Bakicimiz oğlumla çok konuşamıyor. Ne yapmalı?

_Sezin_ soruyor: 10

Oğlum 6 aylık oldugundan beri bizimle olan yatılı Gürcü bir bakicimiz var. Kendisi çok iyi guleryuzlu becerikli biri bir arkadaşımın tavsiyesi ile başladık ve genel olarak memnunuz. Oğlumla da iyi anlaşıyorlar onu koruyor güldürüyor, yemeğini güzel yediriyor. Biz de güvenip bırakabiliyoruz. Ama tek sorun türkcesi biraz bozuk ve oğlumla çok az konuşuyor. Evde oldugum için ben ilgileniyorum bolca konuşuyorum anlatıyorum falan ama yazı islerim olup da odama çekilince içeriden sadece oğlumun sesleri geliyor. Beraber oynuyorlar falan ama konuşma yok. Çok kez söyledim. Konuşuyorum diyor ama 1-2 derken yine aynı.

Bu konuya takmış durumdayım ve yakında ise başlama durumum var. Diğer yönlerden bu kadar iyi birini bulmam zor ama konuşmak öğretmek çok önemli bu donemde gibi geliyor. Annemler haftada 2 gun falan gelebilecekler. Sizce o sekilde idare edebilir miyiz yoksa değiştirmeyi daha egitici olabilecek birini aramayi düşünmeli miyiz?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


lopikcim

merhaba Sezin , benim kızıma ablam bakıyor ( 4.ayda işe başladığımdanberi), günün her saati konuşuyor, oyunlar oynuyor kızımla ama kızım 15 ayına girecek ,hala sadece baba ve teyze diyor..Dil gelişimi akranlarına göre geri , diyeceğim konuşmuyorsa konuşmuyor işte:-) paniklemiyorum çünkü gördüğüm kadarıyla zeka gelişiminde bir problem yok..Şiir okuyoruz beraber( yani ben okuyorum o mimiklerle anlatıyor şiiri( hafızası süper)


lopikcim

gerçi öğretmek de demişsiniz , iletişim problemi varsa öğretmek ne kadar gerçekleşebilir o da ayrı bir durum tabi ki..Yalnız ben hep kendi çocukluklarımızı düşünüyorum , çok pimpiriklendiğimde; 4 tane arka arkaya çocuk yapmış annem , yokluklarla vs de boğuşurken hangimizle ne kadar konuşabilmiş acaba? Evet bir sürü yoksunluğumuz vardır muhakkak ( psikolojik anlamda) ama oldukça da iyi okullarda okuduk hepimiz ( kendimizce), iyi ahlaklı da olabildik şükür ki..


_Sezin_

Doğru haklisin. Öyle düşününce rahatlıyor insan biraz. Ben de ideal bir çocukluk geçirmemisim. Tek cocugum aslinda ama İlk bir sene annemden ayrı bir sehirde anneannem bakmış. (şimdi 2 gun ayrı kalsak psikolojisi bozulur mu diyoruz. ) hiç anne sutu almamisim (ben her damla için öyle çok zorladım ki) vs.

Ama iki gun annemler geliyor mesela hemen yeni bişeyler öğreniyor. Keske annemlere yakın otursak da her gun ugrayabilseler.


lopikcim

keşke tabi:-( az kalmış ay olarak, oyun gruplarını düşünebilirsiniz; gelişimini destekleyebilir ..ben sonbaharda yollamayı düşünüyorum, parka giidip gelmek yetmiyor çünkü..henüz yaşıtlarıyla oynayamıyor mesela, yabancılıyor herkesi


sevgiyildiz

bence türk ve yatılı olmayan bi bakıcıyla dewam et...... çünkü çocukların knuşmaları anlam kabiliyetlerini çok etkiliyor yabancı dil o yüzden türk bakıcı derimmm..ediluj

Bakıcından diğer konularda güven duyuyorsan konuşmasını desteklemesi için oyun gurubu araştırabilirsin,yanında annesi veya  bakıcısının göz kulak olduğu ama eğitici bir hocanın yönlendirildiği guruplar,
ikinci bir şeyde kız meslek lisesinde  çocuk eğitimi okuyan veya üniversite öğrencisi bir ablada belki belli günler gelebilir,eğitici oyunlar oynayabilir...
Çünkü iletişim önemli belki konuşması daha geç olabilir o farklı bir konu ,ama çocuklarda ilk üç yaş eğitim için çok önemli,onlar sürekli kayıtta biliyorsunuz..
Sevgilerimle..


_Sezin_

Aslında çocuk eğitimi okuyan veya üniversite öğrencisi bir abla iyi fikir ama nasıl bulabilirim ki öyle birini?


sevgiyildiz

öncelikle netten yakınında bulunan üviw.lere bak ve çocuk gelişimi bölümü varsa üniw.e  el ilanı verebilirssin hem onlara çok ii bi destek hem eğitim süper yada netten öle bi ilan ver :)selencem

Bizim moldov turkcesi cok iyi olmayan ama geveze bir bakicimiz var :) ama oglum vavavava bababab ptptptpt diyor :) turk bakicimiz oldu daha once, acikcasi turkcesini ben bile anlamiyordum. Yani illa turk olmasi gerekmez. Arada oyun ablasi iyi fikirmis bence de.


ediluj

Kreşlere de sorabilirsin,oralarda staj yapan bildilkleri birileri veya arkadasları olabilir..Cevaplamak için Üye ol