Bebeğimi bırakıp iş başı yapmak...

Toprakogul soruyor: 10

Oğlum şuan 4 aylık bir ay sonra gibi iş başı yapacağım. Ama onu nasıl bırakıcam hiç bilemiyorum.üstelik kendi evimde de bakılmayacak çocuğum, bir akrabamızın evine bırakıp alacağım. Kafam soru işaretleri ile dolu, işe hiç başlamak istemiyorum.. Deneyimlerinizi paylaşırmısınız

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


chroma

Yüzlerce anne aynı süreçten geçti. Hepimiz canımızın bir parçasını bırakıp geldik işyerlerimize. Eğer bırakacağın akraban sevdiğin, güvendiğin biri ise çok şanslısın. Ben de kızım 4 aylıkken iş başı yapmıştım. Süt iznimi, işyerim eve çok uzak olduğu ve toplu taşım aracıyla gidip gelme imkanı olmadığı için haftada 1 gün işe gitmeyerek, haftalık kullanmıştım. 
Öncelikle, bebeği emanet edeceğin kişi ile herşeyi baştan konuş, utanıp sıkılmadan, kafandan geçen tüm soru işaretlerini paylaş. İşe giderken için rahat olsun. Sen endişeli olursan bebeğin de bunu mutlaka hisseder. Evde olduğun süreçte mümkün mertebe bebeğine zaman ayır, ıvır zıvır ev işlerine değil. 
Eğer ek gıdaya, mamaya vs başlamadıysanız iş yerinde süt sağman gerekecek, bunun için gerekli ekipmanları (pompa, çanta, süt saklama poşeti, yolda sütün ısınıp bozulmaması için soğutucu kalıp vs gibi) temin edip, işbaşı yapmadan bir kaç hafta evvel süt sağmaya başla ve buzlukta depola. Zira ilk bir kaç gün sağarken fazla gelmeyebilir.  
Aslında 4-5 aylıkken fazla farkında olmadığı için (ya da farkında olsa da bize ifade edemediği için) evden çıkmak, işe gelmek daha rahat oluyor. Benim kızım biraz fazla ağlak olduğu için, gün içerisinde doğru düzgün uyumadığı ve sürekli ilgi istediği için işe başlamak benim için kurtarıcı olmuştu :)


toffeess

canım ben 30 haftalık hamileyim.... ve doğum iznim bittikten sonra işe döneceğim... şimdi tek duam doğum izni 6 aya çıkarılması, yoksa çok zor, mayısta inşallah doğacak kızıma benim annem bakacak


subhdem

bu surecten gectim ve 2. bebeğimi de aynı kader bekliyor.sonra keske diyoruz...çok zor

en azından bir süre daha bakmak en iyisi.. sonra iş hayatı anne için de bir motivasyon ayağıdır. tamamen bırakmamak gerek yine de..


Toprakogul

Paylaşımlarınız için teşekkür ederim kızlar:)

Bırakacağım kişi eşimin halası, bebeğime iyi bakacağından hiç bir şüphem yok çünkü üç tane pırıl pırıl çocuk yetiştirmiş, en küçüğü 9 yaşında.. Kafama takılan, bebeğin farklı bir evde ve ortamda büyüyecek olması, eğer evime gelmeyi kabul etseydi(çocukları okula gidip geldiği için evde olmak zorunda)içim çok rahat olacaktı..tabi birde kendi ailemin pisikolojik baskısına maruz kalıyorum. Ben Avrupa yakasında oturuyorum,annemler Anadolu yakasında, annem sağolsun 45-46 yaşında olmasına rağmen hastalıklarını bahane ederek bebeğime bakamıyacağını söyledi. Ve annem,babam kesinlikle çalışmamı istemiyor! E, bende çocuk hasta falan olursa dırdırla kafamın etini yiyeceklerini çok iyi biliyorum..şimdi bakacak akrabamızın evi de sobalı,ah şu güvenilir bakıcılardan bir tanede bana rastlasa,..

