Sizce 2.bebek şartmı ?Siz Düşünüyormusunuz?

ipek_35 soruyor: 10

21 aylık bir bebeğim var.İlk doğduğunda tek cocuk yeter diyordum ama artık bebeğime yetemediğimi anladım.Devamlı kendine oyun oynayacak arkadas arıyor.Sanırım kardesi olsa daha mutlu olacak.

Bu soruyu cevapla


61 Cevap


dandi01

İnsanın kardeşinin olması kadar güzel bir şey yok. O yüzden ben hele bizimki bir 18 aylık filan olsun ikincinin temel atma çalışmalarına başlarım diye düşünüyorum:) 3. ye 2. olsun o zamanki duygularımla karar veririm.


elfide

Bir "bilge"de ben olayım o zaman. Ya şimdi ya hiç :) Tecrübeyle sabittir. 2-3 seneye kadar rahatlayacağımı umuyorum. Çok güzel bir duygu 2 çocuklu olmak. Zor yanlarıda var ama bazen oğlumu kızımla oynarken görünce bütün zorlukları siliyorum O anlar anlatılmaz yaşanır cinsten.

Yengem doğum yaptı 2 gün önce kızı 8 yaşında. 8 yıldır tek çocuk olarak büyümüş, sevgisi, ilgisii bölünmemiş, aklı eren ama ruhu hala çocuk olan biri için inanılmaz kıskançlık veren bir durum bu. Zaten empati kurulursa sizde aynı şeyleri hissedersiniz.

O yüzden  Ya şimdi Ya hiç diyorum ben.


tiryakianne

ben bu kadar katı bakamıyorum arada yaş farkı oluşuna.
benim tek kardeşim,erkek ve benden bir yaş küçük. çok şahane bi çocukluğum mu oldu?
hayır.
beraber oynamayı sevmezdik,onun zevki ayrı benimki apayrıydı.
onun yerine ben onun kocaman ablası olsaydım,ya da benim bi abim ya da ablam olsaydı benden yaş farkı fazla olan,kötü mü?
bence asla değil.
büyük abla abi sahibi olmak bence bi şanstır,herkesin sahip olamayacağı bi güzelliktir :)
cok eksikliğini hissettiğim için belki de böyle düşünüyorum.

ya şimdi ya hiç fikrine bu yüzden kaılmıyorum ben.
2.5 yaşında bi kızım var.
ileride abla olucak belki.
şimdi olsa deli gibi kıskanacak yine.
ileride ne olur Allah bilir.. :)


elfide

Ben kendimden 1 yaş büyük ablaya ve kendimden 10 yaş küçük ikiz kızkardeşe sahibim. İki durumuda tecrübe ettim. Kendimce tecrübemi paylaştım. Ablamla geçirdiğim günler daha güzel geliyor her zaman. Çünkü kardeşlerimin neredeyse annesi durumundayım. Onlar benden çekinir bende onlra herşeyimi açamam. Paylaşım daha kısıtlı yani. Arada  mesafe var. Ben derdimi anlatamam ama onlarınkini dinlerim. Neyse kız ağlıyor bendn bu kadar.


MeltemSelcuk

Ben de tek çocuğum sırf kardeşli hayatın nasıl olduğunu merak ettiğim için kardeşim olsun isterdim eskiden beri. Artık geçti tabi.
Şu an tek çocuk bana yeter diyorum ama çevremdeki herkes bebek özleniyor o zaman da ikinci düşünülüyor diyor. Onun için büyük de konuşmak istemiyorum. Ama ikinci çocuğum olursa da sırf kendim istediğim için olur. Bence bunun bir formülü yok, anne baba ikisi birden istiyorsa yapmalı istemiyorsa yapmamalı. Kıskançlık bence en doğal şey, bir şekilde halledilir. Önemli olan annenin bu gücü kendinde bulup bulmadığı çünkü gerçekten hayatı en çok etkilenen kişi anne. Öte yandan iyi anlaşan kalabalık aile de hoş bir şey tabi:)burcaksahin

Biz 3 kizkardesiz. Ablamlarla 2 ve 3 yas farkimiz var. Asna misali :)) ben derimki "kardeslik tarif edilemez bir birlikteliktir." kucukken bazi problemler yasanabilir ancak buyuduklerinde kardes desteginin yerini hicbirsey alamaz diye dusunuyorum. Ben Arda dogdugu andan beri kardes istiyorum ancak Ardaya hamileligimde aldigin 20 kiloyu vermem lazim. Esimin tek sarti bu :( yavas yavas vermeye basladim :) dilerim arzu eden herkes arzu ettigi zamanda 2. Veya 3. cocuk sahibi olur.


yaseminn

ya şimdi ya da hiç düşüncesine katılmıyorum. iki çocuğumun arası 6,5 yaş. ikinci çocuğumu çok rahat büyütüyorum, yardımcıya ihtiyacım olmuyor. oğlumla kıskançlık sorunu yaşamadık, bu durum çocuktan çocuğa değişecektir mutlaka ama eğer aralarındaki yaş farkı daha az olsaydı oğlum kıskançlık yaşayabilirdi diye düşünüyorum. oğlum evdeki ufak tefek işlerde ya da kardeşini oyalamada bana çok yardımcı oluyor. aralarındaki yaş az olsaydı, ev işleriyle birlikte iki küçük çocuğun bakımının altından tek başıma kalkamayabilirdim.


kardeşim ben 3,5 yaşındayken doğmuştu. ben çok kıskanmıştım ama büyüdükçe epey oyunlar oynamıştık. bana sorsalardı, kendim için 5-6 yaş büyük bir abi ya da abla bir de 1 yaş küçük bir kızkardeş isterdim ben :)

kısacası her evin ve ailenin koşulları farklıdır, çocuklar da o koşullara göre gelecektir :-)


asnayaseminn

muhteşemler! harika bir tablo, isterdim ben de ama tek başına ne kadar zor olurdu tahmin bile edemiyorum. kolay gelsin asna. maşallah bu tatlı kızlara.


asna

tesekkürler yasemin :)

oooy ooy... yalniziz biz, yani tek basina :) yurt disindayiz, aile yok, esim yogun calisiyor, 3ü de evde...

geldiler, daha dogrusu gönderildiler, büyüyecekler... evet, büyüyecekler :)Cevaplamak için Üye ol