Emzirmek anneyi ne kadar yorar

sehergil soruyor: 10

Bebeğim 15 aylık olacak. Gündüz çalıştığım için akşamları emziriyorum. Kronik yorgunluktan dolayı dahiliye doktoruna gittim. Bebek emerken annenin vitamin ve mineral depolarını tüketiyor dedi. Aynı hamilelikteki gibi bebek alacağını alıyor, annenin depoları tükeniyor ve halsiz kalıyor. Bende vitamin takviyeleri de pek işe yaramıyor çünkü midemdeki helikobakter pylori bakterisi alınan takviyelerin emilimini engelliyor. Tedavisi 14 gün antibiyotik kullanmak ama emzirirken kullanılamıyor, emzirmeye ara vermem gerekiyor. 14 gün boyunca emzirmediğim bebeğim sonrasında emer mi sizce? Doktora bebek emmeyi bırakana kadar tedaviyi erteliyeceğimi söyledim ama çok halsizim parmağımı kaldıracak halim yok. Antibiyotik tedavisi olumlu sonuçlanır mı o da meçhul. Sonuçta hem iş hem ev zaten tempo yorucu. Bu kadar şiddetli yorgunluk, halsizlik yaşayan var mı benim gibi?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


sunny

şahsen ben emzirdikten sonra bayılacak gibi oluyordum sanki içimde ne varsa çekiyordu ve gayet de güzel yemeğimi yememe rağmen. malesef çok yorucu bir süreç, emzirmenin anneyi çok yorduğu bir gerçek. elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye çalışmaktan başka yapacak bir şey yok.


CokBilmis

Aşam emziriyorum demişsiniz ya? Gece boyu mu emziriyorsunuz? Emzirmekten ziyade uykusuzluk daha çok yorgunluk yapar sanırım.

Ben hala emziriyorum, gücüm kuvvetim yerinde çok şükür. Ama uykusuz kalınca saçımın teli bile kıpırdamıyor :)

ÇAlışıyor olsanız bile gece emzirmesini kesebilirsiniz.

O midenizdeki bakteriden annemde de vardı. Doktoru ona "Çoğu hasta tedaviyi sonlandırmadan ilaç kullanmayı bıraktı, çünkü yan etkileri rahatsız edici" demişti. Gerçekten de annem sonlandırdı tedaviyi ama çok zorlandı. Yani o 14 günü tamamlayamayabilir ya da o dönemde de çok zorlanabilirsiniz. Doktorunuza bir daha danışın isterseniz.

Bir de bu tür yorgunluklar vitamin takviyesiyle filan aşılacak şeyler değil bence. Arama yaparsanız yorgunluktan şikayetçi pek çok anne görürsünüz nurturia'da soru sormuş. Avuç avuç hap alıyorlar ama bir işe yaramıyor.

Yorgunluğun tek çaresi dinlenmek. Umarım dinlenecek bir fırsat bulabilirsiniz.


sehergil

dün akşam ailecek biraz erken yattık biraz daha iyi gibiyim bugün. Emzirmekten yorulmak şu anlamda: bebek emerken benim vücudumdaki besin öğelerini çekiyor, benim depolar boşalıyor ama h.bakterden dolayı takviye vitaminlerin emilimi gerşekleşmiyor. Sütle giden besin öğelerini yerine koyamıyorum yani. Doktor demir ve folik asit verecekti ama faydalanamayacağım için vermedi.
Emzirmeyi çok seviyorum, oğlumla geçirdiğimiz en güzel vakitler. Doktor antibiyotik tedavisi sırasında emzirmemelisin diyince başımdan kaynar sular döküldü. Türk filmlerinde 3 ay anca yaşarsın filan derler ya öyle hissettim.
Zamanı gelince elbet birgün emzirme bitecek ama böyle bir sebepten bırakmak zoruma gitti. O yüzden tedaviyi bebeğim emmeyi bırakana kadar erteledim. Bebek belki anneden daha az etkileniyor bu sütten kesme döneminde. Ben kendimi hazırlayamıyorum bu duruma. Sanki emzirmeyince anneliğim eksik kalacak gibi geliyor.