Aslında çocuğuma bakma niyeti ile işten çıkmıştım ama, işlerim çok güzel teklifler sunarak beni geri çağırıyor, ve bende bu fırsatı kaçırmak istemiyorum... Kafayı yiyeceğim:)))


sevcanvet

ben işe döndüm ama yapamadım yeniden ücretsiz izne çıktım, mesleki olarak bi yerlere gelmek bişeyler başarmak çok güzel bi duygu ama annelik bambaşka bi diyar ben bu diyarı sevdim vazgeçemem... en zor dönem 4-9 ay arası annenin en canının sıkıldığı zaman evde emekledikten sonra işler kolaylaşıyor yürüdükten sonra gezmenin tadı çıkıyor, eğer maddi olarak çok sıkışık değilseniz bi daha düşünün derim..Toprakogul

Sevgili sevcanvet belki haklısın, ama denemeden anlayamayız değilim? :) Kafamda soru işaretleri var ama denemek bunlardan biri değil. Deneme konusunda kesin kararlıyım.. Paylaştığın tecrübelerin için teşekkür ederim..


sesen

benim memur olmak gibi bi şansım var bundan dolayı da 2 sene ücretsiz izne çıkmayı planlıyorum ama maddi durumumuz ne derece sarsılır şimdiden kestiremiyorum. oğlumun doğmasına neredeyse 1 ay kaldı. umarım işe erken dönmek zorunda kalmam, dönmek zorunda olanlara allah yardım etsin, sabır versin zira bahsedilen şüphe ve suçluluk duygusunu çok iyi anlıyorum benim destekçim annem olmasına rağmen :) yalnız bizim iş yerinde ücretsiz izin kullanıp da dönenlerin çoğu kendilerini işe kafa dinlemek için attıklarını hep itiraf etmişlerdir, tecrübe konuşuyor yorum yapamıyorum :)duygu_kagan

sevgili hayaldoruk ben de öğretmenim ve 2,5 aylıktı oğlumu bakıcıya bıraktığımda. ben de onun evine bıraktım onun da evi benim de evim sobalı. çok şükür oğlum ne hasta oldu ne de yabancılık çekti. hala aynı bakıcıya bırakıyorum sabahları işe giderken arkamdan ağlamak yerine öpücük atıp baybay diyor. ben diğer arkadaşlar gibi ücretsiz izin al falan demeyeceğim çünkü kadın mutlaka para kazanmalı. ben bu arada eşimden de ayrıldım yani işi bıraksaydım ne olacaktı. sırf çocuğuma bakabilmek için başkasına sığıntı olmak yerine çalışıp kazanıp oğluma bakmayı tercih ettim. iyi bir teklif diyorsun hayatta kaç kere çıkar ki böyle teklif. ilerde çocuğuna daha güzel gelecek sunacaksın. böyle düşünürsen vicdan azabı çekmezsin. ve çalışmak üretmek seni daha olumlu yönde etkiler. çevrendekilerin de çocuk hasta olunca sana bir şey demeye hakkı yok çünkü hangi anne çocuğum hasta olsun der ki... her anne kendi çocuğunu herkesten daha iyi düşünür. bakıcıya güveniyorsan gerisi daha kolay atlatılır.Toprakogul

Sevgili duygu kağan paylaşımın için çok teşekür ederim. Beni gerçekten çok motive ettin.. Ne dieyim Allah razı olsun:) Söylediklerinde çok haklısın,yarın kimin neolacağı belli değil, bizkadınlar hep kendi ayaklarımızın üzerinde durmalıyız gercekten.. Umarım hersey iyi olur.


Toprakogul

Ve suhande paylaşımını farketmemişim , paylaştığınız tecrübeler için çok teşekkür ederim:)) umarım hersey çok iyi olur...Cevaplamak için Üye ol