Sizce 2.bebek şartmı ?Siz Düşünüyormusunuz?

ipek_35 soruyor: 10

21 aylık bir bebeğim var.İlk doğduğunda tek cocuk yeter diyordum ama artık bebeğime yetemediğimi anladım.Devamlı kendine oyun oynayacak arkadas arıyor.Sanırım kardesi olsa daha mutlu olacak.

Bu soruyu cevapla


61 Cevap


Penny

Esra Allah bağışlasın, çok şeker çocukların, ve tabii allah kolaylıklar da versin, sırayla doğmaları yine bir derece ama 3ü de aynı anda... :)) 2 yaş sendromu x 3 yani..


yaseminn

ikinci çocuk büyük çocuğa kardeş gelmesi açısından güzel elbette ama ben hiç öyle düşünmedim. çok istemeseydim oğlumu kardeşsiz de büyütebilirdim. bence birinci derecede öneme sahip olan konu annenin ikinci çocuğu istiyor olması. ben hep çok çocuklu bir ailem olsun isterdim, o yüzden 3.yü hatta yaşım ve maddi durumlar elverirse 4.yü de doğurabilirdim ama sanırım 2'den fazlası hayal olarak kalacak. yine de belli olmaz.


seydakara

bence kardeş düşüncesi süper ama maddi manevi hazır olup olmadığın bence daha çok önemli.bebeğim bu ayın sonunda 2 yaşına giricek ve babamız şimdiden başladı 2.nin lafını yapmaya.ben kendimde bu gücü ve cesareti bulamıyorum.maddi olarak ne kadar hazırsak manevi olarak hiç hazır hissetmiyorum.çünkü arda 1 yaşına kadar uyku nedir bilemedim sürekli uyumayan durmayan bi bebekti.1 yaşından sonra rahata kavuştum doğum kilomu verdim anlıycağınız rahata kavuşmuşken tekrardan bu stresi kalkışamam.tabi herkesin bakış açısı farklıdır benimkide bu.


seydakara

arkadaşlar yazdıklarınızı büyük bir zevkle okudum şuan bizim gündemimizde 2.çocuk var fakat çok KARARSIZIM.kararsızlığımın nedeni gücüm yetecekmi kısmı.beni en çok korkutan o.arda 2. yaşını doldurdu ama 1 yaşına kadar çok fazla çektirdi uyumayan durmayan sürekli ağlayan bebekti.şimdi ise paylaşmayı sevmeyen herşeyin onun olmasını isteyen bir çocuk oldu.ne yapıp ne ettiysem paylaşmayı ve herşeyin onun olamıyacağını anlatamıyorum işte bu yüzden korkuyorum.çok zorlanırmıyım arda daha da çok hırçınlaşırmı.kardeşini benimsemesi uzun zaman alırmı.ayrıca herhangi bir bebeği kucağıma aldığım zaman bana tepki gösteren bir çocuk akşam babası geldiğinde yan yana dahi oturtturmayan bir çocuk.NE YAPACAĞIMI ŞAŞIRDIM BANA FİKİRLERİNİZLE YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM:)))))))))


yaseminn

seyda, arda'nın tepkileri, paylasmayi sevmemesi vs. bence yaşına uygun. büyüdükçe paylaşıyor çocuklar. erken yaşta paylaşma konusundaki telkinlerin yararlı olduğunu sanmıyorum aksine zıtlaşmak için yeni bir sebebe dönüşebilir anlatılanlar. büyüdükçe ve çevresinden gördükçe öğrenecek paylaşmayı. 


yeni bebek geldiğinde ise abi 3 yaşında olacak, belki o zaman biraz daha kolaylaşır her şey. çocuklar büyüdükçe işler daha kolay oluyor ama yaşları yakın iki kardeşin beraber oynama treni bu sefer kaçabiliyor, bir ihtimal bizde de olabileceği gibi. kendini hazır hissettiğin zaman hiç durma bence.Seda_

EsraEA bende istiyorum onlardan 3 tane olmadı 2 tane fark etmez :)))) 

