4. Ayda kilo alımı yavaşlayan var mı?

erensmummy soruyor: 8

Merhaba,

Oğlum 1 hafta sonra 4. Ayini dolduracak. Şu ana kadar sadece 240 gr. almış. Anne sütü ile besleniyor. Gunluk cis kaka sayisi normal. Gece uykusu duzenli. Sut arttiricilar da kkullanıyorum. Benzer durumu yaşayan var mı? Doktorunuzdan ne gibi tavsiyeler aldınız?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


fatmaank

Var:) İlk üç ay çok düzenli ve iyi kilo alan kızım, 4-4.5 ay itibariyle 250-300 gram almaya başlamıştı, ek gıdaya 5,5 aylıkken başladık yine de. Aynı şekilde kaka, çiş sayısı normaldi, sağlıklıydı, keyfi yerindeydi, bizim doktorumuz farklı herhangi bir şey önermedi, artık hareketlendiği için önceki kadar kilo almaması normal dedi, ben de emzirmeye devam ettim.


nevinc

Mrb 3.aydan sonra bebeklerde kilo aliminin dusmesi normal demisti doktorumuz kizim ilk 3 ayda ortalama 1kg aliyordu 3.aydan sonra 300gr almisti cok cok normalmis bilginize sevgiler ;)


seysey

Benim ilk bebegimde böyle durum oldu, Dr 4 aylıkken ek gıdaya başlattı, sütüm yetmiyo du, zaten 8 aylıkken emmeyi bırakmıştı, benzer durum şimdiki bebegimde olacağını hissettiğim için emzirme yanısıra devam sütü de veriyorum, o halde bazen acliktan agliyo, doyurunca susuyo. .


reoc

Kızım 4. ayda 380 gr almıştı.Dr.muz ısrarla sütümün yetersiz veya kalitesiz old. söyleyip durdu.Mama kullanmamızı ve ek gıdaya geçmemizi önerdi. Ben sütümün bol old. gördüğüm için mama kullanmak istemedim.Ek gıdaya da 5. aydan sonra azar azar geçtim. Tam geçişimiz 6. ayda oldu.Sürekli ağlama, gece aniden ağlayarak uyanma gibi durumlar söz konusu olunca başka bir dr.a göründük ve kızımın idrar yolu enfeksiyonu old. öğrendik. Sonrasında da kilo alımı hep 250-300 gr oldu. Verdiğim karardan pişman değilim.Kızım gayet sağlıklı, hareketli ve neşeli.Bebeğinizi güle güle büyütün.erensmummy

Aynı durum var bizde de. Doktor ısrarla sütünüz azdır diyor ama bebeğimin genel durumu gayet iyi. Huysuz devamli ağlayan bir bebek değil, çok hareketli ve boy gelişimi devam ediyor. Hatta 63,5 cm olduğu için acaba boya mi gidiyor diye düşünüyorum bazen. Yani gerekmez halde manaya başlamak istemiyorum.

Not: İdrar tahlili temiz cikti


bellroad

benim oglumda 2600 hastane cıkısı 3. ayını bitirdiğinde 6 kg idi.. sonra kilo alımı yavasladı, hatta durdu bile diyebilirim bir sure. reflu ve inek sutu alerjisi cıktı. oyle bir supheniz varsa doktorunuza danısın. emzirmeye devam ettim neocate verdim ve 5. ayında az az ek gıda basladık. simdi tam 1 yasinda ve 9.5kg. yani 9 ayda 3.5 kg almıs ayda ortalama 400gr gibi.

ilk uc aydan sonra kilo alım hizi elbette yavaslayacak 3 kg dogan cocuk her ay 1 kg almaya devam ederse yasında 15 kg olur. ozellikle hareketli bir bebekse, metabolizması hızlıysa ana baba zayıfsa istediğiniz kadar mama ver ek gida ver yine de almıyor, bizimki gun icinde benden fazla yiyo ama yine de almıyor.


miraytos

Benim kızımda bu ay 500gr almış. Üzülmüştüm ama burayı okuyunca rahatladım. Sağlık ocağında kontrol ettirdim Bi doktor ek gıdaya başla dedi diğeri çocuğun kilolu ne ek gıdası bence diyete sok dedi tabi şaka olarak:) ben ikinciyi dinledim 6ayı tam doldurana kadar ek vermicem. Hiç açlık için ağlamıo ama umarım iyi bir karar vermişimdir. İnsanın içi söz konusu bebeğiyse pek rahat etmiomuş bunu öğrendim:) şuan 8700 kilosu 66 cm boyu..


deepriver2013

Benim ikiz kizlarimda 2 kilo dogmuslardi ilk aylarda 1,2 kilo alip sonra aniden 400 gr almaya baslamisti cunku baslarda mama veriyordum sonra sutum yetince sadece anne sutu ile devam ettik hep kilo olarak alt sinirlara yakindik ama doktorumuz anne sutu aldigi icin ek gidaya 6.ayda baslamamizi istersek ek gidaya tepki olusmasini engellmek icin 4.ayda yavas yavas ek gidayi tattirabilirsin demisti.ben 6. Aya kadar hic ek gida vermedim.sutunuz yetiyorsa yani cocugunuz emdikten sonra aglama krizlerinde degilse doyuyordur herseyide normalse birakin az kilo alsin formul mamayla bebislerimizi sisirmeye gerek yok diye dusunuyorum


Cevaplamak için Üye ol