Bakicimiz oğlumla çok konuşamıyor. Ne yapmalı?

_Sezin_ soruyor: 7

Oğlum 6 aylık oldugundan beri bizimle olan yatılı Gürcü bir bakicimiz var. Kendisi çok iyi guleryuzlu becerikli biri bir arkadaşımın tavsiyesi ile başladık ve genel olarak memnunuz. Oğlumla da iyi anlaşıyorlar onu koruyor güldürüyor, yemeğini güzel yediriyor. Biz de güvenip bırakabiliyoruz. Ama tek sorun türkcesi biraz bozuk ve oğlumla çok az konuşuyor. Evde oldugum için ben ilgileniyorum bolca konuşuyorum anlatıyorum falan ama yazı islerim olup da odama çekilince içeriden sadece oğlumun sesleri geliyor. Beraber oynuyorlar falan ama konuşma yok. Çok kez söyledim. Konuşuyorum diyor ama 1-2 derken yine aynı.

Bu konuya takmış durumdayım ve yakında ise başlama durumum var. Diğer yönlerden bu kadar iyi birini bulmam zor ama konuşmak öğretmek çok önemli bu donemde gibi geliyor. Annemler haftada 2 gun falan gelebilecekler. Sizce o sekilde idare edebilir miyiz yoksa değiştirmeyi daha egitici olabilecek birini aramayi düşünmeli miyiz?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


secce

merhaba sezin,

bakıcınızın türkçe konuşamamasından mı şikayetçisin, yoksa pek konuşkan bir insan değil mi? bence mesele türkçe konuşamamaksa kendi dilinde konuşması için onu yüreklendirmelisin. böylece  çocuğunu çift dilli yetiştirebilirsin. çift dilli çocuklar biraz geç konuşuyor ama iki dili de anadili gibi konuşabiliyor. bence bulunmaz fırsat. 


_Sezin_

Yok konuskan degil. Yani bizlerle konuşabiliyor kırık da olsa ama cocuklayken onu koruyor iste düşmesin diye topla arabalariyla oyuncaklariyla falan da oynuyor ama iste "al-ver-yavaş-gel" falan diyor gerekirse. Onun dısında sessiz sessiz oynuyorlar. İyi bir insan eğitimli güvenilir. Ama ben cocuğun gelisimi acısından eksik kalıyor diye üzülüyorum.


adakizinguncesi

Sezin,

aynı durum bizde de var. bakıcımızın Türkçesi iyi değil oda Ada yapma dur gel al merhaba nasılsın gibi temel cümleleri soylüyor. kızımda "ADA" " Anne", "baba" haricinde bir kelime çıkmıyor ama artık yeni ses denemeleri yapıyor ve herseyi ıh ıh diye anlatıyor, bende bakıcıma rusca konusması konusunda baskı yapıyorum. şimdiden oğrensin Ada diye. bir dili yarım yamalak duyup öyle öğreneceğine,  doğru düzgün konuşulan bir dili öğrensin diyorum. sonucda anadilini öğrenecek önemli olan dil kaslarının çalısıp o sesleri çıkartması diye düşünüyorum....


_Sezin_

Rusça anadili degil ama türkceden daha iyi bildigi bir dil. Üniversiteyi rusyada okumuş. Bu konu aklımda aslında ama konuşması iyice gecikir mi diye dusunmekteydim. Bir de konuskan biri olmadıgı için rusçayı da ne kadar konuşur supheliyim.


adakizinguncesi

benim bakıcınında aynı sekilde ikinci dili rusca ama ben teşfik ediyorum. bu arada bakıcınında türkçe öğrenmesi için kızıma da okuması için basit hikaye kitapları aldım. ve bunu oku diyorum hatta bazen birlikte okuyoruz. aksamları birlikte tv izliyoruz ve anlamadığı yerleri mutlaka sorarak anladın mı bunu diyerek  anlamadıysa anlatıyorum. buzdolabında ya da erzak dolabından bir sey alırken adlarını soyluyorum soyletiyorum telaffuzu düzelsin diye...sanırım onu konusturmak bizim için can sıkıcı olsada bize de iş düşüyor. 


_Sezin_

Haklisin. Eşim de basit kitaplar alalım ödev gibi bugün bunları ozana oku diyelim diyor. Aslında bizimle konuşurken iyi anlasabiliyoruz ama yapı olarak konuskan degil ve oglanla konuşmuyor. Kitap radyo vs gibi şeylerle evdeki sessizliği kırmam gerek. Tavsiyeler için teşekkürler.


nanna

bizimde yardımcımız Gürcü fakat bizim bebekten daha önce ikiz kız bebeklere bakmış 6 ay kadar çok tecrübeli Türkçeside iyi bence bu kadar iyi olmasını seyrettiği Türkçe dizilere bağlı.bebek uyuduğunda eğer işi yoksa beraber tv seyerediyoruz.gün içinde sürekli konuşuyoruz.kitap okumasıda oldukça faydalı olacaktır bencede.bebek dergileri varsa onları da okusun bebek uyurken hemde öğrenir birşeyler.

 
Cevaplamak için Üye ol