konuşamıyor

nurcanyeyin soruyor: 7

Arkadaşlar merhaba benim oğlum 13 aylık. ve daha konuşamıyor istediklerini işaretle gösteriyor.ve yapmassanda kendisi almaya kalkıyor. bir türlü istediği şeyin adını söylüyorum söylettirmeyede çalışıyorum ama söylemiyor. anne baba diyor ama çok nadir belki birkaç günde bir. ne yapmam gerekiyor.oyuncaklarıyla oynamaya çalışıyoruz oynamıyor 5 dk. fazla oynadığı görmedim sıkılıyor yerinde hiç durmuyor. neler yapmam konusunda yardımlarınızı bekliyorum.
 


Bu soruyu cevapla


7 Cevap


Aysegul_Yagmur_Irmak

Bunun her bebek için ayrı ayrı bir zamanı var. Bizim oğluş da mesela bir ara anne diyordu, artık demiyor, yani 20 aylık oldu ayya ya da ayye diyor bana. 1 aydır eve yardımcı geliyor, o kadar çok konuşuyor ve uğraşıyor ki oğluşu konuşturmak için, onun sayesinde epey geliştirdi konuşmasını, daha doğrusu kelimelerini. Ama yine de daha çok az, ama zamanı var. Hiç sıkma canını, zaten zamanı gelince o soracak bu ne diye, sen de onlarca kez tekrar edeceksin çünkü diyalog aynen şöyle:

Yağmur: Bu?
Ben: Bisiklet.
Yağmur: Bu? (başka bir şeyi gösteriyor)
Ben: Araba
Yağmur: Bu?
Ben: Araba
Yağmur: Bu?
Ben: Bisiklet.
Yağmur: Bu?
Ben: Araba!

Bayağı uzun sürüyor bu konuşmalar ve ben artık ilgisiz cevap verince başka birşeyle oynamaya başlıyor. :))


nurcanyeyin

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.normalde işaretlerle istediği oluyor birşekilde ama konuşmamakta direniyor. baya uğraşmam lazım desenize.


heval

çocuğun üzerine bu kadar düşmeyin o kendini hazır hissettiği zaman istenileni yapacaktır onu zorlarsanız konuşabildiği zaman size küsüp susabilir üzerine gitmeyin zamana bırakın herşey yoluna girecektir...


Aysegul_Yagmur_Irmak

Nurcanyeyin, rica ederim. Yani istekli olduğunda zaten anlıyorsunuz, o da kendini zorluyor konuşmak için. Yani o istediği zaman çaba sarf edeceksiniz. :) O yüzden sakın üzüleyim deme, hangi bebek konuşmamış ki, kimi geç emekler, kimi geç yürür, kimi geç konuşur, kiminin dişi geç çıkar falan filan. Tüm bunlarda geniş aralıklar var, her bebek farklı ve özel, bunu unutma canım. ;) Sevgiler.


elfide

3 yaş çocukta belki konuşmaması tedirgin edici bir durum olabilir ama senin bebeğin daha çok küçük. Zamanla mutlaka birşeyler söylemeye başlayacaktır. Birde kavramlar onda daha yeni yeni oturmaya başladı. Oğlum 1 aydır söylediği kelime sayısını artırdı. Bana ismimle hitap ederken şimdi benim anne olduğumu biliyor ve "anne" diye sesleniyor. Gezmeye gideceği zaman aykkabı giymesi gerektiğini öğrendi üstünü giydirdiğimizde "akka" diye ayakkabısını aramaya başlıyor vs.. Sizin içinde bu durum zamanla bu şekilde gelişecektir endişelenme derim.


Ulku

13 ay daha cok erken nurcancim.


armidora

Şimdi aynı korkuları bende yaşıyorum.Acaba çocuğunuz konuşabiliyormu???Çok merak ettim...:((( Sanırım çocuklarımız aynı yaştalar..Cevaplamak için Üye ol