Tuvalet eğitimi :(

senemsevval soruyor: 10

kolay olmayacağını biliyordum ama bu kadarınıda beklemiyordum.bir hafta oldu eğitime başlayalı daha hiç ilerleme yok inatla lazımlığa ya da klozete yapmıyor.saatlerce tutuyor..sabrediyorum ama baş ağrısını tahmin edin :( aynı dönemdeki arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


nevinc

Mrb kizimi 26 aylik iken tuvalet eğitimi verdim cok sukur biz 4 gunde hallettik eğitime baslamadan önce nette araştırma yaptim yazilanlarda sakin pes etmeyin ara verip tekrar baslamak isi cok daha guclestiriyormus nacizane tavsiyem karsiniza alip artik buyudugunu bezi atma zamani geldigini hem boyle çok daha rahat edicegini havalar isindigi icin poposunun pisik olucagini anlatabilirsiniz bizdiklar cok akillilar cok cok iyi anliyolar ornegin kucuk bir odul koyabilirsiniz hem gunduz hem gece ayni anda bezi cikartin kazalar olucaktir cok normal ilk etapta yattiktan 2 saat sonra çise kaldirin evet kolay degil ama once siz basaricaginiza inanin sonra bisdigi inandirirsiniz kolay gelsin sevgiler ;)


goldenfish

Saatlerce tutuyor demişsiniz ; sonra nereye yapıyor peki ?


senemsevval

bol bol konuşuyoruz anlatıyorum devamlı yeni nesi çocuklar gerçekten fena zekii akıllı bıdıklar :) ben ona öğretiyorum o da bana :) tuvalet egıtımıne ılk başladığımda alıştırma kilotu giydirdim ama sonra baktım onuda bezi gibi kullanıyor çıkarttım.oylece gezdi.eger altında bısey yoksa saatlerce yapmıyor.pıjama gıydırdıgım zamanda ona bırakıyor.sonumuzu merak edıyorum bende :)


goldenfish

tutabilmesi iyi birşey ; yerimizde olsam birlikte adaptör yada lazımlık almaya giderdim begendiği olursa oturur diye.. kısa zamanda çözülebilecek bir sorun gibi geldi , üzerine gitmemek lazım gitmiyprsunuzdur zaten bence asıl önemli olan tutabiliyor olması , kolaylıklar ve sabırlar:)


yaseminyg

Aslında dikkat dağıttığı için önerilmiyor ama müzikli lazımlık deneyebilirsiniz. Çiş kaka yapınca müzik çalıyormuş. Bu arada ben de henüz başlamadım z_erva

Benim kızımda önceleri hiç yapmak istememşti sonra sifonu keşfetti sırf onu çekmek için çişini söylemeye başladı ona oyun gibi oldu çekiyor ve güle güle çiş kaka diyor çok zevk alıyo bu durumdan belki sizinde işinize yarayabilir:))


tulay_defne

bu konuda çok çeken biriyim, çiş konusu bana kolik sancılarını uykusuz geceleri unutturdu (daha doğrusu mumla arattı)

Benim kızım okula gitmeyi çok istiyordu okula çişini tuvalete yapan çocukların gidebildiğini söyledim. Renkli şekilli sticker aldım çişini tuvalete yapınca klozetin yanındaki duvara yapıştırmasına izin verdim.
Bir de dualarınıza dikkat edin :) kızım da ilk başladığımızda 10 gün boyunca 8-10 saat çişini tutuyordu. Çok üzüldüm böbrekleri zarar görecek diye. Allahım dedim söylemesini beklemiyorum ben tuvalete götürünce yapsın o da yeter dedim. neredeyse 1 yıl olacak başlayalı "çişim geldi" yi en fazla 10 kez duymuşumdur :))


egokce

nekadar zorluklar yazmışsınız.neden çocuğu gözlemlemiyosunuzki demekki hazır dil neden zorlamak bu şekilde yazık diilmiki o nezaman hazırsa o zamandır hep arkadaşlarımın çocukları kendi söyledi klozete yapıcam bez istemem diye o zaman çıkarttılar anne eğitim vermiyoki çocuk belirtir kimisi 2 kimisi 3 yaşında erkeni geçi yok çocuk bu ne zaman isyterse nezaman hazırsa şimdi siz inatlaştıkça karakterini negatif etkiliyosunuz malesef hayatını etkiler yapmayın. tuvaleti gelince söylerler.olguveimgeninannesi

beğendiği külotları beraber gidip alabilirsiniz ve sifon onun işi olabilir.
benim oğlum kendi karar verip başladığı için biz zorlanmadık, ufak kazalar oldu tabii ama özendirme çok acayip etkili. evde biz her tuvalete gittiğimize, yüksek sesle çişimizin geldiğini, yapmak çin tuvalete gittiğimizi söylüyor.
külot alışverişi, çişe kakaya baybay demek bizde yeterli oldu. abartılı sevinç gösterilerinin olumsuz etkilediğini okumuştum.


kpinar7

Merhaba benim oğlumda 33 aylık, 2 haftadır tuvalet eğitimindeyiz bizde.

Uzun zamandır bezi bırakmaktan bahsediyorduk hiç yanaşmıyordu. Bir pazar akşama aniden çıkaralım dedi, zamansız ve hazırlıksızdık ama o istediği için çıkardık.

İlk hafta çişini hiç bilmedi, geldikçe bıraktı, ama kakasını 3-4 kez lazımlığa yapmayı başardı. Zaten bezli zamanlarında kakası gelince hep yaptığı bir yer vardı, lazımlığı oraya koyduk, geldiği zamanda hemen oturttuk.Kreşe de gittiği için okulda daha az kaçırma oldu, çünkü sınıf olarak eğitimdeler nerdeyse o yüzden sık aralıklarla gittikleri için kaçak olmadı. Ama geceleri 1 kez kesin kaçırdı, geceleri kaldırmayı alışkanlık haline getirmek istemesemde, baktım ilk etepta olacak gibi değil 1 kere kaldıryorum şimdilik ama saati hiç belli olmuyor yine geceleri kaçak olabiliyor.

2. hafta ise çiş kontrol altına aldık, o hala "çişim/kakam geldi" diye söylemiyor, ben 2-3 saat aralıklarla her götürdüğümde yapıyor. Eğer ben bir işe falan dalarsam o zaman kaçabiliyor ama ilk haftaya göre oldukça azaldı. Ama bu seferde kakayı yapmayı reddediyor ve altına yapıyor:( ilk hafta kakada sorun yaşamazken şimdi bu başladı. 4 sefer kakayı altına yaptı.

Bu süreçte müzikli lazımlık, adaptör yada adaptörsüz olarak klozet kullanıyor. Tuvalete giriyoruz hangisini istersin diyorum o hangisinde isterse ona yapıyor. Ama gerçekten çok zor bir süreçmiş, sabır gerektiren ve bundan sonrası için bende ne yapacağımı bilemiyorum. Çişini kaçırdığında neden söylemedin üzüldüm diyorum, kakası için hiç tepki vermemeye çalışıyorum.

Benzer durumları yaşayanlar tavsiyelerinize ihtiyacım var, gündüzleri 3 , geceleri 6 saate kadar kuru kalabiliyor, tekrar beze dönmek istemiyorum.Cevaplamak için Üye ol