Emzirmek anneyi ne kadar yorar

sehergil soruyor: 3

Bebeğim 15 aylık olacak. Gündüz çalıştığım için akşamları emziriyorum. Kronik yorgunluktan dolayı dahiliye doktoruna gittim. Bebek emerken annenin vitamin ve mineral depolarını tüketiyor dedi. Aynı hamilelikteki gibi bebek alacağını alıyor, annenin depoları tükeniyor ve halsiz kalıyor. Bende vitamin takviyeleri de pek işe yaramıyor çünkü midemdeki helikobakter pylori bakterisi alınan takviyelerin emilimini engelliyor. Tedavisi 14 gün antibiyotik kullanmak ama emzirirken kullanılamıyor, emzirmeye ara vermem gerekiyor. 14 gün boyunca emzirmediğim bebeğim sonrasında emer mi sizce? Doktora bebek emmeyi bırakana kadar tedaviyi erteliyeceğimi söyledim ama çok halsizim parmağımı kaldıracak halim yok. Antibiyotik tedavisi olumlu sonuçlanır mı o da meçhul. Sonuçta hem iş hem ev zaten tempo yorucu. Bu kadar şiddetli yorgunluk, halsizlik yaşayan var mı benim gibi?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


sehergil

Çalıştığım için akşamları emziriyorum. En az 3 defa emiyor. Doktorum genel dahiliyeci. Tiroid antikor testlerini istedi ama daha yaptıramadım. Şimdi antepsin şurup ve rabiza mide koruyucuları ile ligone, maflor probiyotikleri ve caldevit ile magnezyum kullanıyorum ama mideye hiçbir faydası olmadı. Dinlendiğim zaman biraz daha iyiyim ama bu tiroid antikor testlerini en kısa zamanda yaptırayım o zaman. Bir de tokluk insülin direncim yüksek çıktı. onun belirtilerini de yaşıyorum.


CokBilmis

Bence fırsat bu fısrat diyerek, hastalığınızı Allah'ın bir hediyesi olarak görerek, yeme düzeninizi, yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeye çalışın. Enerjinizin yükseldiğini, şikayetlerinizin azaldığını görebilirsiniz.

Kendinize uygun bir diyet bulabilirsiniz.

Vegan beslenmeyi deneyebilirsiniz. Et ve süt ürünleri midenizi yoruyordur kesin. Veganlık tam da size göre olabilir bu dönemde.

Canan KAratay'ın kitabını da öneririm. Protein ağırlıklı beslenme önerisi haricinde, diğer tüm önerileri insülin direncini düşürmeye yönelik. Değerlendirebilirsiniz.


bcos

bence tiroit testlerinizi kesinlikle ihmal etmeyin.. 8 senedir hipotiroidi hastasıyım.. öldürmeyen süründüren türden bir rahatsızlık... hormon ikame edilmezse inanılmaz yorgunluk, bezginlik, depresif bir ruh hali yaratıyor... küçücük bir ilaçla çözülebilecek bir problem için boşuna eziyet çekmeyin..

helicobacter için bana doktorum uzun ve zor bir tedavi süreci var üstelik gereksiz Türk halkında bu mikrop çok yaygın demişti (uygun olmayan gıda saklama koşulları, hijyenik olmayan yiyecekler, yani dışarıda yediğimiz herşey nedeniyle) Başka bir yerde de bir profesörün bu tedaviyi ailede mide kanseri öyküsü, ya da yatkınlığı düşündürecek bir konu varsa veriyoruz, yoksa her helikobakteri tedavi etmiyoruz dediğini duymuştum.. vitamin emilimini azalttığını ise hiç duymamıştım... şimdi ben de merak ettim konuyu, sitedeki doktor arkadaşlar acaba ne düşünüyor bu konuda?
Cevaplamak için Üye ol