hastalıkta iştahsızlık

zehratrk soruyor: 3

oğlum 2 gündür hafif ateşli ve biraz öksürüyo ağzına bişeyler koymak için kırk takla atıyorum.sadece sıvı tüketmek istiyo oda çok az siz böyle dönemlerde ne yapıyosuzn nolur yardımmmmm

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


esraozlem

Hiç bir şey :( Evet hastayken maalesef ben hiç bir şey yap(a)madım. Biz ilk uzun hastalığımızı bundan 1 ay önce yaşadık. Ada yüksek ateşli, burun akıntılı, öksürüklü ciddi bir grip geçirdi. Tamamen iyileşmesi 2 haftayı buldu. Hastalığının en ağır seyrettiği dönemde 1 hafta boyunca hiç bir şey yemedi. 1 kiloya yakın tartısı azaldı. Ancak iyileştikten sonra iştahı yerine geldi. Tekrar yemeye başlamasıyla kaybettiği kiloyu hızla geri aldı.

Burnu tıkalı, boğazı acıyan, nefen alamayan, üzerine bir de ateşli haldeki bir çocuğa yemek yedirmek çok zor. Bırakın yedirmeyi zaten yavrunun yemesi çok zor. Sıvı tüketmek istiyorsa mümkün olduğunca sevdiği istediği şeyleri vermenizi öneririm. Meyve/yoğurt gibi serin ve kolay yenen yiyecekler de iyi geliyor. Biz tüm gün yarım armut, iki kaşık yoğurt ya da 1/4 kase çorba yese şanslı hissetmiştik kendimizi. Özellikle hastalık döneminde ısrar edilen, zorla yedirilen çocukların sıkça yeme alışkanlığının bozulduğunu, bu süreçte zorlandıkları yiyeceklere karşı dirençli bir reddetme geliştirdiklerini söylemişti doktorumuz, ve kesinlikle zorlamamamızı, ısrarcı olmamaya çalışmamızı önermişti.

Çok zor bir süreç ancak geçici olduğunu düşünüp sakin kalmak işe yarıyor. En kısa zamanda iyileşir ve iştahı geri gelir umarım.


khan

Vücut kendini koruyor aslında, çok yersek mikropları da beslemiş oluyoruz (diye düşünüyoruz biz, okumuş da olabiliriz, emin değilim).

Bence hiç zorlamamak lazım, ben de hastayken iştahım kapanıyor, çocuğumun da iştahsız olması normal. Bence çok çok küçük değilse, yeterli  sıvı alıyorsa, çişini yapıyorsa vb. problem yok.

Nurturia'da soruları etiketlemekte en çok kullanılan ikinci kelime "Beslenme" (birincisi "Uyku"). Bu her zaman annelerin ve babaların ana problemlerinden biri oluyor, genelde de varılan sonuç "kendi haline bırakınca yolunu buldu, düzeldi" vb. oluyor. Bence her hasta çocuğa biraz şımarma, mızmızlanma, yememe, uyuklama vb. özgürlükleri verirsek ve dinlenmelerini sağlarsak çabucak toparlanmalarına yardım edebiliriz.

Biz normalde yapmadığımız kadar DVD seyrettiriyoruz hastayken örneğin, deli dana gibi ortalıkta dolanacağına oturup dinlensin, çabuk iyileşsin diye. Bir deneyin isterseniz. Geçmiş olsun.


zehratrk

tavsiyelerinizi dikkate alıcam çok teşekkür ederim.sevgilerCevaplamak için Üye ol