Isofix mi emniyet kemeri mi?

rana_defne soruyor: 10

Herkese merhaba!
Bebek arabası ve anakucağı almak için çalışmalara başladım; ancak karşılaştığım en büyük ikilem anakucağını arabaya isofix'le mi, yoksa emniyet kemeri ile bağlamanın mı daha güvenli olduğu konusu. Arabalarla ilgili soruları inceledim, ancak net bir yanıt bulamadım.
Kemer bağlantısı kullanıp sorun yaşayanlar oldu mu? Isofix daha güvenli değil mi?
Yoksa bu kadar güvenliğe gerek yok ve ben mi fazla pipirikli oldum.. ;)

Bu soruyu cevapla


31 Cevap


enna

hiç düşünmeden bence ısofix çünkü bebek koltuğunu arabaya sabitliyor. her durumda daha güvenli olduğunu düşünüyorum..


benan_

kesinlikle ısofix ancak başka arabaya pratik geçiş için zorunlu durumlarda kemer uygun


serhan

Isofix'in çalışma sistemini tam olarak kavrayamadım. arabaya monte ettikten sonra kolaylıkla çıkarabiliyor muyuz yoksa sabitleniyor mu? Yani emniyet kemerine bağlamak mı daha pratik, isofix'e mi?  


khan

Türkiye'de anne ve babaların çocuk sağlığıyla ilgili en pimpirikli olması gerektiği konu bu bence.

Koltukların sırt ve oturulan kısmın birleştiği yerde, içeride süngerin arasında kalan iki metal halka oluyor. Isofix baza bu halkalara geçiyor, halkalar da şasiye bağlı vb. olduğundan hatasız bir şekilde koltuk monte edilmiş oluyor. Halkalar ve bun bağlanan baza standardına Isofix deniyor aslında.

Genellikle, hata yapmayı önlediği için daha güvenli diye lanse ediliyor diye biliyorum ben. Yoksa emniyet kemeriyle bağlama da yeterince sabitliyor. Biz ana kucağını emniyet kemeriyle, oto koltuğunu da isofix'le bağladık.

Çıkarması kolaydır, klipsleri açan bir mekanizma var her bazada, ama miraclelife'ın dediği gibi iki arabada tek koltuk kullanma durumu yoksa genelde insan üşenir bence bir süre sonra. En azından oto koltuğu için, çok ufak şeyler değiller.

Isofix bazasına ayrıca para verildiği için daha pahalıya geliyor toplamda. Markasında göre belli bir tarihten önce üretilmiş arabalarda Isofix bağlantısı bulunmuyor, kontrol etmek gerekir.


Kuzeytu

Ana kucagında isofix oldugunu gormemiştim. Oto koltuklarında var ama ana kucagında da isofixli urun var mı?

Biz de ana kucagını emniyet kemeriyle baglıyoruz ama oto koltuguna gecince kesinlikle isofix olmasını istiyoruz.rana_defne

Maxicosi'nin ve Peg Perego'nun isofix bazasına oturan anakucağı var, 1 yaştan sonra aynı baza uyumlu oto koltukları için de kullanılabiliyor sanırım. Ama bunlar dışında başka seçenek yok, bu da bebek arabası alternatiflerini de sınırlıyor tabii ki.. :(


Aysegul_Yagmur_Irmak

Bilmeyenler için yazıyorum:

Isofixte koltuğun sırt kısmı ile oturma kısmı arasında demir halkalar var, iki arka sağ koltukta, iki sol koltukta, bazı araçlarda ön yolcu koltuğunda da varmış.

Evet anakucağında da isofix var, bazası oluyor, baza istenirse isofixle, ya da kemerle takılıyor. Bizde isofixli baza vardı, isofixli kullandık, yeri geldi annemlerin aracına koyduk, isofix olmadığından kemerle bağladık.

Isofixte esneme payı yok, demir gibi kilitleniyor araca baza ya da büyük boy oto koltuğu. Bizim şimdiki koltuğumuz da (grup 1) isofixli.

NOT: Anakucağımız Chicco CT0.2'nin anakucağı. Isofixli bazasını ebay'den aldık, Amerika'dan geldi. Anakucağının altında Türkiye'de ekstra bir parça var, o çıkınca bazaya uyumlu hale geldi... Şimdi ikinci kuzu geliyor diye başka renk alalım kıza dedik, ikinci el Amerika'dan alınma bir set aldık oğlumunkinin aynısından. Sonra ikiz puset gibi birşey aldık (kardeş puset), oğlumun setini sattım. Kıza yeni aldığımızın anakucağını kullanıcaz.


rana_defne

irmakyagmur chicco'nun trio for me veya living setleri icin de ayni isofix baza, altından parça çıkarılarak kullanılabiliyor mu biliyor musun? öyleyse bu setleri ciddi olarak düşünüyorum, şöyle ki:
maxicosi'deki anakucağı ve isofix baza ile uyumlu olan 4 tip araba var.
Bunlardan ilki maxi cosi quinny, ama ben arabasının ergonomisini beğenmedim, kafalık yok, vs.
İkincisi maxi cosi mura, bunun arabası daha iyi, ancak kasa ağırlığı 12 kg filan!
Üçüncüsü buggster, ancak bu da çok alçak, hem anakucağı hem de araba için.
Sonuncusu da air boggy, bunda da anakucağı yüksek, ancak araba hali çok alçak.
Uffz iyice çıkmazdayım, ne yapsam ki??Aysegul_Yagmur_Irmak

Yok Denkdemir, sadece ct0.2'nin bazası var, yani isofixli bazası var, çünkü Amerika'da chicconun bir baston puseti bir de bebek arabası var, ikisinin de anakucağı buradaki ct0.2'nin anakucağı.

Şunlara bak istersen...

http://www.sahibinden.com/bebek_oto_koltugu_-ana_kucagi_chicco_keyfit_30_modeli_-98WQQaXQQ18779027WQQpXQQdisplayitem

http://www.sahibinden.com/chicco_bebek_arabasi_ve_oto_koltugu-33WQQaXQQ24573840WQQpXQQdisplayitem

İlk verdiğim link için ikinci el bir ct0.2 bebek arabası alıp kullanabilirsin, ama ct0.2 bebek arabası da 12 kg.

Ya işte işin aslı şu, onda şu var, bunda yok, onda şu yok, ama bunda var falan bir türlü dört dörtlük araba bulamadım ben de. Hepsi bir arada olmuyor maalesef.


rana_defne

Haklısın galiba hepsini bir arada aramaktan vazgeçmeliyim..

Sanırım ilk yıl için isofix bazadan vazgeçip, anakucağı kemerle bağlanan, ancak nispeten hafif bir araba tercih edeceğim. Sonuçta ilk yıldan sonra alınan oto koltukları isofixli oluyor bildiğim kadarıyla.

Chicco'nun yeni setini (living) biraz daha konforlu yapmışlar ama ağırlaşmış (10.7 kg.). Haşim İşcan'dan trio for me (yanılmıyorsam 7 kg.) bulabilirim diye düşünüyorum. Inglesina da düşünülebilir bu durumda...Cevaplamak için Üye ol