turkuazz

sehergil çokbilmiş haklı (her zaman ki gibi:).vitamin takviyesi değil de daha çok uyumaya çalış.ortalığı dağınık bırakıp (evet,ben çok derli-toplu bir kadın değilim) çocuk uyur uyumaz uyumaya gayret ediyorum ben.bazen bir filme,kitaba dalıp 12 yi geçersem sabah uyandığımda (6 buçuk civarı kalkıyoruz) annelikten nefret eder halde oluyorum.bakıcı gelince topluyor inan ki akşamın bulaşığını vs.

bir de emzirmeyi kesmek hem anne hem bebek için, hazır olduğunu hissedince yapılmalı;sitede bir anne var,4 ay olmuş çocuk hala meme istiyormuş mesela.
14 gün emmedikten sonra emer mi orası muamma,sürekli sağarsan,sütün kesilmezse emer sanırım..


sehergil

Evişlerine ben de fazla önem veremiyorum. Benim için önemli olan mutfak, orayı toplamadan yatmıyorum. Diğer tarafları fazla önemsemiyorum. Bir gün 36 saat filan olsa anca yeter bana ve diğer annelere de sanırım.
daha erken yatmaya çalışıcam bakalım farkedicek mi bişeyler?CeylinSedef

Tiroid hormonlariniza bakildi mi? emzirirken hipotiroidi gelisebiliyor ve inanilmaz bir yorgunluk ve uyku hali yapiyor. Ayrica cilt kurulugu, depresif ruh hali, kilo verememe de cabasi.. Eger boyle bir durum varsa, doktor analiz sonuclarina gore tiorid hormonu takviyesi yapiyor ve hersey normale donuyor. Ayrica emzirmeye falan da engel degil. eger kontrol edilmedi ise muhakkak belirtin ve isteyin..


CokBilmis

Bir de eğer illa takviye almanız gerekiyor ve ağız yoluyla alamıyorsanız, damar yoluyla iğne şeklinde almayı deneseniz. Yani ciddi boyutta vitamin mineral eksiğiniz varsa, doktorunuz bir bir şekilde bunları takviye etmek isteyecek ve iğnedir, serumdur bir yolunu bulacaktır muhakkak.


sehergil

Check-up gibi bişey yapıldı aslında. İnsülin direncim yüksek, Sanırım TSH hormonuydu üst sınırlardaydı. Ama helikobakteri görünce direk onun tedavisine yoğunlaştı doktorum.CeylinSedef

TSH in yuksekligi hipotiroidi de goruluyor iste. Tabi doktorunuz degerlendirmistir ama belki digeri on plana gecmistir. Isterseniz tekrar belirtin sikayetlerinizi ve gerekirse baska bir dr gorusu de alin. Bir de ne zaman yapildi kan tahlili? Eski ise belki daha da yukselmistir deger. O zaman tedaviye ihtiyac duymadi ise simdi gerekiyor olabilir...


neretva

Merhaba. Doktorunuza çok hak veremeyeceğim. Dediği doğru olsa Afrikalı annelerin -ki çoğu bizden daha uzun emziriyor- yorgunluktan ölmesi lazım. Bahsettiğiniz yorgunluk tamamen tiroit sorununu tarif ediyor. Hipotiroidi yorgunluk, depresyon, saç dökülmesi, kilo verememe gibi belirtiler verir. Bu daha önceden var olan bir durum olabileceği gibi gebelik sonrası tiroidi olarak bilinen özel bir durum da olabilir. Ben bizzat yaşadım. Önce TSHniz düşer yani hiper olursunuz, 2-3 ay sonra da çıkar bu sefer de hipotiroit olursunuz. Bazı kadınlarda bu geçer ve denge eskisi gibi olur kendiliğinden, bazı kadınlarda ise bu faz kalıcıdır ve ilaç kullanımını gerektirir. Dahiliye doktorunuz Endokrin uzmanı mı? Değilse iyi bir endokrin uzmanına gidin. Tiroit bezlerinizin ultrasonu çekilecek ve antikor testleriniz yapılacak. Doktor ya sizi gözetim altında tutacak ya da ilaç başlamanıza karar verecek.

Şu aşamada günde kaç defa emziriyorsunuz? Ben 3-4 defa emziriyorum mesela. Ve de bir hafta emzirmezsem sütümün kesileceğini tahmin ediyorum. Tabii her zaman sütü tekrar arttırmak mümkün ama yok yere bebeğinize neden şok yaşatasınız? Bir doktorun daha fikrini alın derim. Mümkünse endokrin uzmanı.Cevaplamak için Üye ol