Benden 5 yaş büyük abim var ama onu babannem büyüttüğü için ilkokula kadar tek çocuk muamelesi gördüm. taaki babannem vefat edip Antalyaya taşındığımızdan bu yana. Sonradan biri daha evde, daha doğrusu iki kardeş 2 yabancı gibi, birbiribimize alışma süresi tabi benim cadılığım, onun sessizliği çoook kavgalara neden oldu.
Ben ikiz tekiyim, ama malesef annemin hamileliğinde diğer ikizim yaşayamamış, Baba tarafımda ikizler var hatta babam ikiz. Anne tarafımda yok diyebilirim. Benim ikizim olsun çok istiyordum hatta hamileliğimde ümitlenmiştim diyedebilirim. Nasip Yağız Enes`im geldi :) 

Her halükarda iki çocuklu anne olmak için 2. çocuğu istiyorum. zaten yapmam şart çünkü babamız 6,5 aylıktan 20 aylığa kadar arada geçen zamanı göremedi Yağız Enes`te, Asker yolu bekledik oğlumla. 13 ay`ın açığı kapatmak lazım değilmi :)))) Allah izin verirse 1 ay sonra döndüğünde çekirdek ailemiz birdaha ayrılmamacasına birleşecek ve gelsin kardeşlerrr.


seydakara

yasemin,verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.nede olsa tecrübelisin 6 yaşına getirmişsin.diğer çocuğunuda sağlıkla kucağına almayı nasip etsin.bi an hazırım tamam diyorum bi yandan ya diğer çocuğumda ardanın bebekliğine benzerse ne yaparım ben diye düşünürken boşver diyorum ama kendi rahatlığım için çocuğumu kardeşsiz veya aralarında çok büyük yaş farkı olmasınıda istemem.mesela benim ablamla 9 abimle 8 yaş farkı var.ve hiç anlaşamadık.hani derler ya en kötü şey kararsızlık ve ben onu yaşıyorum:)


Yasemina

Tek cocugum, boyle olmaktan da her zaman son derece memnun oldum. Kardesi hayal bile etmedim, zaten soran da olmadı, cunku bir kardesimin olamayacagı kadar erken bir donemde babam ölmüştü.

Cocuk sevgisi sıfır bir insandım. Aglayan, tepinen bir cocuga donup baktigimi, gulumsedigimi bile hatırlamam. Kariyer yapmak, para kazanmak, o parayla yurtdısına gitip gezmek gormek eglenmek varken ne diye cocuk yapayım ve boyundurluga gireyim ki... diye dusundum hep. Esim de aynen. Tek cocuk olmayıp tek cocuktan fazla tek (unique) bir tiptir kendileri.

Ne zaman ki benim ozgur kalmaya tutkun (aslan) , esimin ise ozgur birakmaya duskun (kova) yapılarımız evliligimizde bizi cozulme noktasına getirdi, kizimiz dunyaya gelmeye karar verdi. Onca onleme ragmen.

Basta bir inkar, sonra karar sureci, karar, kabullenme ve cok yavas gelisen, fakat dogumla birlikte tepe yapan bir mutluluk.

Bana kalırsa tek cocuk kendine cogu kez yeter, kendi isini kendi gormeyi ogrenir, baskalarına muhtac olmaz, kendi ayakları uzerinde durur ve kendinden buyuklerle hasır nesir ola ola erken olgunlasır. Yasıtlarından sanki bir adım ondedir. Ama hep ben hep ben durusu onu bir dislanmaya, ister istemez bir yanlizliga da surukler.

Ancak ki kizim kardes isterse dusunurum. Fakat su da var ki bu dunyada tum tek cocuklar benim gibi kendine yetecek diye bir kural yok. Bir destek sart. Mantigim teklik diyor, kalbim kardes. Zaman gosterecek.

---- bir tek cocugun itiraflarından.Ulku

anne-baba ciddi hastalik gecirdiginde diyorsunuz, keske uc, dort, bes, daha daha cok kardes olsaymisiz, diye.. yetemiyorsunuz, yetisemiyorsunuz, daha iyi bakmaliyim, daha cok ilgilenmeliyim, diyorsunuz.. sadece kardeslerin birbirine destegi acisindan degil bu yonden de dusunmek lazim..


gulusturkmen

Yapmak ya da yapmamak, işte bütün mesele! :))
http://www.alternatifanne.com/?p=1142Cevaplamak için Üye ol