ve şuan 11-12  den önce yatıramıyorum. bisküvi mamasını verip ikisini birden uyutuyorum. haliyle geç yatıp geç uyanıyorlar bazen uyanmaları 11 i buluyor . kahvaltıyı da bu durumda 12 de yaptırıyorum. kahvaltıda sorunumuz yok kzım en az 2 yumurta sarısı götürüyor ,  tahin pekmez , peynir , domates falan.

akşama kadarda  aralarda meyve ve salatalık havuç tarzı şeyler yiyorlar.
akşam yemeği için genellikle  eşimin gelmesini bekliyoruz genelde 8 de geliyor o zamanda akşam yemeği yiyoruz.
tabi bisküvi mamasına alışık oldukları için yemekte az yiyorlar.
yani aslında yedikleri hem akşam hem gece yemeği . yani zor bir durum.

umarım durumu size iyi ifade edebilmişimdir.


yaseminun

firavun fındıklı brüksel lahanası nasıl oluyor,tarifini yazabilirmisin ,sevgiler!!


firavun

yasemincim 1 su bardağı taze fındığı dövüp hafif kavuruyorsun 1/2 kg br.lahanasını rendeliyorsun  servisten 5 dk önce genişkapta z.yağı,limon,2 yemek kaşığı taze soğan,az tuz , fındıklarla karıştır ve 50 gr kadar eski kaşar rendeleyip ekle bir iki kez daha karıştırıp,afiyetle kuzuna yedir...sevgileryaseminun

süper hemen deneyeceğim,teşekkürler


firavun

bir şey değil yasemincim umarım ailece seversiniz...


Cevaplamak için Üye ol