HER SEZERYAN DOĞUMDA SONDA TAKILIYOR MU? ACIYOR MU?

aslifatma soruyor: 10

Arkadaşlar, sezeryan doğumlarda bazı uygulamalar sondalı bazıları sondasız mı oluyor? Bu neye göre değişiyor? Yine bazı uygulamalarda narkozdan sonra takılıyormuş.. Bu hastanın isteğine göre mi oluyor? Takıp-çıkarmada çok acı çekiliyor mu, en çok bundan korkuyorum :(

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


umutarzu

Bana takıldı. Epidurali aldıktan sonra takıldı(mış). Bu yüzden ne takılırken ne çıkarılırken hissetmedim.


nadia

benim bildigim idrar kesesi bir sureligine kasilip gevseme fonksiyonunu kaybettiginden tum epiduralli ameliyatlarda sonda takilir. ve evet epiduralden sonra takildigi icin hic hissedilmiyor.


smmm06

2 sene önce genel anestezi sezeryan oldum bana takılmadı hiçbi sorunda olmadı


yesim

Bana da takılmadı


ema

spinal anestezi altında sezeryan oldum.Takıldı ve doğumdan 20 gün sonra idrar yolu enf.yüzünden hastanede yattım.PembeTavsanim

Bana anesteziden sonra takildi kendi istegimle dolayisiyla hissetmedim , cikartilirken ayiktim ama yinede hissetmedim.


emelege

benimde doğumum epidural sezaryan oldu, anesteziden sonra takılmasını istedim, ne takılırken ne çıkarılırken hiçbirşey hissetmedim, telaşlanma..


aslifatma

Cevap verenlere çok teşekkür ederim, eğer sezeryan olursa, inşallah bana da narkozdan sonra takarlar ama başa gelen çekiliyor anladığım kadarıyla :)
Çok sağolun, Sevgiler...nilinmasali

spinal anesteziyle doğum yaptım,doğumdan önce,dolayısıyla anesteziden de önce takıldı,takılırken canım yanmadı sadece biraz huzursuz etti beni varlığı,doğumdan sonra,anestezinin etkisiyle fark etmedim bile çıkarırkende bi sorun yasamadım,sağlıklı hayırlı doğumlar dilerim:)


CokBilmis

Bana da narkozdan sonra takmışlardı ama zaten yumuşacık bir plastik, narkoz almadan takılan arkadaşlarım da hiçbir şey hissetmediklerini söylediler. Çıkartılması da acı vermek bir yana hoş bir gıdıklanma hissi vermişti :)

Hatta eğer takmazlarsa, takmaları için ikna et. Ben biraz tembelimdir. Çok rahat etmiştim. Yoksa o ameliyatlı haliyle insnaın tuvalete kalkması daha büyük eziyet. Oysa sonda varken çişinin geldiğini bile hissetmiyorsun, büyük rahatlık.

Fıtık ameliyatında da taktılar sondayı. Kendi isteğimle çıkarttırmadım uzun süre. Hani elimd eolsa evde de takacağım, o kadar büyük rahatlık :)

Acısı filan yok. Boşuna kafana takma. Ama eğer çk çekiniyorsan, narkozdan sonra takılmasını istediğini özellikle belirtebilirsin. Türkiye'de hastayı kaale almıyor sağlıkçılar ama aslında senin isteklerini harfiyen yerine getirmek zorundalar. Sen istemedğin sürece sana sonda takamazlar. NArkoz almadan asla taktırmam diye ısrar edebilirsin.Cevaplamak için Üye ol